Sanatçının bir ay kolonisinden ayrılan bir SpaceX Yıldız Gemisi tasviri. Kredi bilgileri: SpaceX

Uzay yolculuğu tamamen momentumla ilgilidir.

roketler yakıtlarını momentuma dönüştürmek insanları, uyduları ve bilimin kendisini uzaya taşıyan. 2021, dünya çapında uzay programları için rekorlarla dolu bir yıldı ve bu ivme 2022’ye doğru ilerliyor.

Geçen yıl, ticari uzay yarışı gerçekten başladı. Richard Branson ve Amazon kurucusu Jeff Bezos ikisi de sürdü yörünge altı fırlatma – ve aktör William Shatner da dahil olmak üzere arkadaş getirdi.[{” attribute=””>SpaceX sent eight astronauts and 1 ton of supplies to the International Space Station for NASA. The six tourist spaceflights in 2021 were a record. There were also a record 19 people weightless in space for a short time in December, eight of them private citizens. Finally, Mars was also busier than ever thanks to missions from the U.S., China, and United Arab Emirates sending rovers, probes or orbiters to the red planet.

In total, in 2021 there were 134 launches that put humans or satellites into orbit – the highest number in the entire history of spaceflight. Nearly 200 orbital launches are scheduled for 2022. If things go well, this will smash last year’s record.

I’m an astronomer who studies supermassive black holes and distant galaxies. I have also written a book about humanity’s future in space. There’s a lot to look forward to in 2022. The Moon will get more attention than it has had in decades, as will Jupiter. The largest rocket ever built will make its first flight. And of course, the James Webb Space Telescope will start sending back its first images.

I, for one, can’t wait.

Waning Gibbous Moon Earth’s Horizon

NASA is planning to build a base on the Moon, and many missions in pursuit of this goal are happening this year. Credit: NASA Johnson Space Center

Everyone’s going to the Moon

Getting a rocket into orbit around Earth is a technical achievement, but it’s only equivalent to a half a day’s drive straight up. Fifty years after the last person stood on Earth’s closest neighbor, 2022 will see a crowded slate of lunar missions.

NASA will finally debut its much delayed Space Launch System. This rocket is taller than the Statue of Liberty and produces more thrust than the mighty Saturn V. The Artemis I mission will head off this spring for a flyby of the Moon. It’s a proof of concept for a rocket system that will one day let people live and work off Earth. The immediate goal is to put astronauts back on the Moon by 2025.

NASA is also working to develop the infrastructure for a lunar base, and it’s partnering with private companies on science missions to the Moon. A company called Astrobotic will carry 11 payloads to a large crater on the near side of the Moon, including two mini-rovers and a package of personal mementos gathered from the general public by a company based in Germany. The Astrobotic lander will also be carrying the cremated remains of science fiction legend Arthur C. Clarke – as with Shatner’s flight into space, it’s an example of science fiction turned into fact. Another company, Intuitive Machines, plans two trips to the Moon in 2022, carrying 10 payloads that include a lunar hopper and an ice mining experiment.

Russia is getting in on the lunar act, too. The Soviet Union accomplished many lunar firsts – first spacecraft to hit the surface in 1959, first spacecraft to soft-land in 1966 and the first lunar rover in 1970 – but Russia hasn’t been back for over 45 years. In 2022, it plans to send the Luna 25 lander to the Moon’s south pole to drill for ice. Frozen water is an essential requirement for any Moon base.


SpaceX Starship, 2021’de bir dizi test uçuşu gerçekleştirdi ve ilk gerçek görevini 2022’de yapmaya hazırlanıyor.

Hepsi Yıldız Gemisinde

NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi ajans için büyük bir adım olurken, Elon Musk’ın yeni roketi 2022’de göklerin kralı olmayı vaat ediyor.

SpaceX yıldız gemisien güçlü roket Şimdiye kadar fırlatıldı – 2022’de ilk yörüngesel fırlatmasını gerçekleştirecek. Tamamen yeniden kullanılabilir, Satürn V roketinin iki katından fazla itiş gücüne sahip ve yörüngeye 100 ton taşıyabilir. Muazzam roket, Musk’ın Ay’da kendi kendini idame ettiren bir üs ve nihayetinde Mars’ta bir şehir yaratma özlemlerinin merkezinde yer alıyor.

Starship’i bu kadar önemli yapan şeylerden biri, uzaya bir şeyler getirmenin ne kadar ucuz olacağıdır. Başarılı olursa, her uçuşun fiyatı 2 milyon ABD Doları. Buna karşılık, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemini başlatma fiyatı muhtemelen sona erecek. 2 milyar dolar. Maliyetlerdeki bin kat azalma, uzay yolculuğu ekonomisi için ezber bozan.

Jüpiter Uyduları Galile Uyduları

Birçoğunun yüzeylerinin altında sıvı su olduğu düşünülen Jüpiter’in uyduları, yaşam aramak için iyi yerlerdir. Kredi: NASA/JPL/DLR

Jüpiter çağırıyor

Ay ve Mars, gelecek yıl dikkat çekecek tek gök cismi değil. Onlarca yıllık ihmalden sonra Jüpiter sonunda biraz da sevgiye kavuşacak.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Buzlu Ay Gezgini yıl ortası gaz devi için yola çıkması planlanıyor. Oraya vardığında, Jüpiter’in üç uydusunu – Ganymede, Europa ve Callisto – incelemek için üç yıl harcayacak. Bu uyduların hepsinin yüzey altı sıvı suya sahip olduğu düşünülüyor, bu da onları potansiyel olarak yapıyor. yaşanabilir ortamlar.

Ek olarak, Eylül 2022’de, 2016’dan beri Jüpiter’in yörüngesinde dönen NASA’nın Juno uzay aracı, uzay aracının içine süzülecek. Avrupa’nın 220 mil, bu büyüleyici aya şimdiye kadarki en yakın bakış. Enstrümanları ölçecek buz kabuğunun kalınlığıbir sıvı su okyanusunu kaplar.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Çizimi

James Webb Uzay Teleskobu, gökbilimcilerin evrenin en eski günlerini incelemesine izin vermek için inşa edildi.. Kredi bilgileri: NASA

İlk ışığı görmek

Güneş Sistemindeki tüm bu eylemler heyecan verici, ancak 2022 aynı zamanda uzayın sınırından ve zamanın başlangıcından yeni bilgiler görecek.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Ocak ayında nihai hedefine başarıyla ulaştıktan, güneş panellerini açtıktan ve aynalarını açtıktan sonra kapsamlı testlerden geçecek ve ilk verilerini yıl ortasında geri verecek. 21 fit (6,5 metre) teleskop, toplanma alanının yedi katına sahiptir. Hubble uzay teleskobu. Ayrıca Hubble’dan daha uzun ışık dalga boylarında çalışır, böylece ışığı daha önce verilmiş uzak galaksileri görebilir. kırmızıya kaymış – evrenin genişlemesiyle – daha uzun dalga boylarına gerildi.

Yıl sonuna kadar bilim adamları, evrendeki en eski yapıların haritasını çıkarmayı ve galaksi oluşumunun şafağını görmeyi amaçlayan bir projeden sonuç alıyor olmalılar. Bu yapıların yaydığı ışık, tarihteki ilk ışık ve evren şu anki yaşının sadece %5’i iken yayılmıştır.

Gökbilimciler uzaya baktıklarında zamanda geri. İlk ışık, insanlığın evren hakkında görebileceklerinin sınırını işaret eder. 2022’de zaman yolcusu olmaya hazırlanın.

Arizona Üniversitesi, Üniversite Seçkin Astronomi Profesörü Chris Impey tarafından yazıldı.

Bu makale ilk olarak Konuşma.uzay-2

Bir cevap yazın