Twitter Inc Perşembe günü beklenenden daha zayıf üç aylık reklam geliri ve kullanıcı büyümesi bildirdi ve tahmin etmek Wall Street hedeflerinin altında gelir, geri dönüş planının henüz meyve vermediğini gösteriyor.

Yine de, sosyal ağ site, 2023’ün sonuna kadar 315 milyon kullanıcıya ve 7.5 milyar dolarlık yıllık gelire ulaşma hedefine doğru “anlamlı ilerleme” kaydettiğini ve kullanıcı büyümesinin bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde ve uluslararası alanda hızlanması gerektiğini söyledi.

San Francisco merkezli şirketin hisseleri sonuçların ardından %8’den fazla yükseldi, ancak sabah ticaretinde bu kazançları azalttı.

heyecan uzun süredir devam eden durgunluğu sona erdirmek ve yeni kullanıcıları ve reklamcıları çekmek için sesli sohbet odaları ve haber bültenleri gibi büyük projeler yürütüyor. Ancak, analistler daha hızlı ilerleme işaretleri beklediğinden, üç aylık sonuçlar Twitter’ın planı hakkında soruları gündeme getirdi.

Refinitiv’in IBES verilerine göre, para kazanılabilir günlük aktif kullanıcılar veya reklam gören kullanıcılar 31 Aralık’ta sona eren dördüncü çeyrekte %13 artarak 217 milyona ulaştı ve 218.5 milyonluk fikir birliği tahminlerini kaçırdı. Bu, önceki çeyrekte 211 milyon kullanıcıdan yükseldi.

Twitter ayrıca, 2020’den itibaren 2 milyar dolarlık bir programın yerini alan 4 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programı duyurdu.

Investing.com kıdemli analisti Jesse Cohen, “Twitter’ın hisse geri alım planı, yatırımcıların şirketin nispeten zayıf sonuçlarını ve görünümünü gözden kaçırmasına yardımcı oluyor” dedi.

Dördüncü çeyrek için reklam geliri yıldan yıla %22 artarak 1,41 milyar dolara ulaştı ve analistlerin 1,43 milyar dolarlık tahminlerini kaçırdı.

Insider Intelligence’ın baş analisti Jasmine Enberg, Twitter’ın çeyrek boyunca 6 milyon kullanıcı kazandığını, ancak 2023’ün sonunda 315 milyonluk hedefine ulaşmak için önümüzdeki iki yılda her çeyrekte 12 milyondan fazla eklemesi gerekeceğini söyledi. “inanılmaz yüce bir hedef.”

Üç aylık sonuçlar, İcra Kurulu Başkanı Parag Agrawal’ın Kasım ayında başa geçmesinden bu yana ilk. Kurucu ortak Jack Dorsey’in CEO olarak görevinden ayrılmasından sonra atanması, mühendislik ve kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojilerini birleştirmeye daha fazla odaklanıldığının sinyalini verdi.

Analistlerle yaptığı bir kazanç görüşmesi sırasında Agrawal, daha hızlı karar vermeye ve “daha az şey yapmaya odaklanmaya” odaklandığını söyledi.

“Odak noktamızı ve uygulamamızı geliştirmek için güçlü bir aciliyet görüyorum, aynı zamanda stratejimize ve ekibimize de çok güveniyorum” dedi.

KULLANICI ETKİNLİKLERİNİ ARTIRMAK

Şirket, ilk çeyrek toplam gelirinin 1,17 milyar ila 1,27 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor. Bu aralığın orta noktası, Wall Street’in ortalama 1,26 milyar dolarlık hedefinin altında.

Finans Direktörü Ned Segal bir röportajda, kullanıcı büyümesinin bir önceki çeyrekte Twitter’ın rehberliği ile uyumlu olduğunu ve Twitter’ın insanları kayıt sürecinde ilgilendikleri konuları takip etmeye teşvik ederek kullanıcı etkinliğini artırmaya çalıştığını söyledi.

Reklam talebinin dördüncü çeyreğin son birkaç haftasında tatil sezonunun başlangıcında olduğu kadar güçlü olmadığını da sözlerine ekledi.

Tıklamaları içeren toplam reklam etkileşimleri, çeyrek boyunca %12 azaldı. Bu kısmen, kullanıcılardan genellikle daha az etkileşim alan ancak Twitter için daha pahalı ve karlı olan video reklamlara ve diğer biçimlere geçişten kaynaklanıyordu. Her bir reklam etkileşiminin maliyeti %39 arttı.

Şirket, Apple Inc tarafından yapılan gizlilik değişikliklerinin etkisinin mütevazı kaldığını söyledi. Geçen yıl Apple, diğer şirketlere ait uygulamalar ve web sitelerindeki etkinliklerini izlemek için uygulamaların iOS kullanıcılarından izin almalarını istemeye başladı.

Segal, satışları veya diğer tüketici eylemlerini artırmaya çalışan reklamlara atıfta bulunarak, Apple değişikliklerinin performans reklamcılığı işini büyütürken gelecekte Twitter’ı etkileyebileceğini söyledi. Twitter’ın Apple’ın değişikliklerinden gelecek olumsuz etkileri azaltmak için çalıştığını söyledi.

“Kaydettiğimiz ilerlemeden memnunuz, ancak burada yapacak daha çok işimiz var” dedi.

Facebook sahibi Meta Platforms Inc geçen hafta Apple değişikliklerini reklamcıların reklamları hedefleme ve ölçme becerisine zarar vermekle suçladı ve bu yıl Meta’nın reklamcılık işinde 10 milyar dolarlık bir etkisi olabileceğini söyledi.

Twitter, veri lisanslamadan kazanılan parayı da içeren dördüncü çeyrek toplam gelirinin, analist tahminlerine göre %22 artarak 1.57 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Tüm yıl 2022 gelirinin düşük ila orta %20 aralığında büyümesi bekleniyor. Şirket, 2022 için toplam maliyet ve giderlerin geçen yıla göre %20’nin ortalarında artması bekleniyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın