Google Perşembe günü yaptığı açıklamada, savaş haberlerinde kullanılmalarını önlemek için Belarus, Rusya ve Ukrayna’daki çevrimiçi Haritalar hizmetine inceleme eklenmesine izin vermediğini söyledi.

Bu arada seyahat platformu Tripadvisor, yorumlar bir işletme deneyiminden ziyade Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline odaklanıyorsa, restoranlar, oteller veya diğer mekanlar için yapılan yorumları engelliyordu. Her iki hizmet de aktivistler tarafından, hükümetten bilgi alan Ruslara savaş haberlerini almak için restoranlar gibi işletmelerin çevrimiçi incelemelerini kullanma kampanyasıyla karşı karşıya.

Bir sözcü AFP’ye verdiği demeçte, “Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak Google Haritalar’a katkıda bulunan içeriğin son zamanlarda artması nedeniyle, Haritalar politikalarımızı ihlal eden içeriği izlemek ve önlemek için ek korumalar koyduk.”

Sözcüye göre, koruma önlemleri arasında Belarus, Rusya ve Ukrayna’daki konumlar için Haritalar’a yeni incelemelerin, fotoğrafların veya videoların eklenmesinin geçici olarak engellenmesi yer alıyor.

Hacker grubu Anonymous’un sesi olduğunu iddia eden Twitter hesabı @YourAnonNews, fikrin Polonya’dan bir tweet’ten geldiğini söyleyerek öneriyi bu hafta başlarında yayınladı. YourAnonNews tweetinde “Google Haritalar’a gidin. Rusya’ya gidin. Bir restoran veya işletme bulun ve bir inceleme yazın” dedi.

“İncelemeyi yazarken Ukrayna’da neler olduğunu açıklayın.” Bir dizi tweet’e göre, amaç lideri tarafından “yalan söylenen Rus sivil nüfusuna bilgi göndermek”.

Bu tür incelemeler, işletmelerle birinci şahıs karşılaşmalarına odaklandıkları Tripadvisor gerekliliklerini ihlal ettikleri için kaldırılır, ancak hizmetteki forumlarda Ukrayna’da neler olduğu hakkında konuşulmaz.

Tripadvisor CEO’su Steve Kaufer Perşembe günü yayınlanan bir mektupta, “Ukrayna’da bulunan kişilerin ülkede gerçek zamanlı olarak neler olduğu hakkında bilgi paylaşmaları için forumlarımızda başlıklar oluşturduk.” Dedi.

“Önümüzdeki günlerde kullanıcıların platformumuz aracılığıyla bilgi paylaşmalarını sağlamak için mevcut Ukrayna forumlarımızı kullanmayı amaçlıyoruz.” Çevrimiçi platformlar, uluslararası çapta kınanmış saldırının cephelerinden biri haline geldi. Bazen yanlış anlatılara ev sahipliği yapıyorlar, aynı zamanda Avrupa’nın on yıllardır en büyük jeopolitik krizine işaret eden bir çatışmanın gerçek zamanlı izlenmesine de ev sahipliği yapıyorlar.


En son Nokia, Samsung, Lenovo ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ndeki diğer ürün lansmanlarının ayrıntıları için MWC 2022 merkezimizi ziyaret edin.genel-8

Bir cevap yazın