İnsanların Daha Az Uyuduklarında Daha Çok Yediklerine İlişkin Daha Fazla Kanıt başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: fotoğraf baskısı (Getty Resimleri)

Daha iyi bir gece uykusu almak Mayıs ayı Bu hafta yapılan yeni bir deneme, kalorileri azaltmanıza yardımcı olduğunu gösterdi. Randomize, kontrollü çalışma, genellikle az uyuyan aşırı kilolu kişilerin daha az tükettiğini buldu. Bir uyku eğitimi kursundan sonra iki haftalık bir süre boyunca kalori. Araştırmacılar, sağlıklı bir uyku düzeninin herhangi bir kilo verme veya obezite önleme programının önemli bir parçası olması gerektiğini öne sürüyorlar. söyle.

uyumak en az yedi bir gece saatler, çoğu yetişkin için, genel fiziksel ve zihinsel için önemlidir sağlık. Pya da uyku da olabilir çamur bizi aşırı yemeye yatkın hale getirebilecek hormon seviyelerinin bozulması da dahil olmak üzere metabolizmamızla. Uyku eksikliği oldu bağlantılı obezite (vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması olarak tanımlanır) ve tip 2 diyabet gibi diğer ilgili durumlar.

Birçok doktor ve sağlık kuruluşları uyku ve kilo arasındaki bağlantıyı zaten vurguluyor. Ancak iyi bir uyku iştahımızı sabit tutabilirken, insanların daha fazla uyumasına yardımcı olmanın aslında bir e.üzerinde etkisi onların ağırlığı. bu yeni araştırma, yayınlanan JAMA Dahiliye’de bu hafta, öyle görünüyor ki bu hipotezi test eden ilk randomize ve kontrollü çalışmalardan biri.

Araştırmacılar, aşırı kilolu (25 ila 30 arasında bir BMI olarak tanımlanan) ve sıklıkla kilo aldığını bildiren 80 gönüllüyü işe aldı. Günde 6,5 saat uyku. Her zamanki uykularını aldıkları iki haftalık bir seanstan sonra, bu gönüllüler iki gruba ayrıldı ve aktif gruba dinlenme saatlerini uzatmanın yolları konusunda danışmanlık verildi. Sonraki iki hafta boyunca, her iki grubun da uykuları, günlük kalori alımları ve toplam enerji kullanımları ölçüldü (gönüllüler ayrıca düzenli olarak kendilerini tarttı ancak davranışları üzerinde herhangi bir ince etkiyi önlemek için ağırlıkları asla söylenmedi).

Denemenin sonunda, aktif gruptaki gönüllüler ortalama 1.2 saat daha bir gece uyu. Ayrıca ortalama olarak yaklaşık 270 daha az kalori yediler, kontrol grubundan yaklaşık iki kilo daha fazla kaybettiler ve temel ağırlıklarından kabaca bir kilo düştüler. İlginçtir ki, her iki grup da deneme sırasında hala aynı miktarda günlük enerji harcadı, bu da muhtemelen farklılıklar anlamına geliyor. gelmek daha az kaloriden daha çok uyurken yediler.

Yazarlar, “Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma, uykuyu sağlıklı bir süreye uzatmanın, ev ortamında yaşamaya devam eden katılımcılarda objektif olarak değerlendirilen enerji alımı ve vücut ağırlığı üzerindeki yararlı etkilerinin ilk kanıtını sağlıyor” diye yazdı.

Her ne kadar deneme fousadece nd Yazarlar, iki haftalık süre boyunca insanların kilosu üzerinde küçük bir etki olduğunu tahmin ediyor, iyi uykuya bağlı aynı ortalama kalori alımı azalması sürdürülebilseydi, insanlar üç yıl boyunca 24 pound’a kadar kaybederdi. Tabii ki, bu söylemesi yapmaktan daha kolay, çünkü bdiğer uyku ve kilo dahil olmak üzere toplam kontrolümüz dışındaki birçok faktöre bağlı en Meslekler sahibiz, en mahalleler içinde yaşıyoruz ve bizim doğuştan Biyoloji.

Yine de araştırmacılar bu bulguların sadece önemi daha fazla gösterdiğini söyleyin uykunun. T“Obezite ve ilgili komorbidite riskini azaltmaya yardımcı olmak için sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivitenin yanı sıra sağlıklı uyku alışkanlıklarının halka açık mesajlara entegre edilmesi gerektiğini” öneriyorlar.genel-7

Bir cevap yazın