Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Webb ekibi, gözlemevinin aynalarını hizalama konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Mühendisler, bu süreçte “Segment Görüntü Tanımlama” adı verilen ilk aşamayı tamamladılar. Ortaya çıkan görüntü, ekibin, tek bir yıldızın 18 odaklanmamış kopyasını planlı bir altıgen formasyona getirmek için Webb’in 18 birincil ayna parçasının her birini hareket ettirdiğini gösteriyor.

Erken Webb Hizalama Görüntüsü

Birincil aynanın petek şekline benzer bir düzende düzenlenmiş yıldız ışığı noktalarına sahip bu erken Webb hizalama görüntüsüne “görüntü dizisi” denir. Kredi: NASA/STScI/J. DePasquale

Görüntü dizisi tamamlandıktan sonra ekip, hizalamanın ikinci aşamasına başladı: “Segment Alignment.” Bu aşamada ekip, ayna segmentlerindeki büyük konumlandırma hatalarını düzeltecek ve ikincil aynanın hizalamasını güncelleyerek, her bir yıldız ışığı noktasını daha odaklı hale getirecektir. Bu “küresel uyum” tamamlandığında ekip, 18 ışık noktasını üst üste getirecek olan “Görüntü İstifleme” adı verilen üçüncü aşamaya başlayacak.

Webb Segmenti Tanımlama Mozaiği

Erken Webb Hizalama Görüntüsü Açıklamalı

Aynı yıldızın rastgele yerleştirilmiş 18 kopyasını gösteren bu görüntü mozaiği (üstte), hizalama işlemi için başlangıç ​​noktası olarak hizmet etti. Hizalamanın ilk aşamasını tamamlamak için ekip, yıldız ışığı noktalarını altıgen bir görüntü dizisine (altta) yerleştirmek için birincil ayna parçalarını hareket ettirdi. Yıldız ışığının her bir noktası, onu yakalayan karşılık gelen ayna parçasıyla etiketlenir. Kredi: NASA (üst); NASA/STScI/J. DePasquale (altta)

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde sistem bilimcisi ve Teleskoplar Şube müdürü Matthew Lallo, “Segment noktalarını fiziksel aynalarla aynı göreceli konumlara sahip olmaları için bu diziye yönlendiriyoruz” dedi. “Küresel hizalama ve Görüntü İstifleme sırasında, bu tanıdık düzenleme wavefront ekibine tüm birincil ayna bağlamında segment noktalarındaki değişiklikleri görselleştirmenin sezgisel ve doğal bir yolunu sunar. Artık birincil aynanın yavaş yavaş kesin, amaçlanan şekline dönüşmesini izleyebiliriz!”


NASA‘s James Webb Uzay Teleskobu yörüngedeki vizyonunu mükemmelleştirmek için wavefront algılama ve kontrol adı verilen bir süreç kullanır. Bu animasyon bu süreci göstermektedir. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkeziuzay-2

Bir yanıt yazın