Apple, Google ve Twitter şimdi ofislerini yeniden açmak için tarihler belirleyerek hem yaygın evde çalışmanın sona erdiğinin hem de “hibrit” uzaktan politikaların kullanıma sunulduğunun sinyalini verdi.

Çoğu kuruluş gibi, her şirket 2020’de COVID-19 salgınının ilk aşamalarında sosyal mesafe önlemlerine uygun olarak şirket ofislerini kapattı ve uzaktan çalışmayı desteklemek için hızla değişti.

Şimdi, devam eden pandemi nedeniyle yeniden açılmayı birkaç kez ertelemiş olan üç teknoloji uzmanı, personel için uzaktan ve ofis içi çalışmayı birleştiren hibrit politikalar benimseyerek, ofisleri yeniden açma planlarını özetledi. Bu planların nasıl işlediği, diğer küçük şirketlerin değişen iş yeri beklentileriyle başa çıkmak için neler yapabileceğini şekillendirebilir.

Forrester başkan yardımcısı ve baş analist olan JP Önlüker, “Teknoloji devleri bir süredir üzerinde çalıştıkları hibrit stratejilerini operasyonel hale getiriyor” dedi.

Diğerleri geçişlerine çoktan başladı. Çalışanları arasında yaygın aşılar bulunan Microsoft, 28 Şubat’ta Washington eyalet merkezine ve diğer ofislerine dönen işçilerle birlikte geçen ay yeniden açılış duyurusunu yaptı. Microsoft’un “hibrit iş yolculuğunun” son aşaması neredeyse iki yıldır geliştirme aşamasındaydı.

Her şirketin yeniden açma ve uzaktan ve yüz yüze çalışma için gereksinimleri belirleme konusunda kendi yaklaşımı olsa da, hepsi, tüm çalışanlar için ofiste beş günlük pandemi öncesi “normal”e geri dönmeyi tercih etti.

Apple tarihini belirledi: 11 Nisan

Apple’ın personelin haftada en az üç gün ofise dönmesi şartı, geçen yıl karara karşı dilekçeler ve halk protestoları ile bazı çalışanlar arasında tartışmalı oldu. Ancak şirket, personelini en azından yarı zamanlı olarak Cupertino genel merkezine geri gönderme kararlılığında kararlılığını korudu.

Personele gönderilen bir e-postada geçen hafta ‘The Verge’ tarafından görüldü, Apple CEO’su Tim Cook, 11 Nisan’da başlayacak olan “aşamalı” bir ofisin yeniden açılmasının ana hatlarını çizdi. Başlangıçta, çalışanların haftada bir gün ofise gitmeleri gerekecek; geçiş döneminin üçüncü haftasından itibaren haftada iki güne çıkar. E-postada, “Ardından, 23 Mayıs’ta, insanların haftada üç gün – Pazartesi, Salı ve Perşembe – ofise gelmesi ve dilerseniz Çarşamba ve Cuma günleri esnek bir şekilde çalışmasıyla birlikte hibrit pilot uygulamasına tam olarak başlayacağız” dedi.

Cook, ofise geri dönme zorunluluğunun evrensel olarak popüler olmayabileceğini kabul etti ve birçoğunun meslektaşlarıyla yüz yüze görüşme fırsatını memnuniyetle karşılayacağını belirterek, “diğerleri için de rahatsız edici bir değişiklik olabilir.

“Bu sonraki aşamada ihtiyacınız olan desteği ve esnekliği size vermeye derinden bağlı olduğumuzu bilmenizi isterim – bu, hibrit pilotumuzun kademeli olarak tanıtılmasıyla başlayan ve dört haftaya kadar uzaktan çalışma seçeneğini içeren bir taahhüt. bir yıl” dedi.

Google 4 Nisan’da yeniden açılıyor

En son 10 Ocak’ta ofisleri yeniden açma planlarını erteledikten sonra (COVID-19 omikron varyantının ortaya çıkmasından sonra), Google, bir dahili nota göre artık çalışanları 4 Nisan’da geri getirmeyi bekliyor. Reuters tarafından geçen hafta görüldü. Karar, Google’ın bazı ABD, Birleşik Krallık, ve Asya-Pasifik ofislerindeki personel için geçerlidir; ofise dönmeye hazır olmayan çalışanlar uzatma başvurusunda bulunabilirler.

Reuters’e göre ofise giden çalışanların COVID-19’a karşı tam aşılı olmaları veya onaylanmış bir muafiyete sahip olmaları gerekirken, aşısız çalışanların kalıcı olarak uzaktan çalışmayı seçmelerine izin verilecek.

Google, çalışanların haftada yaklaşık üç gün ofiste olmasını ister, ancak bu, ekibe ve role bağlı olarak değişebilir. Ancak şirket, geçen yıl tamamen uzaktan uzun süreli çalışmak isteyen çalışanların binlerce başvurusunu onayladı, Bildirildiğine göre isteklerin yalnızca %15’ini reddediyor.

Google CEO’su Sundar Pichai daha önce çalışanlarına izin verme sözü verdi geçici olarak ana ofis konumlarının dışında çalışmak yılda dört haftaya kadar.

Twitter 15 Mart’ta yeniden açılıyor, ancak geri dönmek isteğe bağlı

Twitter’ın yaklaşımı diğerlerinden farklı olarak, ofisler önümüzdeki hafta açılırken, çalışanlara nerede çalışacaklarına kendileri karar verme özgürlüğü verilecek.

“Ofislerimizi ve seyahatlerimizi kapatalı neredeyse iki yıl oldu ve iş seyahatlerini ve dünyadaki tüm ofislerimizi tamamen açmaya hazır olduğumuzu duyurmaktan heyecan duyuyorum!” CEO Parag Agrawal geçen hafta Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, ofis açılışlarının 15 Mart’ta başlayacağını söyledi.

Kasım ayında Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in CEO olarak yerini alan Agrawal, şirketin personel için pandemi sonrası uzaktan çalışmayı destekleme taahhüdünü yerine getireceğine söz verdi. “Kendinizi en üretken ve yaratıcı hissettiğiniz yer, çalışacağınız yerdir ve bu, sonsuza kadar evden tam zamanlı çalışmayı içerir” dedi. “Her gün ofis mi? Bu da işe yarıyor. Bazı günler ofiste, bazı günler evden? Elbette.”

Bununla birlikte, hibrit bir uzaktan kumanda modelinin sunduğu operasyonel zorlukları da kabul etti. Agrawal, “Dağıtılmış çalışma çok, çok daha zor olacak” dedi. “Diğerleri konferanstayken bir toplantıya uzaktan katılan herkes bu acıyı bilir. Önümüzdeki aylarda pek çok zorluk olacak ve proaktif, kasıtlı, öğrenmeli ve uyum sağlamamız gerekecek.”

Bu zorluklara rağmen, Gownder, Twitter’ın esnek yaklaşımının personel arasında popüler olacağını söyledi: Sıkı bir işgücü piyasasında kayda değer bir avantaj.

“Twitter, diğerlerinden farklı olarak tam esnekliğe izin verecek – çalışanlar isterlerse evleri de dahil olmak üzere istedikleri her yerden her zaman çalışabilirler” dedi. “Bu, çalışanın elde tutulması ve yetenek kazanımı açısından şirkete fayda sağlayabilir. Şu anda, yüksek çalışan devrinin devam eden Büyük İstifası sırasında, Forrester’ın Her Yerde Çalışma dediği şeye izin vermenin önemli bir nedeni yetenek için rekabet etmektir.”

Forrester anket verileri, çoğu şirketin (%51) hibrit bir strateji benimsemeyi planladığını, %15’inin pandemiden sonra “uzaktan öncelikli” olmayı planladığını ve yaklaşık üçte birinin (%34) her gün ofise geri döneceğini gösteriyor. hafta.

Gartner’da çalışan deneyimi teknolojileri başkan yardımcısı Adam Preset, teknoloji devlerinin uzaktan çalışma stratejilerinin daha geniş bir etkiye sahip olabileceğini söyledi.

“Teknoloji devleri ofisleri yeniden açmaya hazır olduklarının sinyalini verdiğinde, farklı işletmelerde kendi hazırlıkları hakkında konuşmayı heyecanlandırıyor” dedi. “Bazı agresif organizasyonlar veya istekli liderler aynısını yapmaya hazır veya oyunun ilerisindeler. Diğerleri ise Apple, Google, Microsoft ve Twitter’ın birkaç ay içinde anlatacak başarı hikayeleri olup olmayacağını bekleyip görmek istiyor.”

Çeşitli hibrit ofis modellerinin yayılma etkileri olabilir; son anketler, kadınların ve beyaz olmayan insanların evden çalışmaya devam etmeye daha meyilli olduğunu göstermiştir. Bunun kurumsal çeşitlilik ve kapsayıcılık çabaları üzerinde bir etkisi olabilir. Araştırma ayrıca, evden çalışan çalışanların, patronlar ve üst düzey yöneticiler tarafından daha az ofiste görüldükleri için kariyerlerinin bir kenara bırakıldığını görebilecekleri “yakınlık önyargısı” olasılığını da vurguladı.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13

Bir cevap yazın