7 Mart Pazartesi günü Intel, özerk sürüş birimi Mobileye’yi borsada listeleme sürecine başladı. Bu sektörün şu anda halk, profesyoneller ve yatırımcılar arasında önemli bir popülerlik kazandığının kanıtı.

Mobileye yükselişte

1999 yılında kurulan İsrailli şirket Mobileye, 2017 yılında Intel tarafından yaklaşık 15 milyar dolara satın alındı. Kendi kendini süren araçlarda uyarlanabilir hız sabitleyici ve şerit değiştirme yardımına sahip kamera tabanlı bir sistem geliştiriyor. Sonunda kendi LIDAR sensörünü kurmayı planlıyor ancak bu arada Luminar Technologies tarafından oluşturulan birimleri kullanıyor. 2021’de Mobileye, bir önceki yıla göre %40 artışla 1,4 milyar dolar gelir kaydetti.

aynı kategoride

Pony.ai'den otonom bir aracın önizlemesi.

Otonom sürüş: Pony.ai değeri 8 milyar avroya yaklaşıyor

Firma yükselişte: 2020’deki 37 milyona kıyasla yaklaşık 50 milyon araç kendi teknolojisiyle donatılmış durumda. Bu başarıdan yararlanmak isteyen Intel, bu nedenle Menkul Kıymetler ve Borsa’ya gizli bir şekilde bir taslak kayıt beyanı sunduğunu açıkladı. Önerilen bir halka arz için Komisyon (SEC). Firma, bu manevrayla aslında bir sürpriz yaratmıyor çünkü geçen Aralık ayında bu olasılığı zaten düşünmüştü.

Bildirdiği gibi Reuters, Intel halka arz hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı, ancak şirket daha önce hisse satışından elde edilen gelirin çoğunu alacağını söyledi. Bu fonların bir kısmı, özellikle, şirketin yoğun yatırım yaptığı Intel çipleri üretmek için daha fazla fabrika kurmak için kullanılacak. Ayrıca şirket, 2022 yılının ortalarında gerçekleşmesi beklenen halka arzın ardından Mobileye’daki çoğunluk hissesini de elinde tutacak.

Borsalar yılın başında belirsiz

Bu halka arz ile Intel ivmesini sürdürüyor. Lideri Pat Gelsinger, Nvidia veya Qualcomm gibi çok sağlam rakiplerle yüzleşmesi gerekirken, şirketin yarı iletkenlerde tekrar 1 numara olmak istediğine dair güvence verdi. Bunu akılda tutarak, Intel kısa süre önce Tower Semiconductor’ı 6 milyar dolara satın aldı, ancak satın alma, yatırımcıların harcamaların şirketin kısa vadeli sonuçlarını etkileyeceğinden korktuğu için şirketin hisse senedi fiyatını yükseltemedi.

Hisse senedi fiyatı.Hisse senedi fiyatı.

Borsalar, özellikle Ukrayna’daki savaş nedeniyle büyük bir belirsizlik döneminden geçiyor. Fotoğraf: Maxim Hopman / Unsplash

Intel, Mobileye’ı halka duyurarak, kendi eylemleri için coşku yaratmanın yanı sıra kendi kendine sürüş sektöründe artan talepten yararlanmayı umuyor. Şirket, halka arzın Mobileye’nin yaklaşık 50 milyar dolar değerinde görebileceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, yaklaşan oran artışları ve jeopolitik gerilimler korkuları arasında son zamanlarda hisse senedi piyasası oynaklığı nedeniyle halka arzlara yatırımcı ilgisi önemli ölçüde azaldığından bu değer daha düşük revize edilebilir.

Örnek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geleneksel halka arzlar, 2021’deki aynı dönemde 26,67 milyar dolara kıyasla bugüne kadar yaklaşık 2,33 milyar dolar topladı. Sonuç olarak, birçok şirket halka arzlarını erteleme veya terk etme kararı aldı.

Yarı iletkenler ve otomobiller… Bağlantılı kaderler mi?

Belirsiz bir borsaya rağmen, Intel’in bu hareketi, otomotiv ve yarı iletken endüstrilerinin giderek nasıl iç içe geçtiğini gösteriyor. Intel ve Mobileye’ye ek olarak, tarihi üreticiler General Motors ve Ford’un da otonom sürüş konusunda uzmanlaşmış kendi bölümleri olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle bu iki firma, tam olarak otomotiv endüstrisini desteklemek için yarı iletken üretme olanaklarını keşfetmek istiyor.genel-16

Bir cevap yazın