Batılı teknoloji şirketlerinde çalışan Ukraynalılar, kuşatma altındaki anavatanlarına yardım etmek için bir araya geliyorlar, dezenformasyon web sitelerini yıkmayı, Rusları hükümetlerine karşı dönmeye ve tıbbi malzemelerin teslimatını hızlandırmaya teşvik etmeyi amaçlıyorlar. E-posta kampanyaları ve çevrimiçi dilekçeler aracılığıyla internet güvenlik şirketi Cloudflare, Alphabet’in Google ve Amazon gibi firmaları Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı daha fazlasını yapmaya ikna etmeye çalışıyorlar.

Google’da personel yazılım mühendisi ve Ukraynalı bir Amerikalı olan Olexiy Oryeshko, “Şirketler mümkün olan en kısa sürede Rusya’yı izole etmeye çalışmalı” dedi. “Yaptırımlar yeterli değil”

Reuters’in röportaj yaptığı, Ukrayna kökenli veya Ukraynalı göçmen olan ve Kiev’in gönüllü bir “BT ordusu” oluşturma çağrısına yanıt veren dokuz teknoloji aktivistinden biriydi.

Birçok şirket, hükümetin yeni ticaret kısıtlamaları nedeniyle Rus bağlarını kopardı, ancak aktivistler daha fazlasını talep ediyor.

Özellikle siber güvenlik şirketlerine çekici geliyorlar ve onlardan Rus müşterileri, özellikle de dezenformasyon olduğunu söyledikleri yayıncıları bırakmalarını istiyorlar. Bu olursa, yayıncılar çevrimiçi saldırılara karşı daha savunmasız olacaktır.

Palo Alto tabanlı yazılım üreticisi CloudLinux’un CEO’su Igor Seletskiy, Cloudflare’den birkaç Rus haber web sitesini kapatmasını istedi.

Reuters ile paylaştığı üst düzey yöneticilere yazdığı bir e-postada, “İsviçre’nin bile taraf tuttuğu göz önüne alındığında, Cloudflare’ın da aynı şeyi yapmasının önemli bir açıklama olacağını düşünüyorum.”

Cloudflare, yaptırımlar nedeniyle bazı müşterilerini sonlandırdığını ve Seletskiy’in e-postasında işaretlenen hesapları incelemeye başladığını ve bağların kesilmesi müşteri güvenliğini tehlikeye atacağı için temkinli ilerlediğini de sözlerine ekledi.

Geçen hafta ailesinin evinin önünde patlayan bombalardan etkilenen ve yakın zamanda check-in yapmamış olan birkaç Ukraynalı meslektaşının güvenliğinden endişe duyan Vlad Goloshuk, Rusya’ya baskı yapmasına yardım etmeleri için bir dizi şirkete başvurdu.

Aralarında güvenlik ve web barındırma sağlayıcılarının da bulunduğu bir düzineden fazla kişi ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. İşletmelerin satış fırsatları yaratmasına yardımcı olan bir şirket olan Brightest Minds’ın CEO’su Goloshuk’un Reuters’e verdiği yanıtlara göre, bazıları Rus müşterilerini düşürdü veya bunu yapmayı düşünüyor.

İspanyol dağıtım uygulaması Glovo için çalışan ve Rus web sitelerini kapatma çabalarını destekleyen Philipp Lypniakov, “BT savaşının” Ukrayna’yı koruyacağını umduğunu söyledi.

Aksaklıklar, “ortalama vatandaşlardan başlayarak üst düzey yetkililere ‘Hey, bu kabul edilemez’ mesajı gönderecek” dedi.

Hizmetlerin durdurulması istendi

Bir şirket yazılım mühendisine göre, Google’da yüzlerce Ukrayna mirası da dahil olmak üzere çalışanlar, CEO Sundar Pichai’ye hitaben, arama devini Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlamaya ve Haritalar ve reklam araçları gibi hizmetlerini değiştirmeye çağıran bir dahili mektup imzaladılar. anonim olma durumu

Google yorum yapmaktan kaçındı. Son günlerde Rus devlet medyasının reklam ve dağıtım araçlarını yasakladı ve Ukrayna’daki kullanıcılar için güvenlik önlemlerini artırdı.

Aktivistler ayrıca, Rusya içindeki savaşa verilen desteği zayıflatmayı amaçlayan Rus sivillerin hayatlarını bozmanın yollarını arıyorlar.

Los Angeles’taki restoran siparişi veren şirket Allset’in CEO’su Stas Matviyenko tarafından düzenlenen çevrimiçi bir dilekçe, ABD’li eğlence, ödeme, flört ve diğer uygulama geliştiricilerine Rusya’da erişimi engelleme çağrısında bulundu.

Big Tech’in finans ve tedarik zinciri gücü de yardımcı olabilir.

Silikon Vadisi merkezli insani yardım grubu Nova Ukrayna, Amazon’u, Polonya gibi komşu ülkelere giden kargo uçakları ve araçlarındaki bandajlar ve diğer önemli malzemeler için yerin yanı sıra işçilere zaman ayırmaya çağırdı.

Nova Ukrayna’nın direktörü ve bir teknoloji araştırma bilimcisi olan Igor Markov, “Başka kimsenin sahip olmadığı ölçeğe sahipler” dedi.

Amazon yorum yapmaktan kaçındı. Bu hafta, Ukrayna’da destek sağlayan kuruluşlara 10 milyon dolara (kabaca 76 crore) kadar bağışta bulunacağını söyledi.

Ukrayna için çevrimiçi yardım organize etmek, Amazon’un canlı yayın birimi Twitch’te ürün direktörü Julia Nechaeva’yı tüketti.

“Geçen çarşambadan bu yana çalışan bilgisayarımı yalnızca üç kez açtım” dedi. “Yöneticime izinli olacağımı bildirmek ve bağış eşleştirmeyi kullanmak için.”


En son Nokia, Samsung, Lenovo ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ndeki diğer ürün lansmanlarının ayrıntıları için MWC 2022 merkezimizi ziyaret edin.genel-8

Bir cevap yazın