Google, yıllardır insanların mobil veri kullanımını azaltmalarına yardımcı olan Android için Chrome’un bir özelliğini kaldırıyor. Chrome’un ‘Basit modu’, Mart ayı sonlarında Chrome M100 sürümünün piyasaya sürülmesiyle ortadan kalkacak.

Basit mod, Google 2014’te Android’de ilk kez sunduğunda, başlangıçta Veri Tasarrufu olarak biliniyordu. O günlerde, birçok akıllı telefon sahibi katmanlı veri planları kullanıyordu ve aylık tahsisatlarını aşarlarsa ek ücret alma riskiyle karşı karşıyaydılar. Ve bazı bölgelerde mobil hızlar sınırlıydı, bu nedenle Basit mod, sayfaların sıkıştırılarak daha hızlı yüklenmesine yardımcı oldu.

2015’te Google, daha da az veri kullanmak için görüntüleri tamamen engelleme seçeneğini ekledi. Ancak Google artık seçeneği korumak için fazla bir neden görmüyor. Sınırsız veri planları bir kez daha norm haline geldi ve şirket, Chrome’un varsayılan ayarlarla veri kullanımını azaltmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Şirket, “Son yıllarda birçok ülkede mobil veri maliyetinde bir düşüş gördük ve veri kullanımını daha da azaltmak ve Web sayfası yüklemesini iyileştirmek için Chrome’a ​​birçok iyileştirme gönderdik.” yazdı bu hafta bir yardım sayfasında. “Basit mod kaldırılıyor olsa da, Chrome’un mobil cihazlarda hızlı bir web sayfası yükleme deneyimi sunabilmesini sağlamaya kararlıyız.”

Android için Chrome M100 sürümü 29 Mart’ta kararlı kanalda yayınlanacak, bu nedenle Basit mod o zamana kadar kullanılabilir durumda kalacak.
genel-8

Bir yanıt yazın