Bu günlerde cihazlarımızın çoğu küçülüyor ve inceliyor ve bu nedenle, onları güçlü tutmanın yeni yollarına ihtiyaç var. Araştırmacıların çalışmaları sayesinde Chemnitz Teknoloji Üniversitesibir tuz tanesi büyüklüğünde piller geliştirerek bunu yapmanın bir yolunu bulmuş olabilirler.

İnanılmaz derecede küçük boyutu nedeniyle, insan vücuduna yerleştirilmiş biyouyumlu sensör sistemlerine güç sağlayabildiği yerlerde kullanımı çok daha büyük bir potansiyele sahiptir. Şimdi, bu tür küçük piller tam olarak yeni değil. Geçmişte buna benzer başka gelişmeler de oldu, ancak bazı öncüllerinin aksine, bu pil aslında bilgisayarlar gibi daha büyük cihazlara güç sağlayacak kadar güçlü.

Araştırmacılar, pillerinin tasarımının, uzun ve düz oldukları akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz daha geleneksel pillere kıyasla, pil katmanlarının çok fazla yer kaplamadan sarılabileceği İsviçre rulosundan ilham aldığını iddia ediyor. ve kapasite ne kadar büyükse, ayak izi de o kadar büyük olur.

Bununla birlikte, bu mikro piller hakkında çok heyecanlanmadan önce, bu buluşun herhangi bir gerçek dünya uygulamasını henüz görmedik, bu nedenle tasarımının ve faydalarının görülmesi veya hissedilmesi biraz zaman alabilir.

dosyalandı Genel. Bilim hakkında daha fazlasını okuyun. Kaynak: arkadaşgenel-1

Bir cevap yazın