Microsoft uygulama mağazası

resim: Microsoft

Microsoft, tartışmasız en çok beklenen özelliği genel beta sürümüne zorlarken, Windows 11’e bir avuç kullanılabilirlik yükseltmesi getiriyor.

Android birpps nihayet genel bir önizlemede Microsoft Store’a geliyor. Android uygulama desteği başlıca cazibe merkezlerinden biriydi Windows 11 ancak piyasaya sürülmedi ve bunun yerine aylar sonra ana tüketicilere ulaşacak.

Microsoft’un yapbozunun önemli bir parçası çünkü Microsoft Store, uygulamaların kalitesi ve miktarı söz konusu olduğunda yıllardır benzerlerinin gerisinde kaldı. Her Android uygulaması bir Windows PC’de kullanılamayacak ve Microsoft “1.000’den fazla uygulama ve oyun” getirmek için Google Play’i değil Amazon Appstore’u kullanıyor. Microsoft, kaç tane uygulamayı kullanıma sunmayı planladığını söylemedi, ancak yakınlarda olmayacak. 3.5 milyon Android uygulaması Google Play’de. Bahsettiği desteklenen uygulamalardan bazıları Audible, Kindle, Subway Surfers, Lords Mobile ve Khan Academy Kids’i içerir.

Windows 11 kullanıcıları, Microsoft Store’daki Amazon Appstore önizlemesini indirerek Android uygulamalarını çalıştırabilir. Bunu yapmak için Microsoft Store’u açın ve güncelleyin ( Güncellemeleri al içinde Microsoft Mağazası > Kitaplık) ardından Android uygulamalarını arayın. Bunları bulduktan sonra, bunları Amazon Appstore üzerinden indirmeniz ve yerel olarak çalıştırmanız gerekecek; bu, Intel’in Bridge teknolojisi tarafından mümkün kılınan bir süreç.

Windows başkanı Panos Panay bir blog yazısında, “Bu uygulamalar Windows’un bir parçası gibi hissettiriyor, Windows giriş ve pencereleme deneyimleriyle, Snap düzenleri gibi doğal olarak bütünleşiyor” dedi.

Windows 11 kullanıcıları da görecek Şubat ayındaki güvenlikle ilgili olmayan önizleme sürümünde görev çubuğuna gelen değişiklikleri memnuniyetle karşılayın. Yüklendikten sonra, görev çubuğu artık bir iş veya okul hesabı olan Microsoft Teams kullanıcıları tarafından kullanılabilen sessiz denetimleri ve pencereleri paylaşma seçeneğini içerecektir. Bir arama sırasında, görev çubuğunun sağ tarafındaki bir mikrofon simgesi, aramadan uzakta olsanız bile hızla sessize almanıza/sesi açmanıza olanak tanır.

Microsoft ayrıca görev çubuğunun sol köşesine (veya görev çubuğunuz sola hizalıysa sağ tarafına) hava durumu içeriği ekliyor; simgenin üzerine gelmek Widget’ları getirecek ve bir kez tıklamak sekmeyi açık tutacaktır. Kullanıcı geri bildirimi sayesinde, tarih ve saat artık yalnızca birincil olarak belirlediğiniz monitörde değil, ikinci monitörünüzde de görünecek. Artık bu temel bilgiyi almak için boynunuzu bir ekrandan diğerine çevirmeniz gerekmiyor.

Diğer önemli duyuru, yeniden tasarlanmış iki uygulamanın kullanılabilirliğidir: Media Player ve Notepad. Artık Microsoft Store’da bulunan yeni Media Player uygulaması, müziklere göz atabileceğiniz ve müzik çalabileceğiniz ve çalma listeleri oluşturabileceğiniz veya yönetebileceğiniz eksiksiz bir müzik kitaplığına sahiptir. PC’nizdeki müzik ve video klasörlerinizdeki her şarkı veya ses dosyası, Media Player kitaplığında otomatik olarak görünecektir. Yenilenen Media Player, tüm Windows sistemlerinde önceden yüklenmiş olan Groove Music uygulamasının yerini alacak.

Notepad’e gelince, Microsoft Fluent Design diline dayalı yeni bir kullanıcı arayüzü aldı ve karanlık modu benimsedi. Dikkate değer bazı yeni özellikler arasında çok seviyeli geri alma, renkli emojiler ve daha verimli bir bul ve değiştir aracı yer alıyor.

Bu güncellemelerle Microsoft, Windows 11’i daha geniş uygulama yelpazesine sahip modern bir işletim sistemi olma vaadine yaklaştırıyor. İşletim sisteminin bazı eksikliklerini ne kadar iyi ele aldıklarını görmek için önümüzdeki birkaç haftayı bu özellikleri test ederek geçireceğiz.genel-7

Bir cevap yazın