Uh Oh, Bir STD Testi Eksikliği var başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Karl Gehring/Denver Postası (Getty Resimleri)

ABD, geçtiğimiz ay korkunç bir eksiklikle karşı karşıya Hem pandeminin talepleri hem de küresel tedarik zinciri sorunları nedeniyle kan toplama tüplerinin Bu hafta, STD Direktörleri Ulusal Koalisyonu bu eksikliğin artık özellikle HIV ve sifiliz için STD testlerinde “yaygın bozulmalara” neden olmaya başladığı konusunda uyardı.

Haziran 2021’de Gıda ve İlaç Dairesi, sodyum sitrat (açık mavi üst) tüplerinde bir eksiklik olduğunu bildirdi. Ancak bu yılın Ocak ayı sonlarında, kıtlık artık her türlü durumu etkiliyordu. Ülkede satılan kan örneği tüplerinin sayısı. FDA alıntı azalan stok için bir “talep artışı ve son satıcı tedarik zorlukları”.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir ağrılı idrara çıkma gibi fiziksel belirtiler veya cinsel organların çevresinde yaralar. Ama çoğu zaman, insanlar test etmeden enfekte olduklarını bilin. Klamidya veya bel soğukluğunun neden olduğu gibi bazı enfeksiyonlar idrar veya sürüntü testiyle doğrulanabilir, ancak diğerleri – özellikle HIV, sifiliz ve hepatit B – kan testi gerektirir. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüplerin olmaması bu hastalıkları gözetimimizde sorun yaratmaya başlıyor.

NCSD klinik ve cinsel sağlık direktörü Jennifer Mahn, “Kan örneği toplama tüpleri, cinsel sağlık testleri de dahil olmak üzere laboratuvar analizleri için rutin, standart bakım kan testi sağlamak için gereklidir” dedi. ifade Çarşamba günü organizasyon tarafından yayınlandı. “Bu eksiklik, hayati önem taşıyan cinsel sağlık hizmetlerinde yaygın kesintilere yol açıyor.”

Zamanlama özellikle kötü. ABD, son birkaç yıldır bir istikrarlı yükseliş STD vakalarında—birçok uzman beklemek yakın gelecekte daha da kötüye gidecek. Yeni HIV vakalarının oranları reddedildi bu süre boyunca, ancak aynı şey için geçerli değil frengi. Ve düzenli testler yapılmadığında, insanların bu enfeksiyonları kapma ve daha sonra yayma olasılığı daha yüksektir. Tedavi edilmediği takdirde, bu enfeksiyonların her ikisi de ciddi, dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden komplikasyonlar çocuklar enfekte annelerden doğmuştur.

FDA’nın eksiklik duyurusunu takiben, NCSD ve diğerleri, STD kliniklerinin ve doktorlarının yalnızca tıbbi olarak gerekli gördükleri testleri yapmalarını ve düzenli kontrollerini yaptıran kişilerin test edilmesini önlemelerini önermeye başladılar. Ancak bu, uzun vadede savunulabilir olmayan geçici bir yara bandıdır. Ve kuruluş, FDA ve Hastalık Kontrol Önleme Merkezlerinin acil bir geçici çözüm bulmasını istiyor.

NCSD’nin hükümet ilişkileri ve politikası kıdemli direktörü Stephanie Arnold Pang, “Cinsel sağlık klinikleri ve sağlayıcıları, temel halk sağlığı malzemelerini paylaştırmak zorunda kalmamalı ve hangi bireylerin test yapılması gerektiği konusunda karar vermeye zorlanmamalıdır” dedi. “NCSD bu durumu izlemeye devam edecek ve herkes için rutin, hayat kurtaran STI testlerine sürekli erişim sağlamak için Savunma Üretim Yasası kapsamında verilen acil durum yetkilerini kullanmak da dahil olmak üzere bu eksikliği azaltmak için federal ortaklarımızı ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağıracak.”genel-7

Bir cevap yazın