Pil tüketimi ekranına bakarsanız, ekran genellikle en üsttedir! Ve ekranlar son yıllarda daha verimli hale gelse bile, telefonunuzun pil ömrü üzerinde güçlü bir etkisi vardır. En son kahve molamızda, telefonunuzun gün içinde daha uzun süre dayanmasını sağlayacak bazı ekran ayarlarını ortaya koyuyoruz.

Pil ömrü bir cep telefonunun en önemli özelliklerinden biri olmasına rağmen, cep telefonu üreticileri burada büyük sıçramalar yapmıyor gibi görünüyor. 5.000 mAh sunan devasa pillere sahip akıllı telefonlar bile genellikle yalnızca bir veya iki gün dayanır. Cep telefonunuz daha eskiyse, akıllı telefonun pilini korumanın çeşitli yolları vardır.

Ancak, birçok talimat temel bilgileri unutur. Elbette, uçuş modundaki bir cep telefonu daha az pil kullanır – ancak artık internette gezinemez veya telefon aramalarını yanıtlayamazsınız. Ekranda cep telefonunuzun çalışma süresini etkileyen bazı nüanslar olduğundan, sizin için bazı ekran pil tasarrufu ipuçlarını özetledim.

Ekran parlaklığını ve çalışma zamanını sınırlar

Göz önünde bulundurmanız gereken ilk gerçek şudur: ekran, bir akıllı telefonda en fazla güç tüketen bileşendir. Böylece ekran kullanımını ne kadar sınırlandırırsanız, bir sonraki şarja kadar o kadar fazla pil tasarrufu yapabilirsiniz. Ekran parlaklığını azaltmak, enerji tasarrufu için çok önemlidir, ancak ekran zaman aşımını sınırlamak, pilinizin ömrü üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Cep telefonunuzdaki ekran zaman aşımını bu şekilde değiştirirsiniz

Ekran zaman aşımı, oldukça basit bir şekilde, akıllı telefonunuzu kullanmayı bıraktıktan sonra ekranının aktif kaldığı süredir. Varsayılan olarak, bu süre çok uzundur ve birçok kişi böyle bir özelliği yeniden yapılandırmayı asla düşünmez.

Şahsen, bir ila iki dakika arasında tutmayı seviyorum, ancak bu çoğunlukla işim için gerekli. Şahsen, 15 ila 30 saniyelik bir ekran zaman aşımıyla ilgili herhangi bir sorunum olmazdı. Yani kullandıktan sonra uzun süre ekrana bakmazsanız bu ayarı kolayca değiştirebilirsiniz. Ona git Ayarlar > Ekran > Ekran zaman aşımı.

1 dakikadan uzun bir ekran zaman aşımı, telefonunuzun pil ömründe dünyalar kadar fark yaratabilir. / © SonrakiPit

seçeneğin varsa ” ekran dikkat” etkin, ayrıca bakarken ekranın kapanması konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu özelliği açmanızı tavsiye ederim.

Bir iPhone’unuz varsa, aşağıdakilere başvurarak aynı ayarı yapabilirsiniz: Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit. Varsayılan olarak, iOS ekrana baktığınızı zaten algılar, bu nedenle iPhone siz ona bakarken ekranı karartmaz.

NextPit iOS otomatik kilidi

Bu özellik iOS’ta da mevcuttur. / © SonrakiPit

Ekran parlaklığını azaltır

Kısayolları kullanarak akıllı telefonunuzun ekran parlaklığını karanlık ortamlarda azaltırsanız akıllı telefonunuzun pilini daha da optimize edebilirsiniz.

İlk olarak, uyarlanabilir parlaklığın devre dışı bırakıldığından emin olun. Çünkü parlaklığı ayarlamakla ilgili her şey elektrik tüketir. Bu işlevi, gerekirse istediğiniz zaman manuel olarak da kullanabilirsiniz. Seçenek kısayollarda yoksa, Android’de bulabilirsiniz. Ayarlar > Ekran > Parlaklık.

NextPit ekranı pilden tasarruf edin

Enerji tasarrufu yapmak ve tüm gece boyunca sörf yapmak çok kolay. / © SonrakiPit

iPhone kullanıyorsanız, aynısını doğrudan Kontrol Merkezi’nden veya Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Parlaklık yapmak. burayı da tavsiye ederim gerçek ton devre dışı bırakmak için.

NextPit iOS ekran parlaklığı

iPhone’unuzun ekran parlaklığını ekran ayarları / © NextPit aracılığıyla kolayca azaltabilirsiniz.

Ekranınızın çözünürlüğünü düşürür

Ekranın çözünürlüğü, daha birçok pahalı Android akıllı telefonun ayarlarında da değiştirilebilir. Bu, zaten küçük ekranlarda 4K, QHD ve FHD+ arasında neredeyse hiçbir fark görememeniz açısından mantıklı. Değişiklikten sonra ekran artık sizin için yeterince keskin değilse, ayarı istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.

NextPit Ekran çözünürlüğü android

Telefonunuzun çözünürlüğünün pil ömrü üzerinde büyük etkisi vardır. / © SonrakiPit

Ekran çözünürlüğü ayarı genellikle “Ayarlar” -> “Ekran” -> Ekran çözünürlüğü altında bulunur. Diğer durumlarda, ekranınızın ayarlarını çağırdığınızda bu özelliğe doğrudan erişebilirsiniz.

Ekranınızın yenileme hızını düşürür

Son yıllarda Android, ekranların her zamankinden daha yüksek yenileme hızları sunduğunu belirledi. Üreticilerin yeni akıllı telefonları tanıtırken övündüklerini Hertz numarasından anlayabilirsiniz. Modern cep telefonu ekranları, görüntülerini saniyede 90 ila 144 kez, yani 90, 120 veya 144 Hertz’de tekrarlar. Daha fazla hertz, daha fazla enerji tüketilir.

NextPit otomatikleştirme, ekran yenileme hızını azaltır

Çözünürlük nasıl değiştirilir / © NextPit

Ekran ayarlarında, çoğu cep telefonunda yüksek yenileme hızına sahip özellik için bir açma ve kapama düğmesi bulacaksınız. Cep telefonunuz değişken yenileme hızlarının görüntülenmesini destekliyorsa, her şeyi otomatikleştirebilirsiniz. Cep telefonu, kullanım senaryosuna bağlı olarak yenileme hızlarını ayarlar. Bunun günlük yaşamda ne kadar iyi çalıştığı tam olarak tahmin edilemez. Bana deneyimlerinizi yorumlara yazın.

SonrakiPit ProMotion iPhone 13

Pro Motion özelliği yalnızca birkaç iPhone modelinde mevcuttur. / © SonrakiPit

Bu hileler ne kadar basit olursa olsun, günün sonunda bir fark göreceksiniz! Bu basit hileleri telefonunuzun pilinden tasarruf etmek için gerçek profesyonel bilgiler olarak görmüyorum. Ancak her ikisi de kurulum yaparken her zaman kullandığım şeyler arasında ve akıllı telefonlarla olan deneyimime göre aslında bir fark yaratıyorlar.

Akıllı telefonun pil ömrünü nasıl en üst düzeye çıkaracağınıza ilişkin daha fazla ipucu ve püf noktası için şu diğer önerilere göz atın:

Akıllı telefonunuzun ekran süresi ne kadar kısa/uzun? Telefon ekranının parlaklığını nasıl ayarlarsınız?genel-27

Bir cevap yazın