Brave Software, gizlilik odaklı bir güncelleme yayınladı internet tarayıcısı mevcut korumaları atlayabilen istilacı bir izleme tekniğiyle mücadele etmek.

Şirketin en son açıklamasında açıklandığı gibi Blog yazısı, hemen çıkma izleme, kullanıcıları bilgileri olmadan web sayfaları arasında gezinirken ara etki alanlarından çekerek korumaları atlatmanın bir yöntemidir. Zamanla, bu uygulamanın üçüncü bir tarafın birinin çıkarlarının ayrıntılı bir profilini oluşturmasına izin verebileceği varsayılır.

Brave, hemen çıkma izleme girişimlerini püskürtmek için tasarlanmış bir dizi mekanizmaya zaten sahip olsa da, şirket şimdi cephaneliğini yeni bir özellikle güçlendiriyor: Bağlantısız Zıplama. Bu sistem altında, hemen çıkma izleme siteleri, kullanıcının ilgi alanları hakkında bilgi toplamaya devam edebilir, ancak bu bilgileri önceki durumlarda toplanan verilerle ilişkilendiremez.

Yeni Unlinkable Sıçrama özelliği şu anda erken erişimde mevcuttur, ancak Brave 1.37 sürümüyle tüm kullanıcılara sunulacaktır.

İzleyicilere karşı mücadele

Brave gibi hizmetlerin amacı, tüm Peyzajın sürekli değişen doğasının bir sonucu olarak, yırtıcı izleme teknikleri, bunu yapmak fiilen imkansızdır.

Brave ve web izleme pazarındaki paydaşlar arasındaki ilişki, tehdit aktörleri ve siber güvenlik uzmanları arasındaki ilişkiyle karşılaştırılabilir; bir yanda ilerlemeler diğer yanda yeniliği zorunlu kılıyor.

İçinde ile son konuşma TechRadar ProCEO Brendan Eich, ekibinin “sinsi” yeni izleme tekniklerinin yarattığı zırhtaki çatlakları sürekli olarak izlediğini açıkladı.

“Gizliliğin bir düşmanı olduğu için agresif bir devam eden gündemimiz var: izleyiciler, veri komisyoncuları ve reklam teknolojisi satıcıları. Ve gelişmeye devam ediyorlar; Brave’in yaptıklarını aşmak için her zaman yeni ve sinsi yollar deniyorlar” dedi.

En son Brave güncellemesi, bu sürecin devam ettiğinin bir örneğidir; şirket, mevcut koruması aracılığıyla zayıflatabilecek bir izleme yöntemi belirledi ve ek bir azaltma uyguladı.

Özellikle, Unlinkable Bounce, web sitelerinin birden çok kez ziyaret eden kullanıcıları yeniden tanımlamasını engelleyen “birinci taraf geçici depolama” adı verilen bir yetenek kullanır. Bu özelliğin, birisi bir siteden her çıktığında tarayıcı deposunu temizlemekle karşılaştırılabilir, ancak daha etkili olduğu söyleniyor.

Şirket, “Unlikable Bouncing, birinci taraf geçici depolama planlarımızın yalnızca ilk uygulaması ve yakında Brave kullanıcılarıyla daha fazla özellik paylaşmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.genel-6

Bir cevap yazın