Brooklyn, New York'ta bir covid-19 anıtı.

Brooklyn, New York’ta bir covid-19 anıtı.
Fotoğraf: Erik McGregor/LightRocket (Getty Resimleri)

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Covid-19 salgını sırasında beklenenden bir milyondan fazla Amerikalının öldüğünü tespit etti. Bu aşırı ölümlerin ezici bir çoğunluğu doğrudan koronavirüse bağlı olabilir, ancak diğerleri artan ölümlerin sonucu olabilir. koşullar pandemi tarafından dolaylı olarak kötüleşti.

CDC, pandemi boyunca aşırı ölümleri (belirli bir zaman diliminin ortalama taban çizgisinin üzerindeki ölümleri) takip ediyor. Geçen hafta itibariyle, sayıları bir milyonun üzerine çıktı ve şu andan itibaren Çarşamba sabah, 1.045.389’da duruyor. Resmi olarak, yaklaşık 925.000 Amerikalı covid-19’dan öldü.

Aşırı ölümlerin, bir pandemi gibi büyük ölçekli ölüm olaylarının yol açtığı yıkımın daha net bir resmini sağladığı düşünülüyor. Örneğin, başlangıçta, ABD’deki pandemi ile bağlantılı birçok ölümün bu şekilde sayılmadığı açıktı, ancak o zamandan beri izleme gelişti. Ama şimdi bile, birçok ülke önemli ölçüde hafife alındı Muhtemelen kötü işleyen sağlık sistemleri ve pandeminin etkisini önemsiz göstermeye yönelik kasıtlı girişimlerin bir sonucu olarak covid-19 ölüm oranları.

Bu aşırı ölümlerin önemli bir kısmı, açıkça koronavirüsten kaynaklanan akut bir enfeksiyondan kaynaklanmıştır. İlk covid-19 krizinden sağ kurtulan insanlar bile daha yüksek ölüm riski enfeksiyon, özellikle kardiyovasküler problemler sonucunda ortaya çıkan veya kötüleşen koşullardan. Ancak bazı ölümler, dolaylı olarak pandemiye bağlı eğilimlerle bağlantılı olabilir.

Ölümlü araba kazaları var belirgin şekilde yükseldi örneğin son iki yılda, örneğin sürücülerin boş yollarda daha fazla risk alması nedeniyle. Kanser veya kalp hastalığı gibi diğer durumlar, insanların kansere yakalanmaması sonucunda ölümcül hale gelmiş olabilir. zamanında bakım pandeminin ani artışları sırasında veya bir kıtlık bağışlanan kan gibi değerli kaynakların Yine de, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından ölümler gibi bazı ölüm nedenleri, bu daha az bulaşıcı hastalıkları azaltan sınırlama önlemleri nedeniyle aslında pandemi sırasında daha az belirgin hale geldi.

Verileri gözden geçirmek ve pandeminin doğrudan veya dolaylı olarak neden olduğu ölümlere veya en azından bir dizi tahmine ilişkin kesin tahminler elde etmek muhtemelen yıllar alacaktır. Ancak açık olan şu ki, çok fazla kişi gereksiz yere öldü.

İçinde ilk yıl pandemi nedeniyle ABD, covid-19 vakalarını içermek için akranlarından çok daha az şey yaptı ve ilgili ülkelerde yaşayanlardan çok daha fazla Amerikalı öldü. Kovid-19 aşılarının rekor sürede geliştirilmesine ve 2021’de muhtemelen milyonlarca hayat kurtarmış olmasına rağmen, birçok insan aşıları geri çevirdi veya bunlara erişemedi. Bugün bile, ülkenin pandeminin en ölümcül ikinci zirvesinin ortasında, politikacılar, uzmanlarve hatta bazıları halk sağlığı uzmanları ABD’ye maske zorunluluğu gibi pandemi ile ilgili birkaç önlemi kaldırması çağrısında bulundular.

Pandemi eninde sonunda sona erecek, ancak bize toplu ölüm ve ıstırabın kolayca göz ardı edilebileceğini göstermeden önce değil.genel-7

Bir cevap yazın