Bariz olanı belirtmeden, Elden Ring oyun dünyasını kasıp kavurdu ve o kadar harika bir başarıydı ki, Soulslike oyununa hiç dokunmamış insanlar bile onu atlamaya hevesli. Boş kalbimi ısıtıyor. Bununla birlikte, göze batan bir sorun beni rahatsız ediyor ve bu, platformlar arası oyunun eksikliği. Elden Ring’i geliştirirken Fromsoftware’in aklında olması gereken bir şeydi ve dahil edilmemesi kesinlikle yetersiz.

Geliştiriciler için bunu dahil etmedikleri için kötü ve şu anda oyunu oynayan oyuncular için kötü. Elbette, yayıncılar için iyi bir şey, çünkü sonunda yutturmacaya boyun eğecek olanlardan para alacaklar. Eminim ki fildişi kulelerinde göklerden gülümsüyorlar çünkü insanlar tam da bunu yapacak; çift ​​daldırma. Bana bak; Ben en iyi örneğim. Sadece PC için Elden Ring’e sahip değilim, aynı zamanda hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X için Elden Ring Collector’s Edition’ı satın aldım. Adil olmak gerekirse, duyurulduğundan beri ön siparişteydim. Kesinlikle kazanılan bir dağ para var, buna hiç şüphe yok.

Ama oyuncular ne olacak? Burada çubuğun kısa ucunu alanlar biziz. Elbette, Elden Ring’i oynamaktan, kıçımızı bize teslim etmekten ve bunu gülümseyerek yapmaktan mutluyuz. Ancak bir yayıncı, YouTuber veya bugün bu içerik oluşturucuları her ne diyorsanız, ne olur? Yoksa başka bir arkadaşının oyunu geçmesine yardım etmek isteyen bir arkadaş mı? 143. seviye bir Astrolog (Büyücü) olabilir ve oyundaki her türlü donanıma sahip olabilirsiniz, ancak sadece oynadığınız platformda olabilirsiniz. Şimdi, o arkadaşınız başka bir platformda olursa, tekrar eziyete girmek istemediğiniz için sizi duraklatabilir. Yine kendimi örnek alacağım. Birkaç arkadaş, hem PlayStation hem de Xbox konsollarında Elden Ring’i aldı. Ve tahmin et ne oldu? Hepsi yardımımı istiyor. Şimdi, bu Dark Souls III olsaydı, hiçbir sorunum olmazdı. Bu oyunda seviye atlamak, Elden Ring’e kıyasla çok kolay. Birkaç saat içinde düzgün, seviyeli ve dişli bir karakteri bir araya getirebilirim.

Bunun dışında, bu konsollardan herhangi biri için Aradaki Topraklara adım attığımda, her şeye yeniden başlamak zorunda kalıyorum. Seviye atlamak için yeterli koşuyu ezmek saatler alacak ve sonra tüm o teçhizatı tekrar almam gerekecek. Bunun düşüncesi bile arkadaşlarıma havamda olmadığımı söylemeye yetiyor. Ama bilmiyorum. Bunu yapıyorum çünkü bu tür oyunlara umutsuzca bağımlıyım. Arkadaşlarıma yardım etmek ve yeni içerik yapmak istiyorum ve bu tür oyunlar için enayi olduğumu söylemiş miydim? Yine de, zaten yaptığım her şeyi yeniden yapmak zorunda olduğum gerçeğinden pek hoşlanmıyorum. Fromsoftware, platformlar arası oyunu benimsemiş ve bunu bizim (benim) oyunun herhangi bir versiyonuna ve herhangi bir zamanda girebilmemiz için yapsaydı çok daha basit olurdu. Özellikle diğer insanların arkadaşları ve aileleri ile farklı platformlarda oynayabilmesi oyunun daha da fazla fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Ne yazık ki, bunu yapan sadece Fromsoftware değil ve görünüşe göre büyük Japon oyunlarının çoğu platformlar arası oynamayı desteklemiyor. Elden Ring dışında, devasa Monster Hunter ve Monster Hunter Rise oyunlarıyla Capcom’umuz var. İkisi de platformlar arası oynamayı desteklemez. Bu, PlayStation 4’te olduğu gibi ilk oyunda beni hayal kırıklığına uğrattı. PC sürümünün hala birkaç ay uzakta olduğunu görünce ve bekleyemedim, oyuna daldım.

PC versiyonu yayınlandığında Capcom, “HAYIR! Sizin için çapraz platform yok” ve ben her şeyi baştan yapmak zorunda kaldım. Monster Hunter Rise, Switch için çıktığında neredeyse kendimi aynı durumda buldum. Ama bu sefer hızlı tuttum ve Switch’te oynamamaya karar verdim. İronik olarak, Capcom’un geçen sefer bizi nasıl yaktığını hatırlayınca oyunu PC için geçtim ve hala bunun üstesinden gelmemiştim. Monster Hunter World için ultra geniş monitör desteği almamıza rağmen, Fromsoftware’in Elden Ring’e eklemeyi unuttuğu başka bir şey. Neyse ki, PC modding topluluğu bunun üzerindeydi ve buna kendi çözümünü hazırladı.

Elden Ring ekran görüntüleri_August272021_1Elden Ring ekran görüntüleri_August272021_1

Bazı geliştiricilerin neden platformlar arası oyuna karşı olduğunu anlamıyorum. Oyuncular için harika ve oyunun geleceği. Anladım; yazılım para kazandırır, ancak platformlar arası oyun eklemek daha fazla kopyanın satılmasını sağlar. Son birkaç yıldır devam eden aynı tartışma. Bazı geliştiriciler bu konsepti benimsemiş olsa da, diğerleri hala ya dışarıdan bakıyorlar ya da platformlar arası oyun uygulamayacaklarına tamamen karar verdiler.

Bu benim gibi insanlar için bir serseri çünkü arkadaşımı hayal kırıklığına uğratmıyorum. Ama kahretsin, aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak ya da muhtemelen iki katı kadar yapmak canımı acıtıyor mu? Tüm oyunların sevgisi için, lütfen bunun gibi oyunlara çapraz platform uygulamaya başlayın. Özellikle böyle oyunlar için. Zamanımız değerli ve işim/işlerim, ailem ve akıl sağlığım arasında bunu sonsuza kadar sürdüremem. Ama olabilir, çünkü oyunu çok seviyorum.oyun-4

Bir cevap yazın