Intel ve AMD, ülkenin devam eden Ukrayna işgaline yanıt olarak Rusya’nın ürün sevkiyatlarından kesileceğini açıkladı. Askıya alma, hem Rusya’nın hem de Beyaz Rusya’nın tüketici ve veri merkezi bileşen tedariklerini kesecek ve bu da bölge ekonomisini ve ordusunu etkileyebilir.

İçinde ifade, Intel, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kınadı ve savaştan etkilenenlere desteğini dile getirdi. Şirket, Ukrayna’nın yardım çabalarına yönelik olarak 1,2 milyon doların üzerinde para topladığını ve şu anda Polonya, Almanya ve Romanya gibi bölgelerdeki mültecilere yardım ettiğini söylüyor.

Bir AMD temsilcisi de onayladı Bilgisayar Dünyası NATO ve Avrupa Birliği tarafından her iki ülkeye uygulanan yaptırımlar doğrultusunda şirketin Rusya ve Beyaz Rusya’daki satış ve dağıtımını askıya alacağını bildirdi. AMD’nin açıklaması, hareketin hem ürettiği ürünleri hem de güçlerini etkileyeceğini, yani sadece oyun bilgisayarı bileşenlerinden daha fazlasını engelleyeceğini vurguluyor.

Ülke, askeri ve ağ iletişimi söz konusu olduğunda kendi ARM tabanlı Balkai işlemcilerini kullandığından, Intel ve AMD bileşenlerinin ağırlıklı olarak Rusya’da kullanılmadığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, Rusya, fabrikasyon söz konusu olduğunda dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi TSMC’ye güveniyor ve Tayvanlı yarı iletken firmasının kendi yaptırımlarını uygulaması ve ülkenin çip üretme kabiliyetini ciddi şekilde engellemesi sadece bir zaman meselesi.

Devam eden bileşen kıtlığı, teknolojiyi küresel ölçekte zaten etkiledi ve endüstri çapındaki eylem, Rusya ve müttefikleri için durumu daha da kötüleştirebilir. Durum göz önüne alındığında grafik kartları ve tüketici CPU’ları pek önemli olmasa da, yerelleştirilmiş bir yarı iletken açığı, otomobillerin, aletlerin ve askeri teçhizatın üretimi söz konusu olduğunda zincirleme bir etki yaratabilir ve sonuçta Vladimir Putin’in hükümetine devam ettiği sürece daha fazla yük bindirebilir. saldırganlık eylemleri.oyun-2

Bir cevap yazın