Bu sanatçının izleniminin ön planında puro şeklindeki kırmızımsı kahverengi bir kaya, 'Güneş sistemimizden geçen Oumuamua'dır.

Webb Uzay Teleskobu olarak ilk gözlemleri için hazırlanmaya devam ediyorAraştırmacılar, teknolojinin yıldızlararası yıldızlara bakma yeteneği konusunda heyecanlanıyorlar. Güneş sistemimizden geçen nesneler.

10 milyar dolarlık uzay aracı, kozmik tarihin her aşamasını incelemekle görevli bir kızılötesi teleskoptur. Webb gözlemleyecek galaktik evrim, yıldız doğumevleri ve ötegezegenler ve bu 13,5 milyar yıldan fazla, neredeyse evrenin doğuşuna kadar olan zamanı görebilecek. Ama o aynı zamanda, mahallemizde uzaktan aniden beliren herhangi bir şey de dahil olmak üzere yakındaki nesnelere de bakacaktır.

NASA’da Kuzey Arizona Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi olan Cristina Thomas, “Webb ile çok daha sönük büyüklüklerde veya parlaklıklarda gerçekten ilginç bilimler yapabiliriz” dedi. serbest bırakmak. “Kızılötesinin bu bölgesinde yıldızlararası nesneleri asla gözlemleyemeyiz. İlgilendiğimiz farklı kompozisyon imzaları için birçok fırsat sunuyor.”

2I/Borisov adlı parlak bir kuyruklu yıldız, uzaydan geçerken parlak mavi bir kuyruklu yıldız izi bırakıyor.

Böyle iki müdahaleci var şimdiden farkedilmek insanlar: A2017’de n nesne, adlandırılmış ‘Oumuamua, ve 2019 yılında Borisov. Borisov, yaklaşık 3.200 fit olduğu tahmin edilen ve saatte yaklaşık 110.000 mil hızla fırlayan haydut bir kuyruklu yıldızdı. ‘Oumuamua biraz daha tartışmaya neden oldu; onun egzotik purosu şekli bazı kaşlarını kaldırdı, hatta bazıları onun bir uzaylı olduğunu düşündürdü uzay aracı. Belki de araştırmacılar tarafından daha olası bir sonuç önerildi. Geçen yıl Jeofizik Araştırmalar Dergisi: bu bir ötegezegenin parçasıydı bir’den çıkarıldı yaklaşık yarım milyar yıl önce uzak yıldız sistemi.

Ancak Borisov ve ‘Oumuamua geldi ve gitti, bu yüzden NASA’daki araştırmacılar, Webb’in gelecekteki güneş sistemi ziyaretçilerini nasıl idare edeceği konusunda heyecanlı.

“Webb’in üstün hassasiyeti ve gücü, şimdi bize bu yıldızlararası nesnelerin kimyasal bileşimini araştırmak ve doğaları hakkında çok daha fazlasını öğrenmek için eşi görülmemiş bir fırsat sunuyor: nereden geldikleri, nasıl yapıldıkları ve bize ne söyleyebilecekleri. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde astrofizikçi olan Martin Cordiner, serbest bırakmak.

Başka bir yıldızlararası gezgin olsa belli olmakaraştırmacılar Webb’in herhangi bir gazın kimyasını incelemek veya tozunu almak için spektroskopik araçlar barakalar. bilmek kimyasal makyaj bir nesnenin ne olduğunu ve hangi koşulların olduğunu ortaya çıkarabilir. ev sisteminde olduğu gibi.

Bu tür gözlemler gerektirir yıldızlararası bir nesne, rağmen. Belki de şu anda geçiş yapmadığına şükretmeliyiz, çünkü Webb’in önünde birkaç ay daha hazırlık çalışması var.. Bu ay, teleskop aynalarını hizalıyor ve yakın zamanda ilk ışık fotonlarını gördü. NASA, teleskopun Haziran ayına kadar görüntü yakalamasını bekliyor.

Daha fazla: Yıldızlararası Ziyaretçi ‘Oumuamua, Plüton Benzeri Bir Nesnenin Parçalanmış Kalıntısı Olabilirgenel-7

Bir cevap yazın