Son NVIDIA sızıntısı bize Nintendo’nun yeni nesil Switch 2 konsoluna ve özelliklerine ilk bakışı vermiş olabilir.

Nintendo’nun Yeni Nesil Switch 2 Konsol Özellikleri Sızdı, Işın İzleme ve DLSS 2.2 Desteği ile NVIDIA Ampere GPU ile Güçlendirilebilir

Dünkü NVIDIA sızıntısı şüphesiz büyük bir sızıntıydı ve mevcut ve gelecek ürünlerle ilgili çok önemli ve gizli bilgileri açığa çıkardı. Sızıntılardan biri, görünüşe göre NVIDIA’nın DLSS teknolojisinin kaynak kodunu içeriyordu, ancak kullanıcılar, yeni nesil Switch 2 veya Switch Pro konsolları için grafik API’si olduğu iddia edilen kaynak dosyalarda bahsedilen ‘NVN2’yi hemen fark ettiler.

Pentagon Araştırması: ‘Nintendo Nesli’ İskeletleri ‘Çok Zayıf ve Daha Kolay Kırılıyor’

Sızan dosyaları inceleyen birkaç kullanıcı, NVN2 API’sinin NVIDIA’nın Ampere GPU mimarisiyle çalışmak üzere tasarlandığını ve hem Işın İzleme hem de yukarıda bahsedilen DLSS (2.2) teknolojisi için destek içereceğini fark etti. Şimdi daha ilginç olan, T234/T239 SOC’lere referanslar olmasıdır. kopite7kimi yeni Nintendo Switch 2 konsoluna güç sağlayacaktı. Bu sızıntıdan önceki çalışmalarda DLSS destekli bir Switch konsolunun zaten rapor edildiğini unutmayın.

NVIDIA’nın sızdırılmış dosyaları, Nintendo’nun Switch konsolu tarafından özel olarak kullanılan NVN2 API’sinden bahseder. (Resim Kredisi: TechpowerUp)

Bu SOC’ler özel bir Orin tasarımı olacak ve ‘D’ ile başlayan bir kod adına sahip olacak. SOC için olası iki kod adı Dane veya Drake’dir, ancak bazıları bu SOC’lerin ve kod adlarının yalnızca gerçekten yeni nesil bir Switch konsolu lehine iptal edilen Switch Pro’ya özgü olduğuna inanmaktadır.

T234 SOC’nin 2048 Amper GPU CUDA Çekirdekleri ve 12x ARM Cortex-A78AE (Hercules) 64-bit çekirdekleri içermesi önerilir. Buna göre özel olarak tasarlanacak olan T239’un biraz daha farklı özellikler sunması öneriliyor. SOC’nin kullanacağı özel GPU, Ampere GA10F gibi görünüyor ve çipin, ORIN, 1024 FP32 oranı veya Orin’in yarısı ile aynı SEC8N oranına sahip olduğu söyleniyor (veya söylentileri). SOC ayrıca muhtemelen AV1 desteği de taşıyacaktır.

Sızıntı bu özelliklerin doğru olduğunu bildirse de, bunların yeni nesil Nintendo Switch 2 konsolu için kullanılan son özellikler olacağını kesin olarak söyleyemeyiz. Bu özelliklerin konsolun yayınlanmamış veya iptal edilmiş bir sürümüne özgü olması tamamen mümkün olabilir ve çok daha iyi özelliklere sahip yeni bir varyant da çalışmalarda olabilir. Sonunda, Nintendo’nun kendisinden nihai duyuru veya onay beklememiz en iyisi.

SOC Adı Tegra X1 parkçı xavier orin atlan
İşlem teknolojisi 20nm TSMC 16nm TSMC 12nm TSMC 8nm Samsung 5nm TSMC?
SOC Transistörler 2 Milyar (Tegra X1) Yok 7 Milyar (Xavier) 17 Milyar (Orin) TBA
GPU Mimarisi Maxwell (256 Çekirdek) Pascal (256 Çekirdek) Volta (512 Çekirdek) Amper (2048) Ada Lovelace?
İşlemci 16 Çekirdekli ARM-CPU 12 Çekirdekli ARM-CPU 8 Çekirdekli ARM-CPU 12 Çekirdekli ARM-CPU Grace Sonraki CPU Çekirdekleri
CPU Mimarisi 4x Korteks A57
4x Korteks A53
4x Denver A53
8x Korteks A57
Carmel ARM64 8 Çekirdekli İşlemci (8MB L2 + 4MB L3) ARM Herkül Çekirdekleri (A72AE) Yeni Nesil Neoverse
Sistem belleği LPDDR4 8 GB LPDDR4 (50+ GB/sn) 16 GB 256 bit LPDDR4 LPDDR4x LPDDR5xgenel-17

Bir cevap yazın