Bu Küçük Çip Evinizdeki Ampullerin Kendi Wi-Fi Ağlarını Yayınlamasını Sağlayabilir başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Carlos Zahumenszky / Gizmodo

Bir süredir LiFi teknolojisini duyuyoruz, ancak kullanıma sunulması biraz zaman aldı. Artık şirketler beğeniyor safLiFi Bu elektrik bağlantısını evlere getirmek için ihtiyaç duydukları her şeye zaten sahipler. Ev Wi-Fi’sinin nihayet kapsama alanı olmayan o köşeyi kapatması çok faydalı olacaktır.

LiFi teknolojisini açıklamak çok zor değil. Işık tayfının orada bulunan ancak ne gördüğümüz ne de somut bir şey için bize hizmet etmeyen kısımlarını kullanarak veri iletmekten oluşur. Örneğin ampuller, ışıklarının bir kısmını kızılötesi spektrumda yayar. LiFi teknolojisi, göremediğimiz bu ışıktan yararlanarak veri aktarımı yapar ve bize başka bir bağlantı sistemi sağlar. Doğası gereği, LiFi, normal WiFi’nin yerini alması amaçlanmamıştır. Örneğin duvarlardan geçemez, bu da tüm ampulleri değiştirmediğimiz sürece tüm evi birbirine bağlamaya uygun hale gelmez. Aksine, PLC’lerle aynı göreve sahip bir teknolojidir, yani herhangi bir uygar yerde zaten her yerde bulunan bir teknoloji, yapay aydınlatma kullanarak genel bağlantıları desteklemek için.

Aynı duvarlardan geçmeme kalitesi de onu son derece güvenli kılar çünkü sinyali alan cihazın veri alabilmesi için ışık aralığında olması gerekir. Soru, elbette, hangi cihazların LiFi bağlantısını alabildiğidir? Cevap, son Mobil Dünya Kongresi sırasında elimizdeydi: bu fotoğraflardaki gibi küçük bir bileşenle donatılmış herkes.

LiFi bağlantı modülleri, tabletlerden cep telefonlarına ve televizyonlara kadar herhangi bir cihazın parçası olarak kurulabilir. PureLiFi standında katıldığımız test için yaptıkları şey, geleneksel bir cep telefonuna bu çiple bir kasa eklemek ve başka bir alıcıyı bir televizyona bağlamaktı.

Her ikisinin de çalışması için stand ışıklarının bir LiFi sinyali vermesi gerekir. Bunu yapmak için, verici görevi gören başka bir küçük devre ile donatılmış bir ampul yeterlidir. Bağlantı, herhangi bir özel yazılım gerektirmez, çünkü mobil gibi bir şey, LiFi ağlarını normal WiFi ile tam olarak aynı şekilde yorumlar. Sadece hangisine bağlanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Aynı anda birkaç tane olması durumunda, cep telefonunun kendisi her zaman en iyi sinyale sahip olanı seçecektir.

Ticari düzeyde, PureLiFi bitmiş LiFi cihazlarını genel halka satmayacaktır. Amacı, bileşenleri diğer üreticilere satarak onların cihazlarına entegre etmelerini sağlamaktır. Hem alıcı hem de emitör, ışığın geçmesine izin verdikleri sürece (ekranlar, cam arkalıklar…) diğer bileşenleri taşıyabilir, bu nedenle LiFi, suya dayanıklılık gibi şeylerden ödün vermez. Sistem artık kullanıma hazır kullanın, bu nedenle interneti yayan ampulleri ve bu bağlantıyı yakalayabilen cihazları görmemiz an meselesi.

Bu makale şuradan çevrilmiştir: Gizmodo en Español. Okumak orijinal makale.genel-7

Bir cevap yazın