TikTok, yeni devlet medya politikasını uygulamaya başlarken, devlet tarafından kontrol edilen “bazı” medya kuruluşlarından gelen videolara etiket koymaya başlayacağını duyurdu. Buna göre şirketten bir haber yazısı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle politikayı yönetme planlarını “hızlandırıyor”. Şirket, geçen yıl politika üzerinde çalışmaya başladığını söyledi. Gönderiye göre, kullanıcılar etiketlerin önümüzdeki birkaç gün içinde görünmeye başlamasını bekleyebilir.

Bir TikTok sözcüsü söyledi Sınır e-posta yoluyla, etiketlerin en azından bazı Rus devlet medya hesaplarına uygulanacağını, ancak hangilerinin veya kaç tanesinin belirtilmediğini söyledi. Sınır Rus devlet kontrolündeki en az bir çıkış olan RT’nin TikTok’ta doğrulanmış bir hesabı olduğunu doğruladı. Sözcü ayrıca etiketlerin piyasaya sürüldükten sonra “küresel olarak” görüneceğini söyledi.

Pek çok sosyal medya platformu bir süredir benzer etiketlere sahipti – YouTube bunları 2018’de ekledi ve Twitter ve Facebook bunları 2020’de uygulamaya başladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, birçok platform RT ve Sputnik gibi Rus devlet kontrolündeki medyadan gelen içeriğe karşı harekete geçti – Reddit satış noktalarına bağlantıları yasakladı, Facebook ve YouTube içeriklerini Avrupa’da engelledi (TikTok, göre Wall Street Dergisi) ve bir dizi başka şirketler hikayelerine çeşitli şekillerde ulaşılmasını zorlaştırdı.

Buna karşılık Rus hükümeti, “Rus medyasına ve bilgi kaynaklarına karşı ayrımcılığa” atıfta bulunarak Facebook’u sınırlarında engelleyeceğini açıkladı. Ülkenin iletişim ajansı da istenen cevaplar TikTok’tan bir devlet haber ajansından bazı haberlerin neden kaldırıldığı hakkında.genel-2

Bir cevap yazın