28 inç MateView, 4k+ çözünürlüğe (3840 x 2560) ve 3:2 en boy oranına sahiptir. Resim: Huawei.

Şık bir tasarıma ve iyi genel özelliklere sahip büyük, ancak çok büyük olmayan bir ekran arıyorsanız, Huawei, 28,2 inç 4k çözünürlüklü MateView biçiminde çekici bir seçeneğe sahip.

Ancak fiyatı 550 avronun üzerinde olduğu için en uygun fiyatlı monitör değil.

28 inçlik Huawei MateView tasarımı

Huawei MateView’ın tasarımında öne çıkan iki şey var: ince ve zarif tasarımı ve 4k+ (3840 x 2560) IPS ekranının 3:2 en boy oranı.

MateView’ün ekranı etkileyici şekilde incedir ve altta yaklaşık 13 mm’den üstte 9,3 mm’ye kadar büyür. 110 mm yükseklik ayarına ve 23° eğime (18° aşağı, 5° yukarı) izin veren eşit derecede şık bir standa takılır. Standın dikey kısmında alt, arka ve sağ tarafta bir dizi bağlantı noktasının yanı sıra kullanıcıya dönük bir hoparlör ızgarası bulunur. Stand, ekranın yatay olarak döndürülmesine veya yataydan dikey yöne değiştirilmesine izin vermez.

28,2 inç ekran ince çerçevelerle (6 mm üst ve yanlar, 9,3 mm alt) çevrilidir ve bu da (reklamı yapılan) %94 ekran-gövde oranı sağlar. 3:2 en boy oranı, bu günlerde ofislerde ve evlerde daha sık görülen geniş ekran monitörlere kıyasla kendine özgü bir görünüm kazandırıyor. Huawei’nin MateBook dizüstü bilgisayarlarında da kullandığı bu en boy oranı hakkındaki görüşler, belirli kullanım durumlarına bağlı olarak büyük olasılıkla değişecektir.

Huawei MateView 28 inç Özellikleri

MateView’ın 4k+ IPS ekranı 10 bit rengi (1,07 milyar renk) destekler ve iyi bir doğrulukla geniş renk gamı ​​kapsamı (%98 DCI-P3, %100 sRGB) sunar (Delta-E <2 DCI-P3 modunda, <1 sRGB modunda). Parlaklık 500 nit'e ulaşabilir, ancak VESA sertifikası yalnızca EkranHDR 400.


Huawei MateView’in teknik özellikleri

 • Ekran boyutu : 28.2 inç
 • levha tipi: IPS-LCD
 • Çözünürlük: 3840 x 2560 (163.7ppi)
 • En boy oranı: 3:2
 • Renk aralığı: %98 DCI-P3, %100 sRGB
 • Renk : 1,07 milyar (10 bit renk)
 • Renk Doğruluğu: Delta E: <2 (DCI-P3), <1 (sRGB)
 • VESA sertifikası: EkranHDR 400
 • Parlaklık: 500nit
 • Zıtlık: 1200:1
 • Sınırlar: 6 mm (üst, yanlar), 9,3 mm (alt)
 • Ekran-gövde oranı : %94 (üretici göstergesi)
 • OSD kontrolü: Smart Bar (dokunmaya duyarlı donanım şeridi)
 • Fare/Klavye Kontrolü: USB-C veya kablosuz aracılığıyla uyumlu kaynaklar
 • Kablosuz ekran projeksiyonu: Evet
 • Kablosuz : 802.11ac (Wi-Fi 6)
 • Bluetooth: 5.1
 • Limanlar: USB-C (video sinyali, veri, 65W şarj), 2x USB-A 3.2, HDMI 2.0, Mini Ekran Bağlantı Noktası, 3,5 mm ses girişi/çıkışı
 • Mikrofonlar: 2 (4m açıklık)
 • Konuşmacılar: 2x 5W (ön bakan)
 • Fiyat : yaklaşık 550 €

huawei-mateview-smart-bar.jpg

Smart Bar, ekranın altında OSD’yi kontrol eden dokunmaya duyarlı bir şerittir. Resim: Charles McLellan/ZDNet.

MateView, Huawei’nin Smart Bar olarak adlandırdığı ekran görüntüsünü (OSD) kontrol etmek için alışılmadık ama etkili bir yönteme sahiptir. Ekranın altındaki Touch Bar’a basmak, en üst düzey seçenekleri Ayarlar, Renk Gamı, Giriş Kaynağı, Parlaklık ve Görsel Konfor olan OSD menüsünü getirir. Çubuğu sola veya sağa kaydırarak seçenekler arasında geçiş yapabilir, bir kez dokunarak seçebilir ve iki kez dokunarak geri dönebilirsiniz. Sesi hızlı bir şekilde kontrol etmek için önce menüyü etkinleştirmek için dokunmak yerine sola veya sağa kaydırabilirsiniz. Bazı görüntü ayarları (kontrast, keskinlik ve renk sıcaklığı) yalnızca Renk Gamı altında Yerel’i seçerseniz kullanılabilir.

Standın altındaki bağlantı noktaları arasında USB-C (güç), arkada Mini-DisplayPort ve HDMI ve sağ tarafta USB-C (PC bağlantısı/65W şarj ), bir çift USB-A bağlantı noktası (örneğin , fare ve klavyeyi bir USB-C bağlantısı üzerinden bağlamak için), 3,5 mm ses giriş/çıkış jakı ve bir güç düğmesi. Sağ taraftaki bağlantı noktalarından dışarı çıkan kablolar, MateView’ın son derece şık görünümünü biraz azaltıyor.

Standın tabanının her iki yanındaki mikrofonlar bir USB-C PC bağlantısıyla kullanılabilir ve standın önündeki ızgara bir çift 5W hoparlörden ses yayar. Ayrıca stand tabanının ortasında öne doğru bir NFC algılama alanı vardır.

Kablosuz projeksiyon desteği, ekranını MateView ile paylaşmak için uyumlu bir Huawei telefonunun NFC simgesine dokunulmasına olanak tanır. Yalnızca 2k çözünürlük elde etmenize rağmen, uyumlu bir Windows PC’nin ekranını kablosuz olarak da paylaşabilirsiniz.

Huawei MateView 28 inç performans ve kullanıcı deneyimi

Genel olarak, Huawei MateView iyi performans gösteriyor ve burada ve orada bazı küçük dezavantajları olmasına rağmen mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

3:2 en boy oranı, ayırt edici bir tasarım öğesidir ve ekranda bir veya iki yan yana pencere içeren üretkenlik görevleri için iyi çalışır. Bununla birlikte, oyuncular ve kameramanların yanı sıra aynı anda birden fazla (>2) belge üzerinde çalışmaktan hoşlananlar, geniş ekran 16:9 monitörü tercih edebilir.

Akıllı çubuk, bazıları daha fazla ince ayar görmek istese de, dokunsal OSD navigasyonu ve iyi çalışan ayar seviyelerinin ayarlanmasını sunan başka bir parlak noktadır. Örneğin, yerel renk gamı ​​içinde yalnızca kontrastı, keskinliği ve renk sıcaklığını ayarlayabilirsiniz: DCI-P3 veya sRGB’yi seçin ve bu seçenekler kaybolur.

Yine de MateView’ın 4k+ IPS paneli, iyi görüş açılarıyla parlak (500 nit), net ve canlı bir görüntü sunar. yürütülürken 13 Eizo monitör testi, fark ettiğimiz tek sorun parlaklık homojenliğiydi. Ancak, bunu tek tip arka ışıktan daha azını bir engel olarak görmüyoruz.

Kablosuz ekran projeksiyonu, yalnızca uyumlu bir Huawei telefonunuz varsa hızlı ve kolay bir şekilde çalışır. Yakın zamanda incelediğimiz Huawei P50 Pro ile OSD’de Giriş kaynağı altında Kablosuz’u seçip monitör standının tabanında bulunan NFC simgesine telefona dokunmak yeterliydi. Ardından, telefon ekranını dokunmatik yüzey olarak kullanarak telefon ekranını yansıtabilir veya masaüstü modunu seçebilirsiniz. Aksi takdirde, test süresi boyunca MateView’i çoğunlukla USB-C kablo bağlantısı aracılığıyla 13 inç MacBook Pro için ikinci bir ekran olarak kullandık – çok tatmin edici bir iş çıkardı.

huawei-mateview-verdict.jpg

bulgular

Huawei MateView, hem endüstriyel tasarımı hem de yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü ekranı ile etkileyicidir. Elbette mükemmel değil: 3:2 en boy oranı bazılarına uymayabilir, kablosuz projeksiyon yalnızca Huawei telefonlarla çalışır ve mevcut indirime rağmen fiyatı yüksek. Bununla birlikte, çoğu kişi bu şık 28 inç ekran için masalarında bir yer bulacaktır.

Kaynak: ZDNet.comgenel-15

Bir cevap yazın