POTSDAM: tesla Brandenburg eyaleti, Inc’in Berlin yakınlarındaki Alman giga fabrikası için şartlı onay aldığını ve 5 milyar euro’luk (5.5 milyar dolar) dönüm noktası olan tesis için aylarca süren gecikmenin sona erdiğini söyledi.

Tesla CEO’su için çok önemli olan gigafactory elon muskAvrupa pazar liderini yenme hırsları Volkswagenbaşlangıçta geçen yaz açılması gerekiyordu.

Almanya’nın en büyük otomobil üreticisi, elektrikli araç (EV) satışlarında Tesla’nın %13’üne karşı %25’lik bir payla Avrupa’da üstünlüğe sahip.

Brandenburg eyaleti başbakanı Dietmar Woidke bir haber brifinginde, gelişmenin “geleceğe doğru büyük bir adım” olduğunu belirterek, Tesla fabrikasının Almanya ve bölge için önemli bir endüstriyel ve teknolojik itici güç olacağını da sözlerine ekledi.

Sendikalar geçen ay, fabrikanın beklenen 12.000 işçisinin yaklaşık 2.600’ünün şimdiye kadar işe alındığını ve Tesla’nın bölgedeki çok sayıda parça tedarikçisiyle mümkün olduğunca yerel kaynak sağlamak, bekleme sürelerini ve maliyetleri düşürmek için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Tesla’nın karşı karşıya olduğu yoğun rekabetin altını çizen Volkswagen, Cuma günü yaptığı açıklamada, Alman otomobil üreticisi için yeni nesil elektrikli araçların ilki olan Trinity’yi yapmak için Wolfsburg genel merkezinin yakınındaki yeni bir fabrika için yaklaşık 2 milyar avro harcayacağını ve inşaatına başlanacak olduğunu söyledi. gelecek yıl.

Tesla için Cuma günkü 536 sayfalık şartlı inşaat izni, ABD merkezli EV öncüsünün hemen üretime başlayabileceği anlamına gelmiyor. Öncelikle su kullanımı ve hava kirliliği kontrolü dahil olmak üzere çok sayıda koşulu yerine getirdiğini kanıtlamalıdır.

Ancak o zaman Tesla, uzun zamandır beklenen çalışma iznini alacak ve her yıl küçük Gruenheide topluluğunda bulunan yeni fabrikada üretmek istediği 500.000 pille çalışan aracı fiilen piyasaya sürmeye başlayacak.

Sitenin su kaynağını güvence altına almak için başka bir engel, Cuma günü geç saatlerde, bir Frankfurt Oder idari mahkemesinin Tesla tesisini tedarik etmek için yerel bir su kuruluşuna verilen bir lisansa itiraz eden çevre gruplarının yanında yer almasıyla ortaya çıktı.

Ancak mahkeme, ruhsat kararında yapılan usuli hataların su idaresi tarafından düzeltilebileceğini ve su temini düzenlemesinin kurtarılması için kapıyı açık bıraktığını söyledi.

Almanya’da üretimin başlaması, Tesla’nın, site için onay beklerken son aylarda Şanghay fabrikasından Avrupa’daki siparişleri karşıladıktan sonra, Model Y arabalarını Avrupalı ​​müşterilere daha hızlı ve daha ucuza teslim edebileceği anlamına geliyor.

Brandenburg’un çevre bakanı Axel Vogel, Tesla’nın önümüzdeki iki hafta içinde dayatılan koşulları karşıladığını göstermeyi planladığını, ancak önümüzdeki ay itirazda bulunulabileceğini söyledi.

Tesla’nın bir sonraki zorluğu, üretimi mümkün olduğunca çabuk büyütmek olacak ve Musk, Ekim ayında yerinde bir fuarda fabrikayı inşa etmekten daha uzun süreceğini söyledi.

Yerel çevre grupları, bitkinin yerel yaşam alanını olumsuz etkileyeceğinden uzun süredir korkuyordu. Öncelikli olarak bu yöne odaklanan çok sayıda kamu istişareleri süreci geciktirdi ve Musk, Alman bürokrasisi konusunda birçok kez rahatsız olduğunu dile getirdi.

Tesla’nın ön onay izinleri kapsamında inşa etmeye başladığı fabrika, aynı zamanda yılda 50 gigawatt saatten (GWh) fazla üretebilen ve Avrupalı ​​rakipleri geride bırakan bir pil tesisi de içerecek.

Musk, yerinde üretilen otomobiller için pillerin başlangıçta Çin’den geleceğini, ancak gelecek yılın sonuna kadar Alman pil fabrikasında hacimli üretime ulaşmayı planladığını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın