İnanılmaz Nadir Pokémon Kartı, 1,2 Milyon Dolarlık Rekor ile Açık Artırmaya Çıktı başlıklı makalenin resmi

resim: Pokémon Şirketi / Goldin / Kotaku

Çocuk kartonunun etrafındaki pazar roket atmaya devam ediyor keşfedilmemiş içine bölge. Bu haftanın başlarında, müzayede ekibi Goldin, 1998’den kalma bir holografik “Illustrator” Pikachu Pokémon kartını 900.000 ABD Dolarına (Avustralya parasıyla 1.2 milyon doların üzerinde) sattığını duyurdu. Kimse onu kimin bu kadar çok satın aldığını veya neden aldığını bilmiyor, ancak kazanan teklif, tam bir yıl önce benzer bir kartın gittiği 375.000 ABD Doları (kabaca 520.500 ABD Doları) olan önceki rekoru kırdı.

Derecelendirme firması PSA’ya göre, 23 Şubat’ta satılan Illustrator Pikachu, “Yakın Nane 7” koşuluyla şu anda var olduğu bilinen yalnızca 40 kopyadan biriydi. Sadece bir başka kopya, aynı neredeyse sıfır koşulda derecelendirildi. Teklifler 10 Şubat’ta 75.000 ABD Doları (104.000 ABD Doları) gibi düşük bir seviyede başladı, ancak sonraki haftalarda belirgin bir teklif savaşı fiyatı artırdı.

900.000 ABD Doları fiyat etiketini perspektife koymak için, biraz daha iyi “Nane 9” durumu Illustrator Pikachu 2019’da 195.000 ABD Dolarına satıldı (270.000 ABD Dolarının biraz üzerinde). Ardından, Şubat 2021’de bir “Near Mint 7” kopyası 375.000 ABD Dolarına satıldı. Bundan önce, en değerli Pokémon Kartı ilk baskı gölgesiz holografik Charizard.

Son birkaç yılda her türlü koleksiyon için fiyatların patladığı görüldü, ancak Pokémon kartları hakkındaki spekülasyonlar aşırı oldu. Yeni insanlar olay yerine akın ederken, en nadir kartların fiyatları fırladı ve yeni setler için paketler mağaza raflarından uçtu. Hype kısmen yeniden ateşlendi Logan Paul gibi etkileyiciler paketleri açmaktan ve en pahalı kartlardan bazılarına teklif vermekten içerik yapmak (ve bazen dolandırılmak). Topluluk içinde, YouTube’da Gary Haase gibi koleksiyoncular hobinin finansal yönüne daha fazla dikkat çekilmesine yardımcı oldu. Diğerleri sadece kendi toplama hedeflerini belirlerken eğleniyor ve çocukluklarının nostaljik bir parçasına düşkünlük.

Ancak sadece bir yıldaki bu üç kat artış gerçekten çılgınca. Illustrator Pikachu, Pokémon kartları dünyasında bile gerçekten benzersiz bir şey. Pikachu’nun yaratıcısı Atsuko Nishida tarafından çizildi ve sadece birkaç düzine kopya üretildi. bir Japon dergisinde promosyon yarışmaları için ödül olarak. Yine de, bu tür üstel büyüme, son zamanlarda şok edici şekilde şişirilmiş fiyatları hatırlatıyor. eski oyun toplama dünyasını alt üst etti.

Müzayede evleri, kart tasnifçiler ve koleksiyoncuların hepsinin Pokémon kartlarının etrafındaki hype ve spekülatif değeri artırmaya çalışmakta kazanılmış bir ilgisi var. Bu tek başına burada ters giden bir şey olduğunun kanıtı değil, ancak en son ihale savaşına doğrudan dahil olan bireyleri bilmeden, pazarın en üst noktasında neler olup bittiğine dair şüphe duymamak zor. En son genişleme paketi olan Pokémon kartlarıyla sadece eğlenmek isteyenler için, Kılıç ve Kalkan — Parlak Yıldızlardaha yeni 25 Şubat’ta çıktı.

Bu makale şuradan yeniden yayınlandı: Gizmodo Avustralya. Orijinal makaleyi okuyun.genel-7

Bir cevap yazın