VoIP titremesi nedir?

Genellikle ağ dalgalanması olarak adlandırılan VoIP dalgalanması, VoIP telefon kullanıcılarının bir veri ağı üzerinden sinyal iletimi ve sinyal alımı arasında yaşadığı zaman gecikmesidir. VoIP sesli ve görüntülü aramalar sırasında, ağ dalgalanmasının sesli ve görüntülü performatif etkileri genellikle bağlantı kaybı, aksaklıklar veya ‘gecikme’ olarak görülür.

Bu durumu tanıyor musunuz?

“Şu anda kuyrukta 23 numarasınız.”

Gaz tedarikçimle tanıdık, beklemeye alınan telefon oyununa başlarken bu benim başlangıç ​​pozisyonum. Dört buçuk dakika ve sabırla bekliyorum.

Kulağımda inleyen o kadar da hoş olmayan bekleme müziğinin giderek daha düşük kalitesi beni rahatsız eden şey kuyruktaki konumum değil (şu anda 17. sıraya kadar düşüyor). Aynı zamanda dalgalı, sürekli kesiyor.

Bugün gerçekten onlarla konuşmam gerekiyor mu? Geçen sefer neredeyse 48 dakika boyunca beklemedeydim. Bu hüzünlü bekletme müziğinin durmasını beklemeye bu kadar konsantre olmasaydım inlerdim.

Oh, her zaman geri arayabilirim. Yine de yapmayacağım. Ben kesinlikle tüm bunları bir daha yaşamamak. Neredeyse sekiz dakika oldu ve beynim peynir rendesi gibi hissetmeye başladı.

Sesi zar zor seçebiliyorum, ama şimdi sırada 9 numaraymışım gibi geliyor, ilerleme! Ama elbette, birisiyle konuşmak için ne kadar beklersem, görüşme kalitesi o kadar kötüleşiyor. Tipik. Beklemek. Bekletme müziği neden şimdi bir Yamaha Müzik mağazasında serbest bırakılan bir yürümeye başlayan çocuğa benziyor?

“Şu anda kuyrukta 7 numarasın. Üzgünüz, tüm müşteri hizmetleri temsilcilerimiz şu anda meşgul. Lütfen tutmaya devam edin. ”

Dürüst olmak gerekirse, beni bu kadar uzun süre bekleteceklerse, en azından bekleme müziğini kontrol edebilirler ve kuyruk güncellemeleri gerçekten işe yarıyor… Zavallı müşteri hizmetleri temsilcisiyle konuşmadan önce tansiyonun yükseldiğini hissedebiliyorum. !

Ağ titremesi neden önemlidir?

Yukarıda açıklanan senaryo, VoIP ağ dalgalanmasıyla mücadelenin neden önemli olduğunu tam olarak açıklamaktadır. Bozuk bekletme müziğiyle sanal müşteri hizmetleri kuyruklarına yerleştirilmek, herkesin huysuz ve huysuz olması için yeterlidir.

Bu yazıda, VoIP telefonlarda ağ dalgalanmasının neden olduğu müşteri rahatsızlığını nasıl en aza indirebileceğinizi inceliyoruz. VoIP jitter’ı anlamak, müşteri memnuniyetini artırmanıza, müşteri bekleme sürelerini en aza indirmenize ve sonuçta artan satışlar için daha iyi müşteri hizmeti sunmanıza yardımcı olabilir.

Burada uğraştığımız şey oldukça basit – İnternet Protokolü Üzerinden Ses (VoIP) titreme, genellikle ağ titremesi olarak adlandırılır.

VoIP veya ağ dalgalanması, tümü aynı anda etkin olan ve bireysel hedeflerine ulaşmak için kullandıkları ‘rotaları’ etkin bir şekilde tıkamaya başlayan milyonlarca internet bağlantısı tarafından oluşturulan tıkanıklıktır.

VoIP titreşiminin teknik tanımı şu şekildedir: ağ gecikmesinin zaman içindeki değişkenliği.

Gecikme, sırayla, bir veri paketinin rotası boyunca geçmesi için geçen süre olarak tanımlanır. VoIP Hizmet Kalitesi, veri paketlerinin nasıl çalıştığı ve paket kaybının ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

VoIP dalgalanmasını bilmek ve anlamak önemlidir, çünkü sonuçta işinizin işleyişi üzerinde bir etkisi vardır. Bir müşteriyi elde tutmakla kaybetmek arasındaki fark bu olabilir.

Titreşim, iki yönlü, gerçek zamanlı iletişime bağlı çevrimiçi etkinlikleri etkileyen yaygın bir durumdur. Örnekler arasında müşteri hizmetleri hatları, konferans aramaları, IP güvenlik kameraları ve daha fazlası sayılabilir. Titreşim sorunları herhangi bir ağ bağlantısını etkileyebilir, ancak son kullanıcılar bunu en sık wi-fi üzerinde yaşar.

❕ Titreşimli iş müdahalesi örneği:

(İmaj kredisi: Gelecek)

VoIP sistemi bağlantınız zayıfsa ve müşteriniz çatlak müzik ve anlaşılmaz boğuk mesaj güncellemeleriyle beklemeye alınırsa, çabucak telefonu kapatacak ve alternatifler aramaya başlayacak ve alternatifler genellikle bir rakiple gitmek anlamına geliyor!

Bu iletişim hatları boyunca bilgi aktaran veri paketlerimize geri dönersek, paketler farklı aralıklarla geldiğinde dalgalanmalar meydana gelir ve ses paketleri düşer.

VoIP, sesi veri paketlerine dönüştürdüğü için her paket önemlidir. Bu nedenle paket gecikmeleri, konuşmada boşluklara veya ses kalitesinde düşüşlere neden olabilir.

Son kullanıcı açısından bakıldığında, insanlar 500 milisaniyenin üzerindeki gecikmeleri algılayabildikleri için VoIP özellikle titreşim sorunlarına yatkındır (daha fazlası aşağıdadır).

Titreşim seviyesine bağlı olarak, ses dalgalı veya anlaşılmaz olabilir – peynir rendesi etkisi!

VoIP gecikmesi nedir, ağ gecikmesi ile ne ilgisi var?

Daha önce teknik tanımından bahsetmiştik. VoIP titreşimi, ağ gecikmesinin zaman içindeki değişkenliğidir ve bu gecikme, bir veri paketinin rotası boyunca geçmesi için geçen süre olarak tanımlanır. İnternet üzerinden sürekli kesintiye uğrayan bir video izlemeyi denediyseniz, bu tür gecikmelere aşina olacaksınız.

Özel olarak VoIP söz konusu olduğunda, gecikme genellikle iki şekilde gerçekleşir:

1) Konuşan bir kişi ile telefonun diğer ucundaki alıcının bu sözleri duyması arasındaki gecikme.

2) VoIP çözümünün ses bilgilerini fiilen işlemesi ve veri paketlerine dönüştürmesi için geçen süre.

Bunun aramanın kalitesini nasıl doğrudan etkilediğini, hepimizin bildiği ve sevdiği uzun duraklamalara ve tabii ki konuşmacıların araya girmesine veya birbirleri hakkında konuşmasına neden olduğunu görmek kolaydır. Gecikme genellikle bir dizi farklı faktörden etkilenir. Bunlar şunları içerir:

ağ donanımı – bazı yönlendiriciler yalnızca sınırlı oranlarda veri iletebilir.

kablosuz parazit – bu, cihazlar arasındaki mesafeye ve kablolu bağlantıyla gelen stabilite eksikliğine bağlıdır.

Ağ yazılımı ve kurulumu – yanlış kurulmuş güvenlik duvarları veya doğru yapılandırılmamış hizmet kalitesi ayarları veri iletimini geciktirebilir.

Konum – gecikmenin en yaygın nedeni budur. Uzaklaştıkça, bu verileri iletmek o kadar uzun sürer.

tıkanıklık – ağınızı bir yol ve gecikmeyi fazladan trafiğin neden olduğu tıkanıklık olarak düşünün. Ne kadar çok veri iletilirse, o kadar yavaş gider.

Neyse ki, gecikmeyi ölçmek oldukça kolaydır – ping testi. Bir ping testi gerçekten basittir. Temel bir veri aktarım testi (bir ‘ping’) gerçekleştirir ve ağınızın bu veri paketini göndermesi ve alması için geçen süreyi ölçersiniz. Daha sonra aşağıdaki denklemi kullanarak gecikmenizi hesaplayabileceksiniz:

Gecikme = ping gönderme süresi + milisaniye (ms) cinsinden ping alma süresi.

Farklı VoIP titremesi türleri nelerdir?

Nihai hedef, her türlü VoIP dalgalanmasını ortadan kaldırmaktır – iyi veya kötü, yüksek veya düşük diye bir şey yoktur, çünkü bunların tümü zayıf iletişim kalitesine ve olumsuz iş sonuçlarına katkıda bulunur. Ancak duruma bağlı olarak kabul edilebilir titreşim seviyeleri vardır. Etkileşimli video akışı, Skype aramaları ve benzerleri için titreşim toleransı düşüktür.

Buna göre Ciscotitreşim toleransı, paket kaybı ve ağ gecikmesi aşağıdaki gibi olmalıdır:

  • Jitter 30 ms’nin altında olmalıdır.
  • Paket kaybı %1’den fazla olmamalıdır. (Paket kaybının nasıl ölçüleceği hakkında burada daha fazla bilgi edinin).
  • Ağ gecikmesi 300 ms’yi geçmemelidir (tam ping gönderme ve alma süresi için).

Ancak, bir Netflix videosunu yayınlıyorsanız, yani iletişim tek veya tek yönlüyse, daha yüksek titreşim toleransından yararlanılabilir. İş açısından kritik müşteri hizmetleri faaliyetleri için VoIP’ye güvenen bir işletme olarak, daha düşük titreşim toleransı seviyesi, izlenmesi gereken en iyi uygulamadır.

VoIP titremesi, ping gecikmeleri ve ağ kekemeliği: VoIP terminolojisini anlama

VoIP titremesini tanımlamak için kullanılan çok sayıda farklı kelime ve kelime öbeği vardır. Ancak çoğu zaman hepsi aynı şeyi tanımlar. Bu, ‘ağ kekemeliği’, ‘bant genişliği sorunları’, ‘ağ bağlantısı sorunları’, ‘ping gecikmeleri’ ve hatta sadece ‘ping’ler için geçerlidir.

İlk bakışta, özellikle dahili olarak diğer ağlarla ve BT konusunda bilgili kişilerle uğraşmaya alışkınsanız, bu alakasız görünebilir.

Teşhis ipucu 💡

Ağ titremesini profesyonel olarak tanımlamak için kullanılan farklı terimleri anlamak, ağ sorunlarını bir anda tanımlayıp teşhis edebileceğiniz ve bunları daha hızlı giderebileceğiniz anlamına gelir.

Ancak, diğer şirket departmanları ve hatta müşterilerle günlük olarak ilgileniyorsanız, tüm farklı varyasyonları tanımak ve hatta şirketinizin kullandığı ortak bir ‘sözlük’ bulmak isteyeceksiniz.

Önemsiz görünebilir, ancak hepiniz aynı dili konuşuyorsanız ve bu nedenle sorunları daha hızlı tanımlayabilir, teşhis edebilir ve çözebilirseniz çok büyük miktarda zaman kazanılabilir.

VoIP titremesi nasıl düzeltilir

VoIP titremesi nasıl önlenir

Tabii ki, VoIP jitter ile ilgili sorunları takip etmenin en iyi yolu, ilk etapta bundan kaçınmaktır. Neyse ki, bunu yapmak için alınabilecek bir dizi önleyici tedbir var, böylece daha sonra öfkeli çalışanlar ve mutsuz müşterilerle ilgili baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Son düşünceler

VoIP, hızla her büyüklükteki kuruluş için kritik bir iş sistemi haline geliyor. Geçen yılın olayları birkaç nedenden dolayı VoIP’ye geçişi hızlandırdı ve en küçük işletmelerin bile günlük operasyonlarını sürdürmek için artık ona güvendiği anlamına geldi.

Ancak herhangi bir yüksek performanslı sistemde olduğu gibi, iş ekiplerini doğru şekilde desteklediğinden emin olmak ve müşterilerin en iyi müşteri deneyimini elde etmesini garantilemek için bir dereceye kadar bakım ve bakıma ihtiyacı vardır.

Titreşim meydana geldiğinde hepimiz telefonun diğer ucundaydık. Neyse ki, titreme kolayca düzeltilir ve hatta önlenir.

Temel VoIP ve internet altyapınız söz konusu olduğunda kestirme yollar önerilmez; VoIP’nizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için titreşimi önlemek ve gecikmeyi en aza indirmek için uygun önlemleri almak çok daha iyi bir yoldur.genel-6

Bir cevap yazın