jamboAfrika’nın web3 kullanıcı edinme portalını “öğren, oyna, kazan” ve kripto tabanlı gelir yaratma fırsatlarına erişimi demokratik hale getiren Kongo merkezli bir girişim, tohum finansmanında 7,5 milyon dolar topladı.

Uzmanlar, Afrika’nın web3 tarafından Güneydoğu Asya’nın web3 için en iyi pazarlardan biri haline geldiğine benzer bir şekilde bozulmaya hazır olduğunu söylüyor. İkincisi, kripto ve oyna-kazan modellerinin benimsenmesi sayesinde risk sermayesinde milyonlarca dolar toplayan Axie Infinity ve Yield Guild Games gibi girişimlere ev sahipliği yapıyor.

Hızla büyüyen nüfus (dünyadaki en genç nüfus), sağlam akıllı telefon penetrasyonu, artan kripto kullanımı ve genel olarak kişi başına düşen düşük GSYİH ve işsizlik gibi olumsuzluklar gibi pozitiflerin karışımı, Afrika’yı web3 için bir sonraki olgun zemin haline getiriyor.

Ve Jambo gibi birkaç şirket kendilerini bir sonraki patlama için konumlandırıyor. Kurucu ortağı ve CEO’su James Zhang’a göre Jambo, uygulamaları aracılığıyla milyonlarca kullanıcıyı Afrika’daki web3’e dahil etmek istiyor. Her ikisi de Kongo doğumlu Çinli olan kardeşi Alice Zhang ile şirketi, web3 projelerinin başarısını Afrika genelinde Güneydoğu Asya’da çoğaltma fırsatını fark ettikten sonra Aralık 2021’de kurdu.

Axie Infinity ve diğer loncaların kullanıcıları, gelir paylaşımı modeli kapsamında yalnızca oyun oynarken gelir elde etse de, Jambo, kullanıcılarına web2 ve web3 etkinliklerine katıldıklarında bunu yapmalarına izin vererek iki taraflı bir yaklaşım benimsiyor.

Örneğin, kullanıcılar Jambo’yu kullandıklarında veri harcamalarından tasarruf edebilirler. Zhang, Jambo’nun neredeyse %70 indirim elde etmek ve orijinal maliyetten %50 indirimle kullanıcılarına doğrudan satış yapmak için telekom sağlayıcılarıyla ortak olduğunu açıklıyor. Zhang, “Her Afrikalının yayın süresini ve verilerini ikiye katlamak istediğimiz ana kullanıcı edinme stratejilerimizden biri” dedi.

İkincisi, Jambo, sosyal medya şirketleriyle ortaklık kuruyor, böylece kullanıcılar, içeriklerini uygulamasında izlerken jetonlar (gelire dönüştürebilecekleri) kazanabiliyorlar.

“Bunu yapabilmemizin nedeni, reklam bütçelerinin bir kısmını token haline getirdiğimiz ve doğrudan son kullanıcıya sağladığımız için bu şirketlerle ortaklıklar kurmaktır” dedi. “Birçok web2 çalışanı ve hatta web3, 100-200 dolarlık bir kullanıcı edinme maliyetine sahip olduğundan, son kullanıcıyı doğrudan teşvik ederek bunu büyüklük sırasına göre düşürebiliriz.”

Son kısım, kazan-kazan oyunlarıdır. Şu anda Afrika’da popüler hale getirilmiş, kazan-kazan web3 oyunları yok ve bunun nedeni, Loncalar aracılığıyla onları oluşturacak altyapının eksik olmasıdır. Zhang, Jambo’nun bu altyapıyı inşa etmek istediğini söyledi. Yine de, iş modelleri kullanıcılarından yüzde kar almayı içeren tanınmış loncaların aksine, şirketi kullanıcılarının kazançlarından bir kesinti yapmayı planlamıyor. Bunun yerine, Jambo’nun gelirleri web2 modellerinden gelirdi – reklam doları ve komisyonları yayın süresi ve veri satışından alırdı.

James Zhang (kurucu ortak ve CEO, Jambo)

CEO, “Afrika’nın web3 katılım portalı” olarak, Jambo’nun önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıcılarına tanıtmak için 10’dan fazla oyna-kazan oyununu test edeceğini söyledi. Ancak, web3 çalışmalarını çok az anlayan veya hiç anlamayan bir bölge için Jambo, projesinin sorunsuz bir şekilde başlamasını nasıl bekler?

“Eğitim, yaptığımız işin merkezinde yer alıyor çünkü bence Afrika’da kestirme bir yol yok. Günün sonunda para kazanmayı düşünmeden veya kullanıcı kazanmaya başlamadan önce kullanıcı tabanını eğitmelisiniz. Bu nedenle, web3’te tam müfredatlı dersler başlatıyoruz. Bunu, ilk çeyreğin sonuna kadar Afrika’daki beşten fazla üniversitede başlatmayı planlıyoruz ”dedi.

Bu yılın başından bu yana Jambo, 15 ülkede (Fas, Nijerya, Etiyopya, Ekvator Ginesi, Uganda, Kenya, Kongo, Uganda, Ruanda, DR Kongo, Tanzanya, Zambiya, Namibya, Madagaskar ve Güney) 12.000’den fazla öğrenciye kaydoldu. Afrika) hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak küratörlüğünde bir web3 müfredatı almak. Şirket, bunun öğrencilerin oyna-kazan oyun ve merkezi olmayan finans (DeFi) fırsatlarını keşfetmelerini sağlayacağını söyledi. 10 haftalık programlar kolejlerde ve yüzlerce büyükelçinin öğrencileri kaydettirdiği 600’den fazla fiziksel ortak konumunda mevcuttur.

neredeyse ile 24 yaşın altındaki nüfusun %60’ı ve neredeyse Afrika’da üniversite mezunlarının %50’si işsizJambo, kullanıcıları oyna-kazan oyunlar ve DeFi hakkında eğitme modelinin “Afrikalıların daha önce asla erişemeyeceği şekillerde finansal refaha yol açabileceğine” inanıyor.

Afrika’nın genç nüfusunu web3 ve ademi merkeziyetçilik konusunda eğitmek, Afrika’daki yeni web3 girişimleriyle bağlantılı bir tema gibi görünüyor. Örneğin Nijerya merkezli Nestcoin, kullanıcıları için ısırık büyüklüğünde ve bilgilendirici kripto içeriği oluşturan bir medya kuruluşu olan Breach’i içeren web3 girişimlerini ölçeklendirmek için 6,4 milyon dolar topladı.

Her iki şirketin de farklı kazan-kazan modelleri var – Nestcoin, Metaverse Magna (MVM) adlı bir oyun loncasını yönetiyor, Jambo yok. Yine de, havale ve kripto borsaları gibi daha yerleşik platformlardan farklı olarak Afrika’da yeni bir web3 segmenti oluşturma konusunda benzerler.

Zhang için temel ayrım, geleneksel platformların Afrikalıların para biriktirmesine ve para göndermesine yardımcı olurken, yeni başlangıçların kullanıcılar için kazanç ve zenginlik potansiyellerini artırması.

“Bence Afrika’da biriktirecek para yok çünkü %1 süper zengin ve %99 aynısı var. Bu yüzden bizim için sıradan insanın para kazanmasına yardımcı olacak farklı bir metodoloji ile yola çıktık” dedi.

“Bu yüzden süper uygulamamızdaki her bileşen, aslında sıradan insanın oyundan para kazanmasına, video izleyerek para kazanmasına ve veri kredilerinden tasarruf etmesine yardımcı olmaktır. İdeal olarak, üç ila altı ay içinde, uygulamamız çevrimiçi olduğunda, sıradan bir kişi Axie Infinity’de oynayarak ayda 50 dolar, video izleyerek ayda 20 dolar daha kazanabilir ve harcadıkları paradan ayda 10 dolar daha kazanabilir. veri kredilerinden tasarruf edin. Bu, uygulamamızın her insan için başarabileceği ideal durum olacaktır.”

Jambo, beta sürümünü ikinci çeyreğe kadar yayınlamayı ve üçüncü çeyreğe kadar canlı yayına geçmeyi umuyor. Ve süper uygulamasını oluşturmak amacıyla, Sahra altı Afrika, Santa Clara ve Shenzhen’e yayılmış 60 kişilik ekip, Avalanche, Dharma, BlockFi ve Polygon gibi önde gelen web3 şirketlerini destekleyen yatırımcılardan bir parti topladı.

Bunlar arasında Coinbase Ventures, Three Arrows Capital (3AC), Alameda Research, Tiger Global, Delphi Ventures, AllianceDAO, DeFiance Capital, Yield Guild Games ve Polygon Studios yer alıyor. Polygon’un kurucu ortağı ve CEO’su Sandeep Nailwal gibi web3 ekosisteminden birkaç melek yatırımcı; eski ParaFi ortağı Santiago R Santos; Terraform Labs kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon; ve Delphi Digital Piers Kicks’te ortak.

“WeChat’in Çin’de yaptığını Jambo Afrika’da yapacak. Web3 yatırımcısı ve eski ParaFi ortağı Santiago R Santos yaptığı açıklamada, bu A+ ekibini kıtanın Web3 süper uygulaması olma yolunda desteklemekten heyecan duyuyorum” dedi.genel-24

Bir cevap yazın