Beş yılını Rus hapishanesinde geçiren Ukraynalı film yapımcısı ve aktivist Oleg Sentsov, Rus filmlerinin tamamen boykot edilmesini destekleyen bir bildiri yayınladı.

Kiev’den ve Rusya’ya karşı savaşın ön cephesinden yazan yönetmen – son filmi Gergedan 2021’de Venedik’te prömiyeri yapıldı ve “her boyutta” boykot çağrısı yapıldı.

Aşağıdaki tam açıklamaya bakın.

2014 yılında Putin rejimine karşı savaşmaktan ve Kırım’ın ilhakından dolayı Rusya’da hukuksuz bir şekilde hapsedildim ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldım. O zamanlar, tüm film endüstrisi beni desteklemek için ayağa kalktı. Ve bunun için çok minnettarım. Şimdi sizden ülkemi desteklemenizi istiyorum.

Tam iki hafta önce ben çıktıktan sonra çektiğim filmim Ukrayna’da vizyona girdi. Bir haftadır, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olan Kiev’in toprak savunmasının bir katılımcısı olarak siperlerde duruyorum. Ukrayna topraklarına ilk bombanın düşmesiyle hayat bir anda değişti. Hitler’in işgali hakkında bildiğimiz her şey şimdi yeniden gerçek oldu.

Vatanım karadan, denizden ve havadan acımasızca bombalanıyor. Ukraynalı çocukların üzerine Rus bombaları yağıyor. Milyonlarca kişi sığınaklarda oturuyor. Milyonlarca insan soğuktan ve yiyecek bulamamaktan acı çekiyor. Ülkem mahvoluyor ama ruhumuz güçlü. Zaferimize kadar savaşacağız.

Bunun için desteğinize ihtiyacımız var. Putin’in kanlı rejimine karşı çıkan aydın ve sanatçıların desteği. İnsan hayatına her şeyden çok değer veren insanlar. Ukrayna Film Akademisi tarafından talep edilen ortak yapım, dağıtım ve festivaller dahil olmak üzere film işbirliği de dahil olmak üzere her boyutta Rus sinematografisinin boykot edilmesi için desteğinizi istiyorum. Lütfen kampanyayı imzalayın!

Ukrayna’nın yanında olun! Putin’i birlikte durduracağız!sinema-2

Bir cevap yazın