Fosil yakıt şirketlerinin Meksika Körfezi’nin dibinde yakalanan sera gazı emisyonlarını tecrit etme umutları, geçen hafta federal bir mahkemenin devasa bir petrol ve gazı iptal etmesiyle tıkandı. Biden Yönetimi’nin geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirdiği kiralama satışı. ExxonMobil, sığ sularda 100’e yakın kiralamaya teklif vererek, o zamanlar en çok para harcayan şirketti. Teklif verdiği alanların petrol ve gaz sondajı için çok kazançlı olması beklenmediğinden, uzmanlar ExxonMobil’in bu alanları yakalanan CO2 depolamak için kullanacağını tahmin etti.

Ancak geçen hafta sonlarında, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Rudolph Contreras, Kasım satışı sırasında verilen kira sözleşmelerini iptal etti. Meksika Körfezi’nde 80,8 milyon akrelik müzayedede yapılan muazzam satış, meydan okundu Ağustos ayında ilk kez duyurulduğunda çevre grupları tarafından federal mahkemede. Aktivistler, Biden yönetimini gezegen ısınma kirliliğini azaltma sözü vermesine rağmen satışı gerçekleştirmekle eleştirdi.

İçinde mahkeme görüşü geçen hafta sonunda yayınlandı, Contreras, Okyanus Yönetimi Bürosu’nun kira satışını durdurmaya karar verirken “ciddi bir hata” yaptığını ve orada çıkarılan petrol ve gazın yabancı tüketicilere satışının nasıl sera gazı emisyonları üreteceğini düşünmesi gerektiğini yazıyor. Kararı, İçişleri Bakanlığı’nın Kasım ayında açık artırmaya çıkarılan alanlardan çekilen fosil yakıtların iklim değişikliğine nasıl katkıda bulunacağını açıklayan yeni bir çevresel inceleme yapması gerektiği anlamına geliyor.

ExxonMobil yorum yapmayı reddetti Sınır mahkemenin kararı ve bunun şirketin karbondioksiti yakalama ve depolama planlarını nasıl etkileyeceği hakkında. Bu ayın başlarında şirket, 2050 yılına kadar faaliyetleri için net sıfır emisyona ulaşma taahhüdünde bulundu; bu, şirketin sattığı petrol ve gaz ürünlerinin yakılmasından kaynaklanan emisyonları hariç tuttuğu için nispeten sınırlı bir iklim taahhüdü.

ExxonMobil, kirliliğini azaltmak için bir strateji olarak Karbon Yakalama ve Depolamaya (CCS) işaret etti. CCS, elektrik santrallerinin ve endüstriyel tesislerin ürettiği karbondioksiti yakalamak için cihazların kullanılmasını ve ardından bu CO2’yi yeraltında depolamak için yerler bulmayı içerir.

Exxon’un Düşük Karbon Çözümleri iş biriminin sözcüsü Todd Spitler, “ExxonMobil, Amerika Birleşik Devletleri’nde CO2 depolaması için en büyük fırsatın Meksika Körfezi’nde olduğuna inanıyor” dedi. E&E Haberleri.

ExxonMobil, Houston’ın sanayi bölgesi çevresinde CCS teknolojileri geliştirmek için Shell, Chevron ve yaklaşık bir düzine başka şirketle birlikte çalışıyor. Bu şirketler son zamanlarda öngörülen yılda 50 milyon metrik tona kadar CO2 depolayabileceklerini, 2030’a kadar ABD Körfez Kıyısı boyunca mevcut olduğunu düşündükleri depolama miktarının bir kısmı ve ardından 2040’a kadar miktarı ikiye katlıyor. Meksika Körfezi’nin Houston Gemi Kanalı ve Louisiana’nın kimyasal koridoru boyunca sanayi, petrol ve gaz tesislerine yakınlığı karbon sekestrasyonu için arzu edilen bir alan haline getirmiştir.genel-2

Bir cevap yazın