Sivil havacılık bakanlığı Cuma günü, ülkede insansız hava araçları çalıştırmak için drone pilot lisansı gerekliliğini kaldırdı. Bir yetkiliye göre, SHGM onaylı bir drone okulu tarafından tek pencere DigitalSky Platformu aracılığıyla verilen Uzaktan Pilot Sertifikası (RPC), Hindistan’da bir drone çalıştırmak için yeterli olacaktır. Yetkili ayrıca, ticari olmayan amaçlarla 2 kg’a kadar olan bir drone’u çalıştırmak için uzaktan pilot sertifikası gerekmediğini söyledi.

Bakanlık tarafından Drone Kurallarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ yayımlandı ve 11 Şubat’tan itibaren drone pilot lisansı şartı kaldırıldı.

Son hamle, hükümetin ülkede yerli dron üretimini teşvik etme çabalarının bir parçası olarak bazı istisnalar dışında dron ithalatını yasaklamasından günler sonra geldi.

Bakanlık, Ağustos 2021’de serbestleştirilmiş drone kuralları ile çıktı.

Kuralların ardından bakanlık, Eylül 2021’de drone hava sahası haritası ve Product Linked Incentive (PLI) şemasını, Ekim 2021’de UTM politika çerçevesini yayınladı. Ayrıca, drone sertifikasyon şeması ve tek pencere DigitalSky Platformu geçen ay devreye alındı.


En son teknoloji haberleri ve incelemeler için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Çin Yapımı İHA’lar Pekin’e Bilgi Aktarıyor Olabilir, Tayvanlı Uzmanları Uyardı

İlgili Öykülergenel-8

Bir yanıt yazın