Çalışma departmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika bir mahkemeden Çin’in Huawei Technologies’in yerel birimine, yerel halkı işe alma kurallarını çiğnediği ve şirkete uygulamalarını değiştirmesini emretmesi için para cezası vermesini istedi. Departman, 2020 denetimine atıfta bulunarak, şirket çalışanlarının yaklaşık yüzde 90’ının yabancı uyruklu olduğunu ve yüzde 40’lık bir sınır getiren “istihdam sermayesi” düzenlemelerini ihlal ettiğini söyledi.

Departman, iddia edilen kural ihlalleri için 1,5 milyon ZAR (kabaca 75,00,100 Rs.) veya yerel firmanın yıllık 2020 cirosunun yüzde 2’si tutarında bir para cezası talep eden mahkeme evrakları sunduğunu söyledi.

Çalışma bakanlığı avukatı Fikiswa Mncanca-Bede Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “Onurlu mahkemeden kendilerine statükoyu düzeltecek bir istihdam eşitliği planı uygulamaları gerektiğini söyleyen bir emir vermesini istiyoruz.” dedi.

Kısa bir açıklamada, Huawei Güney Afrika, “özsermaye planımız konusunda Departman ile daha fazla ilişki kurmaya devam etmeye kararlı olduğunu” söyledi. Huawei, yerel yasalara ve düzenlemelere uymayı taahhüt ediyor.

Bakanlık, Huawei’ye yüzde 60 Güney Afrikalı ve yüzde 40 yabancı uyruklu istihdam etmesini gerektiren Göçmenlik Düzenlemeleri hükümlerine uygun olarak bir izin verildiğini söyledi.

Bunun yerine Huawei’nin bu sayıdan çok daha fazla sayıda yabancı işçi çalıştırdığını ve daha fazlasını işe almayı planladığını söyledi.

“Bakanlık, eylem nedeninin açık olduğunu ve tüm ihlallerin işlendiğini belirledi” dedi.

Hareket, Güney Afrika hükümetinin, şirketin ekipmanının Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabileceği iddiaları üzerine ABD yaptırımlarıyla uğraşan Çinli teknoloji devine karşı ilk kez yasal bir meydan okumada bulunması oldu.

Huawei ve Pekin, iddiaları defalarca reddetti.

Bununla birlikte, çalışma departmanı, Johannesburg’daki fabrikasında kötü çalışma koşulları ve insan kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle daha küçük bir Çinli firmayı çökertti. O dava hala mahkemede.

Huawei, cep telefonları, akıllı cihazlar, televizyonlar ve telekom ekipmanlarından bulut bilişim ve veri depolama çözümlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi satan Güney Afrika’daki en büyük bilgi ve iletişim teknolojisi oyuncularından biridir.

Güney Afrika’da istihdam ettiği insan sayısını kamuoyuna açıklamadı.genel-8

Bir cevap yazın