Meta Platforms, şirketin Facebook kullanıcılarının platformdan çıkış yaptıktan sonra bile internet faaliyetlerini takip ettiği iddia edilen çerezleri kullanmasına ilişkin bir davayı çözmek için 90 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Ayrıca, sosyal medya şirketinin bu kullanıcılardan yasa dışı olarak topladığı tüm verileri silmesi gerekecektir. Gelişme ilk kez tarafından bildirildi Çeşitlilik.

2012’de açılan on yıllık dava, Facebook’un, üçüncü taraf web sitelerini ziyaret ederken kullanıcıları izlemek için tescilli “Beğen” düğmesini kullanmasına odaklandı – düğmeyi gerçekten kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın – federal telefon dinleme yasalarını ihlal ederek ve daha sonra, bilgileri reklamcılara satmak için bu tarama geçmişlerini profillerde derlediği iddia ediliyor.

Önerilen anlaşmanın şartlarına göre, 22 Nisan 2010 ile 26 Eylül 2011 arasında “Beğen” düğmesini içeren Facebook dışı web sitelerine göz atan kullanıcılar kapsam dahilinde olacaktır.

Meta’nın bir sözcüsü Variety’ye yaptığı açıklamada, “On yıldan fazla bir süredir devam eden bu davada bir anlaşmaya varmak topluluğumuzun ve hissedarlarımızın çıkarınadır ve bu sorunu aştığımız için mutluyuz” dedi.

Gelişme, Meta’ya, Facebook’u, açık rızaları olmadan fotoğrafları kullanıcıları etiketlemek için yüz tanımayı kullanması nedeniyle Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası’nı (BIPA) ihlal etmekle suçlayan bir toplu davayı karara bağlamak için 650 milyon dolar ödemeye mahkum edilmesinden bir yıl sonra geldi.

Anlaşma ayrıca, şirketin ABD’nin Teksas eyaletinden başka bir gizlilik davasına karışmasıyla geldi. bu haftanın başlarında Meta’ya “milyonlarca Teksaslı’nın biyometrik verilerini, bunun için bilgilendirilmiş onaylarını uygun şekilde almadan yakalamak ve kullanmak” için dava açtı.siber-2

Bir cevap yazın