Kaynakların Cuma günü Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının başlangıcında olası bir siber saldırı olduğunu söylemesinin ardından Avrupa genelinde binlerce internet kullanıcısı çevrimdışı duruma getirildi.

Orange’a göre, Fransa’daki yan kuruluşu Nordnet tarafından sağlanan bir uydu internet hizmetinin yaklaşık 9.000 abonesi, müşterisi olduğu bir ABD uydu operatörü olan Viasat’ta 24 Şubat’ta bir “siber olay” sonrasında internetsiz kaldı.

Bigblu uydu internet hizmetinin ana şirketi Eutelsat da Cuma günü AFP’ye, bigblu’nun Avrupa, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya ve Polonya’daki 40.000 abonesinin yaklaşık üçte birinin Viasat’taki kesintiden etkilendiğini doğruladı. .

ABD’de Viasat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bir “siber olayın”, KA-SAT uydusuna güvenen Avrupa’nın “Ukrayna ve başka yerlerindeki” müşteriler için “kısmi ağ kesintisine” neden olduğunu söyledi.

Viasat, yalnızca “polis ve devlet ortaklarının” bilgilendirildiğini ve soruşturmalara yardımcı olduklarını söyleyerek daha fazla ayrıntı vermedi.

Fransa Uzay Komutanlığı başkanı General Michel Friedling, bir siber saldırı olduğunu söyledi.

Operasyonların başlamasından kısa bir süre sonra, birkaç gün boyunca, siber saldırıya uğrayan, özellikle Avrupa ve Ukrayna’yı kapsayan ve saldırıdan hemen sonra on binlerce terminali devre dışı bırakan bir uydu ağımız vardı.” dedi ve sivil bir ağdan – Viasat’tan bahsettiğini de sözlerine ekledi.

Kesintiler ayrıca Almanya ve Orta Avrupa’da toplam 11 gigawatt üretime sahip yaklaşık 5.800 rüzgar türbinini de devre dışı bıraktı.

Sorunların 24 Şubat’ta başladığını söyleyen üretici, Alman Enercon, “Avrupa’daki uydu bağlantısındaki büyük kesinti nedeniyle, binlerce rüzgar enerjisi dönüştürücüsünün uzaktan izlenmesi ve kontrolü şu anda yalnızca sınırlı bir ölçüde mümkün” dedi. Ukrayna’nın işgal günü.

Üretici, enerji üretmeye devam eden ancak gerektiğinde artık uzaktan sıfırlanamayan “rüzgar türbinleri için tehlike yok” dedi.

Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre, Almanya Federal Bilgi Güvenliği Dairesi tarafından hazırlanan bir raporda, kesintilerin bir “siber saldırı”nın sonucu olmasının akla yatkın olduğu belirtildi.

Askeri uzmanlar ve siber uzmanlar, Rus-Ukrayna çatışmasının bir siber saldırı patlamasına, Ukrayna ve Rusya’daki siviller için ve aynı zamanda küresel bir yayılma etkisi ile büyük sonuçları olan bir “siber Armagedon”a yol açabileceğinden korkuyorlar.

Ancak, gözlemlenen saldırıların etkileri ve coğrafi kapsamları içerdiği için şimdiye kadar en kötü senaryodan kaçınıldı.

Siber güvenlik şirketleri, Ukrayna’da, gerçek etkileri henüz bilinmeyen yeni bir veri yok edici virüs dağıtan saldırılar gözlemledi.

Rusya’da, kurumsal web siteleri, onları düzenli olarak çalışamaz hale getiren hizmet reddi (DOS) saldırılarından korumak için yurt dışından erişilemez hale getirildi.


En son Nokia, Samsung, Lenovo ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ndeki diğer ürün lansmanlarının ayrıntıları için MWC 2022 merkezimizi ziyaret edin.genel-8

Bir cevap yazın