Microsoft Azure geliri, Amazon Web Services’in (AWS) gerisinde olabilir, ancak BT yönetim şirketi Flexera’nın yeni araştırmasına göre, bulut bilişim seçenekleri Azure, bazı durumlarda artık AWS’yi geride bırakmış olabilir.

Yeni bulut durum raporu Flexera, 2021’in sonunda 753 katılımcıdan geri bildirim topladı ve Azure’un geçen yıl içinde benimsenmesi önemli ölçüde artan tek genel bulut sağlayıcısı olduğunu ortaya koydu.

Sonuç olarak, bugün kuruluşların %80’i Azure kullanıyor, geçen yılki %73’ten bu süre zarfında AWS’nin payı %79’dan %77’ye yükseldi.

Microsoft, KOBİ’leri yakalıyor

Google Cloud henüz kârlı değil, ancak geçen yılki %49’dan %48’lik bir benimseme oranıyla rahat bir üçüncü sırada yer alırken, Oracle Cloud Infrastructure’ın benimsenmesi ise geçen yıl %32’den bugün %27’ye yükseldi. IBM Cloud payı %25’te sabit kaldı

Rapor ayrıca, kullanıcıların ağır iş yükleri mi, birkaç iş yükü mü yoksa yalnızca bir satıcıyla deneme mi yaptığına da baktı. Azure ve AWS önemli iş yükleri için bağlantılıdır (%47), kuruluşların %33’ü Azure’da belirli iş yüklerini kullanırken, bu kategoride AWS’de bu oran %33’tür.

Pazar payı elde etmek isteyen Google Cloud için iyi haber, katılımcıların %23’ünün bunu deniyor olması, bu da gelecekte potansiyel gelir artışına işaret ediyor.

AWS, KOBİ’ler arasında Azure’a hâlâ liderlik ediyor. Ancak, bu alanda bile Microsoft yetişiyor. AWS’nin KOBİ’ler arasındaki %69’luk payı geçen yılki %72’den düşerken, Azure’un geçen yılki %48’lik payı bugün %59’a düştü. Google Cloud’un payı yıldan yıla %39’dan %43’e yükseldi. Oracle Cloud ayrıca daha fazla KOBİ’yi ele geçirdi ve önceki %15’ten %28’lik bir pay elde ederken, IBM %20’den %24’e yükseldi.

Çoklu bulutun yükselişi

Bugün, elbette, çok az kişi tek bir bulut sağlayıcısına kilitlendi. Çoklu bulut büyümeye devam ediyor ve pratikte norm haline geliyor. Flexera, işletmelerin %79’unun birden fazla genel bulut kullandığını, %60’ının ise birden fazla özel bulut kullandığını tespit etti.

Buna rağmen, uygulamaların %45’i farklı bulutlar arasında silolanmıştır, yani birden fazla bulut kullansalar bile her uygulama tek bir sağlayıcıya kilitlenir. %44’ü büyük bir bulut kesintisi durumunda yük devretme için birden fazla sağlayıcı kullanıyor. Bu, son birkaç yılda AWS, Azure ve Google’ın birkaç saat süren kesintiler yaşadığı göz önüne alındığında makul görünüyor.

Bir çoklu bulut ortamında güvenliği yönetmenin zorluğu, Microsoft’un yakın zamanda Defender for Cloud’u Google Cloud ve AWS’ye getirme kararını tetikledi. Ayrıca Cloud Security Notification Framework (CSNF) gibi projeleri de gerektirir. 10.000’den fazla çalışanı olan büyük kuruluşlar arasında, çoklu bulut güvenlik araçları, kuruluşların %41 ile kullandığı 1 numaralı araç olurken, bunu %37 ile çoklu bulut maliyet yönetimi araçları takip ediyor. Yönetişim araçları ve yönetim araçları, büyük şirketlerin sırasıyla %34’ü ve %33’ü tarafından kullanılmaktadır.

Anket, katılımcıların kuruluşlarının bulut harcamalarının %32’sini boşa harcadığına inandığını ortaya koyduğundan, maliyet yönetimi araçları çok önemlidir. Bununla birlikte, Flexera, israfın muhtemelen daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Azure bazı alanlarda açığı kapatabilse de, AWS açık ara en büyük bulut sağlayıcısı olmaya devam ediyor: Synergy Research’ten alınan verilere göre Amazon, Microsoft ve Google, %33 pazar payıyla küresel bulut harcamalarının yarısından fazlasını oluşturmaya devam ediyor. 2021’in üçüncü çeyreğinde %20 ve %10.

Kaynak: ZDNet.comgenel-15

Bir cevap yazın