Teknik işe alım uzmanları, aday odaklı bir iş piyasasında web uygulaması geliştirmeye yönelik artan talebi karşılamak için deneyimli geliştiriciler bulmakta zorlandıklarını söylüyor.

Geliştirici işe alım platformu CodinGame ve çevrimiçi teknoloji değerlendirme platformu CoderPad, 2022’de en çok talep gören rolleri, teknik becerileri, programlama dillerini ve çerçeveleri belirlemek için 4.000 teknoloji işe alım uzmanıyla anket yaptı.

Becerilerinin ve kariyer isteklerinin işverenlerin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek için 10.000’den fazla geliştiriciyle de anket yapıldı.

AI/ML becerilerine olan talep artıyor

Ankete göre, işe alım uzmanlarının bu yıl için işe almak istediği ilk üç beceri web geliştirme, DevOps ve yapay zeka/makine öğrenimi. DevOps, 2021’de en çok talep edilen rol olmak için tam yığın ve arka uç mühendislerini geride bırakırken, ankete katılanların verileri, eğilimin 2022’de tersine döndüğünü gösteriyor.

Ankete katılan işe alım uzmanlarının üçte birinden fazlası (%36) rekabetçi bir iş piyasasında deneyimli tam donanımlı mühendisler bulmakta zorlandıklarını söylerken, işe alım uzmanlarının %35’i arka uç mühendislere yönelik güçlü talep olduğunu söyledi.

Yazılım mimarları, veri bilimcileri ve makine öğrenimi uzmanları gibi son derece uzmanlaşmış işler, gerekli becerilere sahip az sayıda deneyimli geliştiricinin varlığından dolayı işe alımcılar için bir endişe kaynağı olarak tanımlanmıştır.

Ankete göre, özellikle AI/ML becerilerine olan talep arttıkça, işe alım uzmanları kısa ve orta vadede işe alım zorluklarıyla karşılaşacaklarını tahmin ediyor.

JavaScript en çok talep edilen dil olmaya devam ediyor

JavaScript, üst üste dördüncü yıl için en çok talep gören programlama dili olarak belirlendi ve işe alım görevlilerinin yaklaşık yarısı (%48) JavaScript yeterliliğine sahip geliştiriciler arıyor. Ankete katılan geliştiricilerin yaklaşık üçte ikisi (%64) JavaScript konusunda yetkin olduklarını söyledi. Java ve Python, 2021’de olduğu gibi ilk üçü tamamlıyor. Anket, Java’nın son derece ölçeklenebilir olduğunu ve onu hızlı büyüyen şirketler ve yeni başlayanlar arasında popüler hale getirdiğini belirtiyor. Aynı zamanda iki milyar cihazdan oluşan güçlü Android pazarının temelidir.

Python ise, öncelikle veri analizi ve algoritma geliştirmedeki uygulamaları nedeniyle popülaritesini artırmaya devam ediyor. Üst düzey, çok yönlü ve güvenilir bir programlama dili olan Python, web geliştirme için de kullanılır. CodinGame tarafından ankete katılan on geliştiriciden altısı (%59) Python’da kod yazabileceklerini söylerken, yarısından biraz fazlası (%55) Java konusunda yetkin olduklarını söyledi.

CodinGame ve CoderPad, TypeScript’i “kayda değer yeni bir oyuncu” olarak gösterdi. JavaScript üst kümesi, ankete katılan geliştiriciler tarafından en çok kullanılan beşinci dildi ve ankete katılan işe alım uzmanlarının dörtte biri (%25) TypeScript talebinin arttığını söyledi. Raporda, “JavaScript şu anda yazılım geliştirme pazarına hakim olsa da, gelişmekte olan dillerin yakın gelecekte tacını talep edebileceğine dair işaretler var” dedi.

TypeScript, büyük ölçekli uygulama geliştirme bağlamında JavaScript’in eksikliklerinin üstesinden gelmek için Microsoft tarafından geliştirilen bir dildir. Profesyonel programcılar tarafından yaygın olarak kullanılır, JavaScript’e yazılan kodu kontrol etme ve hataları ortaya çıkarma gibi bir dizi faydalı fonksiyon ekler. Frédéric Desmoulins, kurucu ortak & CodinGame CEO’su, Typescript’in artan popülaritesinin “iş ihtiyaçlarının hızla değiştiğini ve geliştiricilerin istihdam edilebilirliklerini sürdürmek için piyasa trendlerine ayak uydurmasını gerektirdiğini gösterdiğini” söyledi. »

Azalan bir geliştirici havuzu

Geliştiriciler, programlama dilleri için pazar ihtiyaçları ile uyumlu görünse de, çalışma, çıkarlarının işverenlerin aradığı teknik becerilerle “mutlak bir eşleşme olmadığını” öne sürüyor.

Örneğin, işe alım yöneticileri DevOps, veri yazılımı ve bulut bilişim becerilerine sahip yazılım uzmanları bulmaya hevesli olsa da, geliştiricilerin kendileri yazılım, oyunlar, blok zinciri ve robotik geliştirmeye daha fazla ilgi gösterdiler.

Araştırma ayrıca, kullanıcı arayüzleri oluşturmak için açık kaynaklı JavaScript kitaplığı olan React’e olan talep ile çerçeveye aşina olan geliştiricilerin sayısı arasında büyüyen bir boşluk tespit etti.

Geçen yıla benzer şekilde, React, Node.js ve .NET Core, 2022’de işe alım uzmanları tarafından en çok aranan çerçeveler. web ve mobil uygulamalar için sağlam bir dizi özellik sunar.

Geliştirici havuzunun azalmasıyla birlikte Frédéric Desmoulins, şirketlerin ihtiyaç duydukları yeteneği güvence altına almak için işe alım taktiklerini çeşitlendirmelerini öneriyor: “Teknik işe alım görevlileri, tam yığın geliştirici pozisyonlarını ve arka ucu doldurmak için zorlu bir savaşla karşı karşıya. Bu talebi karşılayacaklarsa, yetenek havuzunu genişletmek için çevrimiçi teknik değerlendirmeler gibi ellerindeki kaynakları kullanmaları önemlidir. »

Kaynak: ZDNet.comgenel-15

Bir cevap yazın