Ticari çatılara takılabilen “ultra-ince” güneş panelleri geliştiren İngiltere merkezli bir girişim olan Solivus, bir tohum finansmanı turunda 2,4 milyon sterlin güvence altına aldı.

VC stüdyosu ve hızlandırıcı Founders Factory, iklim teknolojisi girişimlerini destekleyen G-Force programı aracılığıyla yatırıma öncülük etti.

Solivus ayrıca Crowdcube platformunun üyelerinden kitle fonlaması yatırımları aldı.

Londra merkezli Solivus, sermayeyi düz çatılara sarılabilen “deri benzeri” güneş filmi için ticari genişleme planlarını desteklemek için kullanacağını söyledi.

Şirket öncelikle ofis, depo ve stadyum gibi ticari binaları hedefliyor.

Şu anda, sahaya ve yeni bir hidrojen uçağına güç verdiği Cotswold havaalanındaki hangar çatılarında teknolojisini deniyor.

Solivus, bu yaklaşımın genellikle hacimli dikdörtgen bloklar halinde satılan geleneksel güneş panellerine kıyasla “daha pratik” olduğunu söylüyor.

Ayrıca, ev sahipleri için zemin seviyesinde oturabilen ve elektrikli arabaları şarj etmek için kullanılabilecek bir güneş enerjisi şarj yapısı başlattı.

Yatırımın bir parçası olarak Solivus, Founders Factory G-Force sürdürülebilirlik tohumuna katılacak programburada işini ölçeklendirme konusunda tavsiye almak için altı ay harcayacak.

Solivus CEO’su: temiz enerji artık ‘olması güzel’ değil

2016 yılında kurulan en son yatırım, önceki sermayenin %480 fazla abone olunan Crowdcude kampanyasıyla gelmesiyle Solivus’un toplam finansmanını 5 milyon sterline getiriyor.

Şirket, yaklaşımının Londra gibi şehirlerin kullanılmayan çatı alanlarından yararlanarak İngiltere’nin yenilenebilir enerjiye geçişine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Solivus CEO’su Jo Parker-Swift, “Yükselen iklim ve enerji krizinin ortasında, evlerimize ve iş yerlerimize temiz enerji sağlamak artık ‘olması güzel’ değil, mutlak bir gereklilik” dedi. “Bu yeni finansmanla, gezegen üzerinde olumlu bir etki yaratmaya hazır yeni nesil güneş enerjisi kullanıcılarını kolaylaştırarak işimizi ölçeklendirmek ve ultra ince ve hafif güneş enerjisi çözümlerimizin yıkıcı potansiyelini en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.”

Solivus kısa süre önce Juliet Davenport OBE’yi yönetim kurulu danışmanına atadı. Davenport daha önce yenilenebilir bir elektrik tedarikçisi olan Good Energy’nin kurucusu ve CEO’suydu.

Founders Factory’nin baş işletme görevlisi Louis Warner şunları söyledi: “Konu enerji olduğunda mükemmel bir fırtınayla karşı karşıyayız. Haneler ve işletmeler geleneksel sağlayıcılardan gelen sıkıntıyı ceplerinde hissediyor, hükümetler COP26 taahhütlerini yerine getirmek için mücadele ediyor ve dünyamız ısınıyor.

“Güneş enerjisinin yeşil primi bu kadar düşükken, bu şu anda elimizdeki en çekici alternatif enerji kaynağı.”genel-11

Bir cevap yazın