Parker Solar Probe’un Venüs’ün dördüncü uçuşu sırasında çekilen görüntüler, bu animasyonu oluşturmak için bir araya getirildi.
gif: NASA/APL/NRL

NASA’nın Parker Güneş Sondası, Venüs’ün gece tarafının benzeri görülmemiş görünür ışık görüntülerini alarak, aksi takdirde bulutlar tarafından gizlenecek olan yüzey özelliklerini ortaya çıkardı.

Yeni görüntüler, uzay aracı 2021’de Venüs’ün dördüncü geçişini yaptığında yakalandı. Parker, birincil hedefi olan Güneş’e yaklaşmak için gezegenin yerçekimini kullanıyor, ancak görev uzmanları araştırma aracı olarak araştırma için şaşırtıcı bir kullanım buldular. Venüs.

Bir NASA’ya göre, Parker Solar Probe için yerleşik Geniş Alan Görüntüleyici veya WISPR, Venüs’ün tüm gece tarafını görünür spektrumun dalga boylarında ve yakın kızılötesinde görüntüledi. serbest bırakmak. Tüm bunlarla ilgili eğlenceli olan şey, WISPR’nin güneş koronasının (Güneş’in etrafındaki plazma alanı) görüntülerini yakalamak için tasarlanmış olmasıdır, ancak Parker ekibi, şaşırtıcı bir şekilde, Venüs’ün kalın atmosferine de bakabildiğini öğrendi. .

Karanlık alanlar daha serin, yüksek kot özellikleri, daha açık alanlar daha sıcak, düşük kot yüzey özellikleridir.

Karanlık alanlar daha serin, yüksek kot özellikleri, daha açık alanlar daha sıcak, düşük kot yüzey özellikleridir.
resim: NASA/APL/NRL

ABD Deniz Kuvvetleri Araştırmaları’ndan araştırma fizikçisi Brian Wood, “Venüs gökyüzündeki en parlak üçüncü şeydir, ancak yakın zamana kadar yüzeyin neye benzediği hakkında fazla bilgimiz yoktu çünkü onu görüşümüz kalın bir atmosfer tarafından engellendi.” Laboratuvar, yaptığı açıklamada. “Şimdi, nihayet yüzeyi uzaydan ilk kez görünür dalga boylarında görüyoruz.”

Görüntüler, bilim adamlarının kıtasal genişlikler, ovalar ve yaylalar gibi yüzey özelliklerini ayırt etmelerini sağlıyor. NASA, yeni verilerin gezegenin jeolojisi ve tarihi hakkında değerli bilgiler sağlayacağını söyledi.

Görünür ışığın en uzun dalga boyları, WISPR’nin gezegenin gece tarafında zayıf bir parıltı olarak algıladığı Venüs’ün bulutlarına nüfuz edebilir (dalga boyları Güneş tarafından kalabalıklaştırılmadığında). Görüntülerdeki açık alanlar daha sıcak, karanlık alanlar daha soğuktur. Wood, “Venüs’ün yüzeyi, gece tarafında bile yaklaşık 860 derecedir” dedi. “O kadar sıcak ki, Venüs’ün kayalık yüzeyi, bir demir ocağından çekilmiş bir demir parçası gibi gözle görülür şekilde parlıyor.”

WISPR’ın bu başarıya muktedir olduğu, belirgin Parker’ın Temmuz 2020’de Venüs’ün üçüncü uçuşu sırasında. Venüs’ün kısmi görünümü takımı şaşırttı, bu yüzden bir sonraki karşılaşma için işleri hızlandırdılar. Parker’ın Venüs çevresindeki dördüncü yolculuğu, sonda gezegenin tüm gece tarafını geçerken yakalayabilecek şekilde mükemmel bir şekilde sıralandı.

Ekip, yeni görüntüleri, NASA’nın 1990’lardaki Magellan görevi sırasında yakalanan radar görüntüleri de dahil olmak üzere, radarla oluşturulmuş önceden var olan topografik haritalarla karşılaştırarak yüzey özelliklerini belirledi. Yeni görüntülerde görünen özellikler arasında kıtasal bölge Aphrodite Terra, Tellus Regio platosu ve Aino Planitia ovaları yer alıyor. Ekip, oksijen atomlarının atmosfere çarpmasının sonucu olarak Venüs’ün etrafında bir hale bile tespit etti.

Yeni veriler, farklı mineraller belirli dalga boylarında parıldadığından, yüzeydeki mineralleri tespit etmek için kullanılabileceğinden diğer bilim adamlarının ilgisini çekecektir. Ayrıca gezegenin tarihine ve volkanik aktivitenin evrimine ve kalın atmosferine nasıl katkıda bulunmuş olabileceğine yeni bir ışık tutabilir.

Daha: Bilimsel Bir İlk Olarak, Gökbilimciler Venüs’ün Yörünge Toz Halkasının Tam Bir Görünümünü Yakaladıgenel-7

Bir cevap yazın