OpenSea NFT pazarı, ABD tarafından bu bölgelere uygulanan yaptırımları takip ettiğini iddia ederek belirli konumlardan erişimi engellemeye başladı. Şirketin merkezi ABD’nin New York şehrindedir. Yasal olarak, OpenSea sadece arazi kanunlarına bağlı kalsa da, eylemleri blok zinciri ile ilgili firmaların kendilerini geleneksel şirketlerden ayırırken övündüğü ‘merkezi olmayan’ faktör hakkında tartışmalara yol açtı. Ademi merkeziyetçilik kavramı, büyük ölçüde merkezi bir varlığın kararlarını kontrol etme veya takip etme gücünü ortadan kaldırma etrafında döner.

İranlı bir NFT sanatçısı olan “Bornosor”, OpenSea hesabının izni ve herhangi bir açıklama olmaksızın silindiğini veya devre dışı bırakıldığını iddia etti.

Benzer şikayetler kripto cüzdan servis sağlayıcısı Metamask hakkında da ortaya çıktı.

OpenSea, bir şikayete yanıt olarak tweet atılan bir açıklamada, bunun yalnızca ABD yaptırım yasasına uyduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırılarının arka planında ABD, Amerikan şirketlerinin hizmet vermesine izin verilmeyen ülkeler listesini yeniledi.

İran, Kuzey Kore ve Suriye zaten bu listenin bir parçasıydı ve en son eklenen Rusya oldu.

NFT’ler veya takas edilemeyen jetonlar, video kliplerden, oyun karakterlerinden, müzikten, sanatçılardan ve diğer birçok şeyden ilham alan dijital varlıklardır. Blok zinciri ağlarının diğer unsurları gibi, NFT’ler de şu anda düzenleyici kararları bekleyen ABD’de inceleme altındadır.

OpenSea kullanıcıları bu gelişmelerle ilgili hayal kırıklıklarını sosyal medyada dile getirerek ilgili sanatçılara en azından bir bildirimde bulunmalarını talep etti.

OpenSea, NFT satış alanında hüküm sürüyor. Bu Ocak ayında, ilk kez 3,5 milyar doların üzerinde (kabaca 26.038 rupi) aylık satış kaydederek yeni bir rekor kırdı.


En son Nokia, Samsung, Lenovo ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ndeki diğer ürün lansmanlarının ayrıntıları için MWC 2022 merkezimizi ziyaret edin.genel-8

Bir cevap yazın