Bir grup AmazonReuters tarafından elde edilen belgelere göre, New York’ta bir sendika kurmak isteyen .com Inc çalışanları, yüksek profilli bir organizatör ve bir çift çalışanın bir şirket deposunun dışında tutuklanmasının ardından Perşembe günü ABD’li çalışma düzenleyicilerine suç duyurusunda bulundu.

Amazon organizatörü Christian Smalls Çarşamba günü Reuters’e, liderliğini yaptığı sendika kampanyasının bir parçası olarak depo işçilerine yiyecek dağıtırken tutuklandığını söyledi.

Amazon’un JFK8 Staten Island deposunu sendikalı bir tesis yapma arayışı, 25 Mart’tan itibaren işçiler oy verdiğinde zirveye ulaşacak. Amazon İşçi Sendikası Amazon’un Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu ile varılan bir anlaşmayı ihlal ettiğini iddia ediyor (NLRB) aralıkta.

Anlaşmanın bir parçası olarak Amazon, çalışanların çalışma dışı zamanlarda çalışma dışı alanlarda meslektaşlarıyla iletişim kurma yeteneklerini sınırlamamaya söz verdi.

Amazon.com Amazon İşçi Sendikası suçlamada, “Hizmetler Ulusal Uzlaşma anlaşmasını ihlal etti,” dedi ve “Buna göre, hızlandırılmış bir soruşturma ve yaklaşan seçimler ışığında derhal bir rahatlama talep ediyoruz.”

Amazon İşçi Sendikası, Amazon’un çalışanlarına Brett Daniels ve Jason Anthony’nin sendikaya katıldıkları için misilleme olarak Çarşamba günü tutuklandığını iddia etti. Smalls daha önce depoda çalışmış ve şirket güvenlik politikalarını ihlal ettiği iddiasıyla 2020’de işten atılmıştı.

Amazon sözcüsü Kelly Nantel, “uzlaşma, çalışanların (şirketin) mülkünü talep etme haklarıyla ilgili ve çalışanların talep etmesini engellemek için hiçbir şey yapmadık” dedi. Nantel, Amazon’un diğer iki işçiyi değil, Smalls için polisi aradığını söyledi.

“Amazon’da çalışmayan Bay Smalls, birçok uyarıya rağmen defalarca izinsiz giriş yaptı. Dün, polis memurları Bay Smalls’tan ayrılmasını istediğinde, o bunun yerine durumu tırmandırmayı seçti ve polis nasıl tepki vereceği konusunda kendi kararını verdi, dedi Nantel.

Amazon’un Alabama’daki Bessemer deposunda ikinci bir yakından izlenen seçim yapılıyor ve posta yoluyla oylama 25 Mart’a kadar kabul ediliyor ve oy sayımı 28 Mart’ta başlıyor.

Bu haftanın başlarında, Perakende, Toptan Satış ve Büyük Mağazalar Sendikası (RWDSU), Amazon’u seçimlere yasa dışı bir şekilde müdahale etmekle suçlayan Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NLRB) suç duyurusunda bulundu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın