Resmi kaynaklar Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gelir vergisi departmanının vergi kaçakçılığı soruşturmasının bir parçası olarak ülkedeki Çinli telekom şirketi Huawei’nin çok sayıda yerinde arama yaptığını söyledi.

Baskınlar Salı günü şirketin Delhi, Gurugram (Haryana) ve Karnataka’daki Bengaluru’daki binalarında başlatıldı.

Kaynaklar, yetkililerin şirkete, Hindistan’daki işletmelere ve denizaşırı işlemlere yönelik vergi kaçakçılığı soruşturmasının bir parçası olarak mali belgelere, hesap defterlerine ve şirket kayıtlarına baktığını söyledi.

Bazı kayıtlara da el konuldu dediler.

Şirket, ülkedeki operasyonlarının yasalara “kesinlikle uyumlu” olduğunu söyledi.

“Gelir Vergisi ekibinin ofisimizi ziyareti ve ayrıca bazı personelle görüşmeleri hakkında bilgilendirildik. Huawei, Hindistan’daki operasyonlarımızın tüm yasa ve yönetmeliklere sıkı sıkıya uyduğundan emin. Daha fazla bilgi için ilgili Devlet dairelerine başvuracağız ve kurallara ve düzenlemelere göre tam olarak işbirliği yapın ve doğru prosedürü izleyin” dedi.

Hükümet, Huawei’yi 5G hizmetleri için denemelerin dışında tuttu.

Bununla birlikte, telekom operatörlerinin ağlarını sürdürmek için eski anlaşmaları kapsamında Huawei ve ZTE’den telekom teçhizatı tedarik etmelerine izin verildi, ancak Telekomünikasyon Sektörü Ulusal Güvenlik Direktifi uyarınca herhangi bir yeni iş anlaşmasına girmeden önce hükümetin onayına ihtiyaçları olacak.

Vergi dairesi geçen yıl Xiaomi ve Oppo gibi Çinli mobil iletişim ve cep telefonu imalat şirketlerine ve bunların bağlantılı kişilerine yönelik aramalar yapmış ve Rs’nin üzerinde olduğu iddia edilen hesaplanmamış gelir tespit ettiğini iddia etmişti. Hindistan vergi kanunu ve düzenlemelerinin ihlali nedeniyle 6.500 crore.

Bu haftanın başlarında, Bilgi ve Teknoloji bakanlığı, güvenlik ve gizlilik endişelerini öne sürerek Tencent Xriver, Nice Video baidu, Viva Video Editor ve oyun uygulaması Garena Free Fire Illuminate dahil olmak üzere Çin bağlantılı 54 uygulamayı daha engelledi.

İcra Müdürlüğü (ED) ayrıca Hindistan’daki mobil uygulamalar aracılığıyla anında kredi veren Çin kontrolündeki şirketlerin ve bankacılık dışı finans şirketlerinin (NBFC’ler) aramalarını yaptı ve varlıklarını dondurdu.

Hindistan’da faaliyet gösteren Çin destekli şirketlere veya kuruluşlara yönelik hızlandırılmış eylem, doğu Ladakh’taki askeri açmazın arka planında geliyor.
genel-8

Bir cevap yazın