Uyarı: Bu makale Batman ile ilgili büyük SPOILER içermektedir.

Robert Pattinson’ın oynadığı rol Yarasaadam baş kahramanda özel bir odak ortaya çıkardı. Film, her karakterin düşünme sürecini ve neden iyi, kötü ya da ikisi arasında bir yerde olduklarını tasvir etmek için zihniyetlerine dalmakla dikkat çekiyor.

İLGİLİ: The Riddler’ın Batman’deki En İyi 6 Alıntısı

Birincil hikaye, Riddler’ın Gotham’daki yolsuzluğu acımasız yöntemlerle ortaya çıkarmaya çalıştığı Batman ile kedi-fare oyunu hakkındadır. Bu taslak, karakterlerin kişiliklerini ima eden birkaç alıntının önünü açtı ve nasıl işlediklerini anlamanın en iyi yolu bu. Alıntılar aynı zamanda filmin estetiğinin bir parçasını oluşturan karanlık bakış açısını takdir etmenin bir yoludur.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

Bruce Wayne

“Ölmekten korkmuyorum.”


Batman-Bruce-Wayne-Cenaze

Robert Pattinson’ın Batman rolü diğer filmlere benzemiyor ve karakter iyi olduğu için onun bir parçası olduğunu gösteriyor ama kötü taktikler kullanıyor. Bruce’un, ailesinin ölümlerinden o kadar harap olmuş ki, o ve Alfred’in yabancılaştığı sertleşmiş bir birey olduğu gösterildi.

Alfred ile hastanede buluşurken Bruce, korku içinde yaşamanın daha kötü olduğunu düşündüğü için ölümden korkmadığını itiraf etti. Münzevi ve sıska olduğu için Bruce Wayne kişiliğinin nasıl çalıştığını gösteriyordu, her an ölebilir ve yine de umursamıyormuş gibi görünüyordu.

karmin şahin

“Korku Yetmez.”


The Batman'de Carmine Falcone bilardo oynuyor

Carmine Falcone, sekonder antagonistiydi. Yarasaadam ve ana kötü adam Selina Kyle’ın hikayesi. Bu sürüm, bir kral olma konusunda çok daha dirençliydi, Batman’in kendisinden çok az korktu ve kendi kızının hayatını almaya çalışmaktan çekinmedi.


İLGİLİ: Reddit’e Göre En İyi 10 DC Çizgi Roman Konusu Büküm

Falcone, Bruce, Falcone’un babasını öldürme olasılığı üzerine onunla yüzleştiğinde bu alıntıyı yaptı, ikincisi bunu reddetti ve Thomas’ın onun yerine onu işe aldığını iddia etti. Falcone’un sözleri, korkuya boyun eğmeyen ve tehdidini kalıcı olarak sona erdirmek için The Riddler tarafından öldürülmesi gereken biri olduğu için nasıl olduğu konusunda doğru görünüyor.

Penguen

“Ben Fare Değilim!”


Penguen Oswald Cobblepot Colin Farrell Batman

Penguen’in bu filmde yapması gereken pek bir şey yoktu, ancak bu filmde görünmesi gerekiyordu. Yarasaadamsonraki suç lordu olarak kurulduğundan beri devamı. Penguen bu hikayedeki kırmızı ringa balığıydı ve ilk yarıda Batman’in, Riddler’ın bahsettiği “sıçan”ın Penguen olduğu inancıyla onu takip ettiğini gösteriyordu.


Penguen, Batman’den korkmasına rağmen muhbir olmadığına meydan okudu. Penguen, kimseyi ispiyonlamayacağını iddia ettiği için, gangster olmasına rağmen bir miktar dürüstlüğü olduğunu göstermeye gitti. Falcone’un gerçek muhbir olduğunu öğrendiğinde kızdığı zaman doğrulandı.

Bilmececi

“Bruce Wayne, Gotham’ın Babanın Günahları İçin Cevap Vermene İhtiyacı Var.”


İçinde birçok ikonik Riddler çizgi roman paneli var. yarasa Adam çizgi roman, ancak sürüm Yarasaadam gerçekten korkutucu bir birey olduğu gösterildiği için bir sınıf ayrıydı. Riddler, mesajlarından birinde Bruce Wayne’i çağırdı ve Thomas’ın suçlarına cevap vermesi gerektiğini iddia etti.

Film, Riddler’ın Edward Nashton olduğunu henüz açıklamamıştı, bu da Bruce’a olan gerçek takıntısına dair bir ipucu verdi. Riddler karakteri, Nashton’ın Bruce’un Batman kimliği hakkındaki bilgisinden ilham aldı ve bu alıntı aslında The Riddler’ın Batman’i çarpık uyanıklığına katılmaya zorlama girişimiydi.


Alfred Pennyworth

“Onları Korumak Benim İşimdi.”


Batman Andy Serkis Alfred'den fragman

Alfred, karakterin diğer tasvirlerine kıyasla çok sessizdi, Bruce’a onaylamamak dışında söyleyecek pek bir şeyi yoktu. Hastaneye kaldırıldıktan sonra Alfred aklındakileri açıkladı ve Thomas ve Martha’nın ölümlerinden dolayı suçluluk duyduğunu itiraf etti.

Alfred, hayatının aileye adandığını göstererek, Wayne ailesinin iyileştirilmesini kendi sorumluluğu olarak görüyordu. Alfred’in Bruce’a yabancılaşması, Bruce’un Batman kimliğini birincil kişiliği olarak benimsemesinden duyduğu hayal kırıklığından kaynaklandı ve Alfred, Bruce’un ebeveynlerini koruyamamasının bir sonucu olarak gördü.


James Gordon

“Sadece Sana Güveniyorum.”


James Gordon filmde Batman’in zihniyeti hakkında çekinceleri vardı ve sık sık Batman’in şiddete düşkünlüğü hakkında yorumda bulundu. Bununla birlikte, Kara Şövalye’nin suça karşı duruşuna, Batman’e güvendiği tek kişinin kendisi olduğunu açıkça söylediği noktaya kadar saygı duydu.

Gordon’un rolü geleneksel olarak Batman’in polis teşkilatındaki müttefiki olmuştur ve bu rol burada da oynanmıştır. Batman’e inanan tek kişi Gordon’du, kahramana bağlı kalmak için diğer otoritelere karşı çıktı. Batman, Gotham’ın büyük koruyucusu olduğunu kanıtladığında, güveni sonunda meyvesini verdi.

Selina Kyle

“Strays Hakkında Bir Şeyim Var.”


Selina Kyle The Batman'de kahve içiyor

Selina, Catwoman lakabını tam olarak kullanmadı. YarasaadamBatman’e tesadüfen rastlayan bir hırsız olarak tasvir ediliyor. Yine de, Selina’nın kedilere sahip olduğu ve onların özelliklerine bir yakınlığı olduğu gösterilmiş olsa da, çizgi roman kişiliğine yönelik birkaç ipucu vardı.

İLGİLİ: Her Kara Şövalye Üçlemesi Filminin Serinin En İyisi Olduğu 10 Yol

Batman bunu belirttiğinde Selina, kim olduğunu da özetleyen bu alıntıyla cevap verdi. Ne de olsa, iki aşk ilgisi, Batman ve Annika, kendi cihazlarına bırakılma biçimleri için başıboşlar. Selina, kendisi gibi yabancı insanlarla ilişki kurabiliyordu ve bu yüzden Batman için çok iyi bir ortak oldu.

Joker

“Bir Gün Zirvedesin. Ertesi Gün Palyaçosun.”


batman, artık yalan yok

Hakkında pek çok sahne arkası söylentisi vardı. Yarasaadam, bunlardan biri Joker’in ortaya çıkma olasılığıydı. Arkham’da Riddler ile arkadaş olduğu ve yeni mahkumla empati kurma yolu olarak bu alıntıyı paylaştığı doruğa ulaştı.

Joker’in şimdiye kadarki yolculuğunu özetledi, çünkü Batman ya da yetkililer tarafından Arkham’da hapsedilmesi gerekiyordu. Alıntı aynı zamanda Joker’in bir asit fıçısına düştüğü ve Suçun Palyaço Prensi olduğu çizgi romanlardaki kökenine de atıfta bulunuyor.

yarasa Adam

“Gölgelerde Saklandığımı Düşünüyorlar…Ama Gölgeler Benim.”


Batman, Batman'da dövülmüş bir çete haydutunun üzerine çömeldi

Batman, film başladığında korkulan bir karakter olarak kuruldu, suçlular gökyüzündeki Yarasa sinyalini görünce dehşete düştü. Batman, zaten karanlıkla doluyken karanlığı kendi yararına kullandığını düşünerek suçluların onu hala anlamadığını anlattı.

The Riddler’ın daha sonra iddia ettiği gibi, Batman Bruce’un birincil kişiliğiydi, yani Caped Crusader iken gerçek benliğiydi. Batman’in bu versiyonu, kimliği belirsiz ve halkın gözünden uzakken kendini rahat buldu ve karanlıktaki yaratığın kendisine benzediğini kanıtladı.


SONRAKİ: Batman – Film Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Canlı Aksiyonda Joker’i Oynayan Her Aktör


Yazar hakkındasinema-1

Bir cevap yazın