Uyumluluk raporuna göre, WhatsApp tarafından 2 milyondan fazla Hint hesabı yasaklanırken, Aralık 2021’de mesajlaşma platformu tarafından 528 şikayet raporu alındı.

WhatsApp, son raporunda, söz konusu dönemde WhatsApp’ta 20.79.000 Hint hesabının yasaklandığını söyledi.

Hintli bir hesap +91 telefon numarasıyla tanımlandı, eklendi.

Daha önce, Meta’ya ait şirket, yasakların yüzde 95’inden fazlasının otomatik veya toplu mesajlaşmanın (spam) yetkisiz kullanımından kaynaklandığını belirtmişti.

1,75 milyondan fazla Hint hesabı WhatsApp tarafından yasaklanırken, Kasım ayında mesajlaşma platformu tarafından 602 şikayet raporu alındı.

WhatsApp, en son raporunda, Aralık 2021’de hesap desteği (149), yasaklama itirazı (303), diğer destek (29), ürün desteği (34) ve güvenlik (13) olmak üzere 528 kullanıcı raporu aldığını söyledi.

Bu süre zarfında, alınan raporlara dayalı olarak yasaklama itiraz kategorisi (23) ve diğer destek (1) kapsamında 24 hesapta toplu olarak “eylem uygulandı”.

WhatsApp, “İşlem Yapılan Hesaplar”ın, rapora dayalı olarak düzeltici önlem aldığı raporları ifade ettiğini açıkladı.

İşlem yapılması, bir hesabın yasaklanması veya şikayet sonucunda daha önce yasaklanmış bir hesabın geri alınması anlamına gelir.

Ayrıca, kullanıcının hesabına erişmek veya bazı özellikleri kullanmak için yardıma ihtiyacı olması, yasaklı bir hesabın kullanıcı tarafından geri yüklenmesi ve talebin reddedilmesi veya bildirilen hesap Hindistan yasalarını veya WhatsApp’ın Hizmet Şartlarını ihlal etmez.

Geçen yıl Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni BT kuralları, büyük dijital platformların (5 milyondan fazla kullanıcısı olan) her ay uyumluluk raporları yayınlamasını, alınan şikayetlerin ayrıntılarını ve alınan önlemleri belirtmesini gerektiriyor.

Daha önce WhatsApp, uçtan uca şifreli bir platform olduğu için herhangi bir mesajın içeriğine ilişkin görünürlüğünün olmadığını vurgulamıştı.

Hesaplardan gelen davranışsal sinyallerin yanı sıra, platformunda kötüye kullanımı tespit etmek ve önlemek için kullanıcı raporları, profil fotoğrafları, grup fotoğrafları ve açıklamalarının yanı sıra gelişmiş AI araçları ve kaynakları da dahil olmak üzere mevcut şifrelenmemiş bilgilere güvendiğini söyledi.
genel-8

Bir cevap yazın