Japon Panasonic Corporation, Tesla’nın elektrikli araçları için yeni bir pil türü üretmek üzere büyük bir fabrika inşa etmek üzere ABD’de arazi satın almak istiyor. Bu, Reuters tarafından NHK TV kanalına atıfta bulunularak bildirildi.

Panasonic’in, Tesla’nın yeni bir elektrikli araç tesisi hazırladığı Teksas yakınlarındaki Oklahoma’da veya Kansas’ta milyarlarca dolarlık bir tesis kurmayı düşündüğü söyleniyor. TV kanalı, Amerikan projesi Panasonic’in şartlarını belirtmedi. Ayrıca NHK, bilgilerinin kaynağını açıklamaz.Elektrikli araçlar için uzun süredir pil tedarikçisi olan Panasonic, Mart 2024’ün sonuna kadar Tesla için yeni bir tür lityum iyon pilin seri üretimine başlamayı planladığını söyledi. Üretimleri, batı Japonya’daki mevcut bir tesiste iki yeni üretim hattında gerçekleştirilecek.

4680 formatındaki pil (46 mm çapında ve 80 mm yüksekliğinde), Tesla’nın şu anda toplu olarak kullandığından yaklaşık beş kat daha büyüktür. Yeni akülere geçişin, Amerikan otomobil üreticisinin üretim maliyetlerini düşürmesine ve tek bir şarjla araç kilometresini artırmasına yardımcı olması bekleniyor.genel-22

Bir cevap yazın