Google, Ukrayna’da devam eden krize yanıt olarak Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Bir Google sözcüsü, “Olağanüstü koşullar ışığında, Rusya’da Google reklamlarını duraklatıyoruz” dedi. Sınır. “Durum hızla gelişiyor ve uygun olduğunda güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğiz.”

Sonuç olarak şirketin ne tür mali kayıplara uğrayacağını söylemek zor, ancak bu hareket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından çevrimiçi dünyanın nasıl Rusya ile Batı arasında ikincil bir savaş alanı haline geldiğini gösteriyor.

Google’ın duraklaması, Rusya’da Twitter ve Snapchat. Google ayrıca daha önce Russia Today gibi Rus devlet medyasının web sitelerinden ve YouTube kanallarından para kazanmasını engelledi. şirketin reklam teknolojisini kullanarak. Bunun gibi küçük yasaklar ve bloklar geçen hafta birikiyor ve yavaş yavaş Rusya ile Batı arasında dijital bir demir perde oluşturuyor.

Bu son haberlerle ilgili olarak, bir Google sözcüsü şunları söyledi: Sınır: “Olağanüstü koşulların ışığında, Rusya’da Google reklamlarını duraklatıyoruz. Durum hızla gelişiyor ve uygun olduğunda güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğiz.”

Hareket, Google’ın kendisinin Rus iletişim gözlemcisi Roskomnadzor tarafından Ukrayna’daki savaşla ilgili reklamlar yayınladığı için eleştirilmesinden sonra geldi. Olarak tarafından rapor edildi Wall Street JournalRoskomnadzor, Google platformlarındaki reklamların Rus izleyicileri hedeflediğini ve “güncel olaylara ilişkin çarpık bir algı yaratmayı amaçladığını” söyledi. Roskomnadzor, reklamların “yanlış siyasi bilgiler” yaydığını ve protestoları kışkırtabileceğini söyledi.

İletişim gözlemcisi, resmi devlet anlatısıyla çelişen her türlü medyayı aktif olarak engelliyor. Örneğin, İngiltere yayıncısı Rusya ve Ukrayna’daki dinleyicilere ulaşmak için İkinci Dünya Savaşı dönemi kısa dalga radyo bültenlerini yeniden canlandırdıktan sonra, yakın zamanda BBC News web sitelerine erişimi engelledi.genel-2

Bir cevap yazın