Koronavirüs pandemisi, gerçek kablosuz kulaklık endüstrisinin 2020’de büyümesini engelleyemedi ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geçen yıl söz konusu olduğunda Apple’ın hakim olduğu pazar için de aynı şey söylenebilir.

Evet, sözde gerçek kablosuz stereo (TWS) işitme cihazlarının toplam küresel satışı 2021’de yükselmeye devam etti ve yıllık yüzde 24 büyümeyi temsil eden 230 milyonun biraz üzerinde olan “yaklaşık” 300 milyon birime sıçradı. Bu hiçbir şekilde mütevazi bir rakam olmasa da, Counterpoint Research aslında hacimde yüzde 33’lük bir artış öngörmüştü ve piyasanın düşük performansını “yıl boyunca” hissedilen COVID-19 “etkisine” bağladı.
Satıcı tablosunu bir kez daha kolayca üstlenen Apple da kısmen hatalı. AirPods 3, birçok analistin ve sızıntının beklediğinden daha geç. Pro olmayan ürün anında bir hit oldu ve 4. çeyrekte tüm pazara liderlik etti, bu nedenle daha erken bir ticari çıkışın şirket ve hatta bir bütün olarak endüstri için harikalar yaratacağını güvenle söyleyebiliriz.

Bizi yanlış anlamayın, AirPods 2 ve AirPods Pro, 2021’de hala çok popülerdi ve Apple’ın dünya çapındaki gönderilerini 2020’ye kıyasla yüzde 5 artırmasına yardımcı olmak için ileri yaşlarını “yıl boyunca promosyonlar” ile dengeledi.
Ancak bu ufacık büyüme Cupertino’yu pazar payında yüzde dört puandan fazla kaybetti ve bu teknoloji devinin yatırımcıları için kesinlikle iyi bir haber değil. İlginçtir ki, Xiaomi’nin pasta dilimi ikinci sırada değişmeden kaldı ve Samsung bronz madalya pozisyonundaki farkı kapatacak.
Öncelikle sıcak yeni sayesinde Galaxy Buds Pro ve Dünyanın en büyük üçüncü gerçek kablosuz kulaklık satıcısı Galaxy Buds 2, 2020’de yüzde 6,7 olan pazar payını 2021 sonunda yüzde 7,2’ye çıkarırken, satış rakamlarını yüzde 33 gibi sağlam bir artışla artırdı.

Bu arada, JBL ve Skullcandy, 2021’deki ilerlemeleri için de biraz övgüyü hak ediyor ve eski marka, hızla büyüyen 50 – 100 $ segmentinde Xiaomi’ye güçlü bir şekilde rakip oluyor. Bununla birlikte, en büyük kâr, şüphesiz, Apple’ın üstünlüğünün tehdit edilmesinin neredeyse imkansız olduğu 200 doların üzerindeki segmentten geliyor.telefon-1

Bir cevap yazın