Pek çok gezgin, kablosuz kulaklıklarını uçaklarda kullanır – ancak buna izin veriliyor mu? Ne de olsa Bluetooth, birkaç yıl öncesine kadar uçaklarda yasaktı. Ancak bu arada, düzenlemeler birçok havayolunda gevşetildi.

Her kalkıştan önce, hava yolcularına akıllı telefonlarını uçuş moduna almaları tavsiye edilir. Bunda, tüm radyo bağlantıları kesilir. Artık çoğu insan akıllı telefonlarını müzik çalar olarak da kullandığından, uçuş sırasında en azından kablosuz Bluetooth bağlantısına izin verilip verilmeyeceği sorusu ortaya çıkıyor. Gürültü önleyici kulaklıklar, rahatsız edici uçak gürültüsünü iyi filtreledikleri için giderek daha popüler hale geliyor. TECHBOOK, havayollarına Bluetooth bağlantısının uçakta ne gibi bir etkisi olduğunu sordu.

Havayolları uçaklarda Bluetooth kullanımı hakkında ne diyor?

Büyük Alman havayolları, son birkaç yılda uçaklarda Bluetooth kullanımına ilişkin yönergelerini gevşetti. Yıllarca katı bir yasak varken, şimdi müşterilerinin müzikten zevk almasına izin veren bazı büyük sağlayıcılar var.

Lufthansa sözcüsü Sandra Kraft, TECHBOOK’a şunları doğruladı: “Mürettebat size başka türlü talimat vermedikçe, kalkış ve iniş de dahil olmak üzere uçuş boyunca Bluetooth cihazlarını kullanabilirsiniz.”

Ryanair, 2017’de Twitter aracılığıyla uçuşlarında Bluetooth bağlantılarının da mümkün olduğunu onayladı:

Merhaba, evet sorun olmayacak. ED

— Ryanair (@Ryanair) 15 Ağustos 2017

Şüpheniz varsa, önceden havayoluna sorun veya kalkıştan kısa bir süre önce uçuş ekibine sorun ve mümkünse kablolu kulaklıklara geçin.

Uçak modundan çıkmadan Bluetooth’u açabilir miyim?

Akıllı telefonunuzda uçuş modunu devre dışı bıraktığınız anda Bluetooth bağlantısı da devre dışı bırakılır. Ancak cihaz uçuş modundayken Bluetooth’u kolayca tekrar açabilirsiniz. Diğer tüm radyo bağlantıları etkilenmeden kalır ve havayolunun yönergelerini ihlal etmezler.

Neden tüm havayolları kullanılmasına izin vermiyor?

TUI fly’dan Aage Dünhaupt, TECHBOOK’a Bluetooth bağlantılarını etkinleştirmenin yalnızca havayollarının elinde olmadığını anlatıyor. Öncelikle havayolunun her bir uçak modelinin sorumlu makamlar tarafından onay sürecinden geçmesi gerekiyor. Bu test çalıştırması birkaç ay sürer. Havayolları Boeing ve Airbus modellerini ayrı ayrı donattıkları için diğer firmalardan herhangi bir onay kabul edemiyorlar. Bu nedenle, bazı havayollarının resmi olarak Bluetooth’a izin vermesi biraz zaman alacak.

TRAVELBOOK’taki meslektaşlarınızdan okuyun: Yolcuların uçak modunu açmaması ne kadar tehlikeli?

Uçaklarda akıllı telefon sinyalleri ne kadar tehlikeli?

Uçak modunu etkinleştirmemek gerçekten tehlikeli olabilir mi? Her şeyden önce, her şey açık: normal cep telefonu sinyalleri hiçbir zaman bir uçağın düşmesine neden olmadı! Ancak, uçağın radyo sinyallerinde parazit olabilir ve pilot dikkat dağıtıcı gürültüye maruz kalabilir. Telefon görüşmeleri ve mobil internet bu nedenle hala tabu.genel-25

Bir cevap yazın