Flemenkçe navigasyon ve dijital haritalama şirket TomTom Cuma günü yaptığı açıklamada, beklenenden daha büyük üç aylık çekirdek kaybı bildirdiği için 2022’de daha fazla tedarik zinciri kısıtlaması beklediğini söyledi.

bu Amsterdam merkezli firma, tedarik zinciri kıtlığının 2023’te gevşemeden önce yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

Müşterileri arasında Volkswagen ve Microsoft’un da bulunduğu TomTom, dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerini üretimi kısmaya zorlayan yarı iletken tedarik zinciri sorunlarından etkilendi.

Şirket, 2022’de analistlerin 541 milyon avro olan beklentilerinin altında 470 milyon ila 510 milyon avro arasında bir tam yıl geliri için rehberlik etti.

Ancak TomTom, otomotiv operasyonel gelirlerinde devam eden artışlar gördüğü için gelirinin 2023’te 500 milyon ile 550 milyon avro arasında olmasını beklediğini söyledi.

Firma, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi 19,2 milyon Euro (22 milyon $) tutarında dördüncü çeyrek zararı bildirdi; bu, analistlerin 7 milyon avroluk zarar tahmininden çok daha büyük.

Gelir ve net sonuçlar da analist beklentilerini karşılamadı.

Türkiye’de kayıtlı yeni araç sayısı Avrupa Birliğiİngiltere ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) Aralık ayında yıllık bazda %21,7 düşerek, Ocak ayındaki endüstri verilerine göre art arda altıncı ayı geride bıraktı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın