Pandemi yavaşlarken ve işletmeler pandemi sonrası bir dünya için planlar yapmaya başlarken, tek büyük soru şudur: İş seyahatleri nasıl değişti?

Havaalanları ve uçaklar dolmaya başlıyor, ancak çoğunlukla eğlence amaçlı seyahat edenler. İş seyahati turizmden çok daha yavaş iyileşiyor.

A SAP Concur’dan anket iş seyahatinin bu yılın sonuna kadar patlamaya başlayacağını tespit etti. Ama bu bana pek olası gelmiyor. Mart ve Nisan’da bir mini patlama göreceğimize inanıyorum, ardından 2022’nin sonlarında COVİD-19 kışın tekrar yükselirken bir yavaşlama ve ardından 2023 baharında gerçek bir patlama göreceğiz. (Uzman değilim) Epidemiyolojide, ancak gerçek uzmanları okuduğumdan anladığım kadarıyla COVID-19’un endemik statüsüne giden yolun bir kış artışı daha içerdiğini söylüyor – muhtemelen SAP tarafından ankete katılanların düşüncesini etkilemeyen bir şey.)

Bildiğimiz şu: Geri döndüğünde iş seyahati çok farklı görünecek.

İş seyahatini, iş seyahatleri, “haftalık” seyahatleri gibi zorunlu olmayan seyahatlerle birleştiren son trendler, iş seyahatlerini değiştirirken, aynı zamanda tam ölçekli iş seyahatinin geri dönüşünü beklerken seyahat endüstrisinin ayakta kalmasına yardımcı oluyor. Ve bleisure trendi gerçek. Amerikan Otel ve Konaklama Derneği’nin 2022’si Otel Sektörü Raporunun Durumu Küresel iş seyahatinde olanların %89’unun önümüzdeki 12 ay boyunca iş seyahatlerine özel bir tatil eklemek istediğini tespit etti.

“Büyük Bağlanma” eğilimi, iş seyahatinde olan çalışanların iş, eğlence ve seyahati bir arada kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu nedenle iş gezileri, çalışanların iş gezilerinde daha çok eğlendiği ve bu gezileri iş ve turizmi birleştiren günlere uzattığı iş gezileri ile daha sık birleştirilecektir.

ev kiralama (Airbnb ve rakipleri) pandemi öncesine göre otellere göre daha fazla tercih edilecek. (Oteller, geniş odalar ve süper hızlı internet bağlantısı ile canlı ortak çalışma alanları olarak işlev görerek trendle mücadele edecek.)

Müşterilerle buluşmak için iş seyahati yapmanın bir süre için iyileşmeyeceği muhtemeldir, ancak personel inzivaları için seyahat etmek her zamankinden daha yüksek seviyelere çıkabilir. Çalışanlar yerinde barınmaya başladıktan, evden çalıştıktan ve iş arkadaşlarıyla Zoom üzerinden etkileşime girdikten sonra, birçok iş lideri, bazılarının “Büyük Yeniden Bağlantı” olarak adlandırdığı bir şekilde, personelin yüz yüze inzivaya çekilmesi çağrısında bulunuyor. Bu eğilim, evden çalışan insanların daha büyük yüzdeleriyle devam etmelidir. Eğilimi tahmin ederek, son zamanlarda aşağıdaki gibi geri çekilme planlama girişimlerinde bir patlama oldu. birlik ve SonrakiGeri çekilme.

Ülkeler, özellikle aşı olanlar için seyahat kısıtlamalarını ve test gerekliliklerini hafifletirken seyahate giderek daha fazla açılıyor. Ancak bu açılış düzensizdir ve Asya, özellikle Çin, açılması en yavaş bölgedir.

İş seyahati eskiden saçma sapan bir israftı. Şirketler, moral, iş geliştirme ve üretkenlik hedeflerini destekleyen iş seyahatinde olanlar için ayrıcalıklara daha fazla, abartılı konaklama yerleri ve birinci sınıf koltuklara daha az harcama yapacak.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, iş seyahati güvenliği, uzaktan çalışma güvenliğinin şimdi yaptığı gibi yakın gelecekte BT departmanlarına meydan okuyacaktır. Pandemi öncesi günlerde, herhangi bir iş seyahatinde bulunanların normal iş dizüstü bilgisayarlarını ve telefonlarını yüklemeleri ve hedeflerine doğru yola çıkmaları yaygındı.

Artık böyle çalışmıyor. Havaalanı güvenlik hatlarından veri indirmeye yönelik yasal değişikliklerle ve dünya çapında giderek artan agresif endüstriyel casusluk çabalarıyla birlikte, silinen dizüstü bilgisayarların ve hazır telefonların kullanımı daha yaygın hale gelecek. Bunu, sporcuların ve Olimpiyat personelinin yalnızca brülör telefonları getirmelerinin istendiği Olimpiyatlarda bile gördük. Sözde “brülör telefon olimpiyatları” Olimpiyatlarla hiçbir ilgisi yoktur ve aslında, uluslararası iş seyahatinde olanların benimsemesi ve benimsemesi gereken yeni bir normdur.

İş seyahati dünyasındaki en büyük bilinmezlerden biri, yüz yüze etkinliklerin, ticari fuarların ve konferansların düzelip düzelmeyeceğidir. Bir yandan, video tabanlı uzaktan konferanslar için pandemi tarafından bir norm ve beklenti oluşturulmuştur. Öte yandan, uzaktan çalışanlar, iş arkadaşları ve müşterilerle etkileşim kurmak için yüz yüze toplantılara daha fazla ihtiyaç duyabilir.

İşin geleceği, iş seyahatinin geleceğini değiştiriyor. Tekrar havalanacağını biliyoruz ama nereye ineceğini kimse tam olarak bilmiyor.

Ardından, Bunu Okuyun:

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13

Bir cevap yazın