HERSCHEL yükü, New Mexico’daki White Sands Füze Tesisinde titreşim testinden geçiyor. Kredi bilgileri: NASA/Ted Gacek

Güneş’in atmosferi veya korona, etkinlikle ışıldıyor. Güneş patlamaları ve koronal kütle enjeksiyonları, yüksek enerjili parçacıkları uzaya gönderir ve korona sürekli olarak güneş rüzgarı olarak bilinen parçacıkları serbest bırakır.

Tıpkı Dünya’daki rüzgarların değişmesi gibi, Güneş’ten ayrılan güneş rüzgarları, yavaş güneş rüzgarları olarak adlandırılan yalnızca 700.000 mil / saat’ten 1,7 milyon mil / saat’e kadar giden hızlı rüzgarlara kadar farklı hızlarda hareket eder.

Dünyanın atmosferiyle etkileşime giren güneş rüzgarları, iletişimi, GPS sinyallerini ve elektrik enerjisi şebekelerini etkileyebilir.

7 Mart’tan itibaren NASA, Corona ve HELiosphere’de HERSCHEL veya HElyum Rezonans Saçılımı adlı bir deney başlatmaya hazır olacak. HERSCHEL, yavaş güneş rüzgarının kökenini inceleyecek, koronadaki helyum bolluğunun değişimini araştıracak ve koronal kütle püskürmeleri ve diğer güneş dinamiklerinin gelecekteki araştırmalarını kolaylaştıracaktır. Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndan Dr. Samuel Tun baş araştırmacıdır.

Soruşturma, Halley kuyruklu yıldızının kuyruğunu gözlemlemesi, bugün güneş rüzgarı olarak bilinen bir “itici güç”ün varlığını varsaymasına yol açan John Herschel’i takdir ediyor.

HERSCHEL, bir NASA Black Brant IX yörünge altı sondaj roketiyle uçacak. Fırlatma, New Mexico’daki White Sands Füze Menzilinden 13:00 EST (11:00 MST) olarak planlandı.


NASA sondaj roketi, güneşin atmosferinde helyum yapıları bulur


NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlandı

Alıntı: Yavaş güneş rüzgarlarının kökenini araştırmak için NASA roket görevi (2022, 4 Mart) 4 Mart 2022’de https://phys.org/news/2022-03-nasa-rocket-mission-solar.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir cevap yazın