Bir pazar araştırması raporuna göre, Hindistan’daki akıllı telefon sevkiyatları, bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 2021’de 169 milyon adede ulaşarak şimdiye kadarki en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi. Akıllı telefon sevkiyatlarındaki önemli artış, pazardan elde edilen gelirde rekor bir artışı beraberinde getiriyor. Xiaomi, Hindistan’da akıllı telefon pazarında liderliğini sürdürürken Samsung, yılın en yüksek perakende ortalama satış fiyatını (ASP) kaydetti. Ülkedeki 5G telefon sevkiyatları da 2021’de şimdiye kadarki en büyük büyümeyi kaydetti. Akıllı telefonların yanı sıra genel telefon pazarı da 2021’de büyüdü. Ancak, özellikli telefon sevkiyatları sabit bir büyüme gösterdi.

Pazar araştırması ve danışmanlık firması Counterpoint Pazartesi günü yaptığı açıklamada, promosyonlar ve indirimler nedeniyle orta ve yüksek fiyat katmanlarında akıllı telefon satın alınabilirliğinin artmasıyla desteklenen yüksek yenileme talebinin yanı sıra daha iyi finansman seçeneklerinin yıllık yüzde 11 büyüme ile sonuçlandığını bildirdi. 2021’de Hindistan pazarında.

Gelir açısından firma, ülkedeki akıllı telefon pazarı perakende ASP’sinin 2021’de yıllık yüzde 14 büyüyerek 227 dolarla (kabaca 17.000 Rs) şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Counterpoint ayrıca, Hindistan akıllı telefon pazarı gelirinin, yıllık yüzde 27’lik bir büyümeyle 2021’de 38 milyar doları (kabaca 2.83.900 crore) aştığını kaydetti.

Xiaomi, 2021’de yıllık yüzde iki büyüme ile Hindistan’da pazar lideri olmaya devam etti. Çinli şirket, Rs’nin üzerindeki telefonları içeren premium segmentte yüzde 258 kadar büyüdü. 30.000 fiyat noktası. Ancak Counterpoint, yılın ikinci yarısındaki COVID-19 pandemisi nedeniyle bileşen kıtlığının toplu pazar segmentindeki hacimleri etkilediğini söyledi.

Xiaomi’nin ardından Samsung, Hindistan pazarındaki en büyük ikinci oyuncu olmaya devam etti. Güney Koreli şirket, sevkiyatlar açısından yıllık bazda yüzde sekiz büyüdü. Son rapor ayrıca Samsung’un 2021’in dördüncü çeyreğinde ülkedeki 5G akıllı telefon sevkiyatlarında en iyi marka olarak ortaya çıktığını gösteriyor.

Benzer şekilde, Samsung Rs’ye öncülük etti. 20.000 – Rs. Yüzde 28 pay ile 45.000 segment. Counterpoint, şirketin Galaxy Fold ve Galaxy Flip serilerini oluşturan katlanabilir cihaz sevkiyatlarının yıllık bazda yüzde 388 arttığını kaydetti.

2021’de Realme, yıllık yüzde 20 büyüme ile ülkedeki en hızlı büyüyen marka oldu. Firma, 2021’in ikinci çeyreğinde de ikinci sırayı aldığını söyledi.

Realme dışında Apple, 2021’de ülkedeki en hızlı büyüyen markalardan biriydi. iPhone üreticisi, sevkiyatlarda yıllık yüzde 108 büyüme elde etti. Counterpoint’e göre, premium segmentte de yüzde 44’lük bir payla liderliğini sürdürdü.

5G akıllı telefonlar cephesinde, son rapor, ülkedeki 5G gönderilerinin 2021’de yıllık yüzde 555 büyüme kaydettiğini gösteriyor. Bunun nedeni, çoğu şirketin 5G telefonlarını geçen yıl piyasaya sürmeye başlamasıydı.

Vivo, 2021’de ülkedeki en büyük 5G akıllı telefon markası oldu. Şirket, bir önceki yıla göre yüzde iki büyüme kaydederek yüzde 19’luk bir pay aldı. Counterpoint ayrıca, Vivo’nun alt markası iQoo aracılığıyla çevrimiçi segmentteki konumunu güçlendirmenin yanı sıra çevrimdışı segmentte lider oyuncu olmaya devam ettiğini belirtti.

Vivo kardeş Oppo, bir önceki yıla göre yüzde altı büyüme ile pazarda beşinci oldu. Counterpoint, şirketin premium segmentte en hızlı büyüyen marka olduğunu söyledi.

Vivo ve Oppo’nun yanı sıra, pazarda Itel, Infinix ve Tecno markaları bulunan Çinli rakip Transsion Group, 2021’de Hindistan’da bir önceki yıla göre yüzde 55 büyüme kaydetti ve bir yılda 10 milyon sevkiyat sınırını aştı. Rapora göre, üçlü aynı zamanda Hindistan’daki genel telefon pazarında üçüncü sıralarını korudu ve Itel son iki yıl üst üste özellikli telefon pazarındaki en büyük oyuncu oldu.

Oppo yan kuruluşu OnePlus, Counterpoint’e göre 2021’de ülkedeki en yüksek sevkiyatına ulaştı. Şirket, beş milyon sevkiyatı geçerek yıllık yüzde 59’luk bir büyüme kaydetti. Büyüme, OnePlus Nord serisi tarafından sağlandı.

OnePlus ayrıca, Rs arasında değişen telefonlardan oluşan uygun fiyatlı premium segmente de öncülük etti. 30.000 – Rs. 45.000 segment. Şirket ayrıca Counterpoint’e göre premium segmentte yüzde 19 hisse ve ikinci sırayı aldı.

Counterpoint Kıdemli Araştırma Analisti Prachir Singh hazırladığı bir açıklamada, “Talep, 2021’in son iki çeyreğinde arzı geride bıraktı” dedi. “2021 yılının 4. çeyreğinde, akıllı telefon pazarı yıllık bazda yüzde sekiz düştü. Arz durumunun ileriye dönük olarak daha iyi olmasını ve 2022 yılının ilk çeyreğinin sonunda normale dönmesini bekliyoruz.”

Counterpoint Araştırma Analisti Shilpi Jain, bileşen fiyatlarındaki artış nedeniyle bütçe segmentindeki fiyat artışlarının, OEM’lerin premium segmente odaklanmasının artmasının ve artan kullanımlar ve finansman seçeneklerinin kullanılabilirliği nedeniyle orta sınıf ve premium akıllı telefonlara olan talebin artmasının katkıda bulunduğunu söyledi. Hindistan’da akıllı telefonların artan ASP’si.

Jain, “Yerel üretim toparlandı ve 2020’deki yüzde 90’a kıyasla 2021’de yüzde 98 sevkiyata katkıda bulundu” dedi. “PLI planı, Hindistan mobil üretim ekosistemi için büyük bir güçlendirici oldu ve Apple ve Samsung gibi en iyi oyuncuları ‘Hindistan’da Üret’ ayak izlerini artırmak ve Hindistan’ı ihracat merkezi haline getirmek için çekti.”

Ülkedeki cep telefonu ihracatının da 2021’de yıllık yüzde 26 artış gördüğünü ekledi.

Yalnızca akıllı telefon pazarının aksine, 2021’de ülkedeki genel cep telefonu pazarına bir kez daha Samsung hakim oldu. Şirket yüzde 17 hisse aldı.

Ülkede özellikli telefon sevkiyatları yılda 86 milyon adede ulaştı. Counterpoint, Itel pazarı yönetirken, Lava, Samsung ve Jio’nun ülkedeki en iyi dört özellikli telefon satıcısı listesinde kalan yarışmacılar olduğunu söyledi.

Geçen hafta Canalys, raporunda Hindistan’daki akıllı telefon pazarının, ikinci COVID-19 dalgası nedeniyle yıla zorlu bir başlangıç ​​yapmasına rağmen 2021’de yüzde 12 büyüdüğünü söyledi.
genel-8

Bir cevap yazın