Google, CES 2022’de, Android telefon kullanıcılarının uygulamaları ve bildirimleri doğrudan Chromebook’larda yayınlamasına/yansımasına olanak tanıyan, “Eche” adı verilen bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Google, özellikle ilgili herhangi bir ayrıntı açıklamazken, yeni bir raporda çalışması gösterildi. Raporda paylaşılan bir video klip, Twitter uygulamasından bir örnek alarak çalışmayı anlatıyor. Özelliğin, Android 13 Developer Preview derlemesini çalıştıran bir Google Pixel akıllı telefonda test edildiği bildirildi ve bu “Chrome OS’ye özel özelliğin” Windows 11’de de çalıştığı bulundu.

Paylaşılan detaylara göre bildiri 9to5Google tarafından sunulan özellik, Microsoft’un Android kullanıcılarının mesajlarına ve bildirimlerine doğrudan Windows PC modellerinden erişmesine olanak tanıyan Telefonunuz uygulamasına benziyor. Aslında, Google zaten “Telefon Merkezi” Bu, kullanıcıların bir Chromebook ekranında bir Android telefonun özelliklerine erişmesine olanak tanır. Bununla birlikte, farkın, bu özelliğin Chrome OS ile daha derin entegrasyonu olduğu varsayılmaktadır.

9to5Google çalışanları, Google Phone Hub benzeri bir özelliği test edebildiklerini iddia ediyorlar. bildirildiğine göre Google Pixel akıllı telefonda Eche adında. Bunun bir “Sistem Web Uygulaması” olduğu söylenir, yani Web teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş yerleşik bir Chrome OS uygulamasıdır ve kullanıcıların bu işlemi yapmak için ayrı olarak başka bir uygulama indirmesi veya yüklemesi gerekmeyebilir.

Google, CES 2022’de Chromebook kullanıcılarının özel Telefon Merkezi bölümünde Android telefonlarına aldıkları mesajları doğrudan bilgisayar cihazlarının daha büyük ekranından görüntüleme ve yanıtlama olanağına sahip olacaklarını duyurdu. Bununla birlikte, Eche’nin kullanıcıların mesajları yanıtlamasına, gelen bildirimleri kontrol etmesine ve bir Pixel telefonda yüklü uygulamaların canlı yayınını görmesine izin verdiği bildiriliyor.

9to5Google, Pixel telefonlar için Android 13 Developer Preview derlemesinde iki “Cihazlar Arası” hizmet uygulaması bulabildiklerini bildirdi. Rapora göre, bu hizmet uygulamaları, Android 13’teki bir Pixel telefon ile özel bir Web uygulaması arasında cihazlar arası akışa izin verdi ve bu “Chrome OS’ye özel özelliğin” bir Windows 11 cihazında da çalıştığını ekledi.

Bu özellik, çok renkli bir arka plan içerir ve kullanıcılar, uygulamayla “dizüstü bilgisayarınızda/masaüstünüzde doğal olarak açıkmış gibi” etkileşim kurabilir. Ayrıca rapora göre, sadece bir ekranı yansıtmakla kalmıyor, tamamen ayrı bir sanal ekran oluşturuyor. Ayrıca, 9to5Google raporlarına göre, bu özellik, dizüstü bilgisayarda veya telefonun ana ekranında bir uygulama açıldığında işlevi kesintiye uğratmıyor.

Yayın tarafından paylaşılan kısa bir klibe göre, özelliğin ekranında geri bildirim göndermek, uygulama/video beslemesini durdurmak, bir sayfa geri gitmek ve sağ üst köşedeki ekranı yeniden boyutlandırmak için düğmeler bulunur. Bu butonların yanı sıra tablet ekran modunu ve telefon modunu kullanma seçenekleri de bulunuyor. Sol altta, bağlı telefonda yüklü uygulamaların tam listesini gösteren bir menü düğmesi bulunur. Rapora göre, sağ tarafta bağlı telefonun mevcut bildirimlerinin bir beslemesini gösteren dikdörtgen bir kutu var.




genel-8

Bir cevap yazın